Zprávy pro Pardubický kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Na koupališti Cihelna v Pardubicích už pracují stavbaři. Oprava bude trvat 22 měsíců

Koupaliště Cihelna v Pardubicích si v lednu převzala stavební firma, která po bouracích pracích začne s modernizací bazénů a technologií. Návštěvníci by se do areálu mohli vrátit na sezonu 2024.

02:57

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Dnes 01:47

V domovech seniorů zdražují. Ceny žene výš dražší energie i jídlo

Lidé žijící v domovech seniorů si letos sáhnou hlouběji do kapsy, zdražila jim strava a ubytování. K navýšení cen sáhla v lednu a únoru i většina pobytových zařízení v Pardubickém kraji. Umožnila jim to nová úhradová vyhláška ministerstva práce a sociálních věcí, která stanovuje maximální platby za jednotlivé služby.

Včera 02:36

V České Třebové školí stovky strojvůdců. V zemi jich je přesto nedostatek

Většina strojvůdců v České republice získává oprávnění k řízení lokomotiv ve středisku dopravně vzdělávacího institutu v České Třebové. To má za sebou krušné roky, kdy kvůli covidovým opatřením bylo pořádání kurzů složité a účastníků málo. To se také podepsalo na aktuálním nedostatku strojvůdců. Podle drážního úřadu jich loni skončilo zhruba 800 a náhrada stále chybí.

Před dvěma dny 02:28

Trofeje i starý život zůstaly na Ukrajině. Malá gymnastka touží po tanci i v Česku

Doma v Kyjevě se věnovala taneční gymnastice, ve které získala řadu trofejí a diplomů. Ty všechny zůstaly u nich doma na zdi a v policích, když si rodina při odchodu vzala jen to nejnutnější.

Před pěti dny 02:18

Provoz na mostu kpt. Bartoše v Pardubicích bude kvůli špatnému stavu jednosměrný

Most kapitána Bartoše v Pardubicích je ve velmi špatném technickém stavu, prokázaly dynamické zkoušky. Od neděle tam proto bude jednosměrný provoz. Už loni tam magistrát dvakrát snižoval nosnost.

Před pěti dny 02:41

V bývalém pivovaru v Semíně dokončili historickou varnu

Spolek Gočárův Semín minulý rok pokročil s expozicemi v historickém pivovaru v Semíně na Pardubicku, kde se narodil architekt Josef Gočár. Lidé si budou moci prohlédnout například repliku původní technologie vaření piva.

Před šesti dny 03:02

Pardubický letní stadion je po dvouleté modernizaci hotový

Skoro dvouletá přestavba pardubického letního stadionu v centru města skončila. Nové sportoviště je pojmenované po pardubickém rodákovi Arnoštu Košťálovi, který byl významným donátorem fotbalového klubu. Město za modernizaci 90 let starého stadionu zaplatilo 424 milionů korun. Ten dnes splňuje podmínky pořádání nejvyšší české fotbalové soutěže a spravovat ho bude fotbalový klub na základě dlouhodobé smlouvy.

Před šesti dny 01:21

Pardubice chtějí odstranit cyklovraky od stojanů u vlakového nádraží

Pardubice zvažují, že odstraní vraky bicyklů, které jsou pod přístřeškem ve stojanech u vlakového nádraží a nikdo se k nim nehlásí.

Před šesti dny 00:13

Vysoké Mýto získalo titul Historické město Pardubického kraje

Vysoké Mýto na Orlickoústecku získalo krajský titul Historické město roku 2022. O ocenění usilovala v tomto kraji ještě města Chrast a Chrudim. Mýto postupuje do celostátního kola, uvedla Kristýna Prokůpková z pardubické pobočky Národního památkového ústavu.

Před týdnem 02:56

Národní památkový ústav se nakonec pustí do oprav zámku v Litomyšli

Litomyšlský zámek se nakonec dočká náročné rekonstrukce už v tomto roce. Ještě v prosinci to přitom vypadalo, že si bude muset národní kulturní památka UNESCO na dlouho očekávanou opravu počkat.

Před týdnem 02:45

Pohlavních chorob je v Pardubickém kraji třikrát víc než před 20 lety

V Pardubickém kraji se za posledních 20 let výrazně zvýšil výskyt pohlavních chorob. Uvádějí to lékaři z kožního oddělení Pardubické nemocnice. Přibylo hlavně případů syfilis, kapavky nebo chlamydií.