• Podcasty
  • Dobré odpoledne z Českých Budějovic
Dobré odpoledne z Českých Budějovic
2. červenec 2021

Poslechněte si podcast: Na jednom jediném úseku silnice u Prachatic se jen za poslední dva roky stalo 83 nehod

Silnice, která spojuje Prachaticko s Německem, ale i některé další úseky v tomto regionu, patří mezi nejnebezpečnější v celých jižních Čechách. Dopravní nehody jsou tu velmi časté.

03:37

Dobré odpoledne z Českých Budějovic

Vydává: Český rozhlas

Odpolední proud plný hudby a informací ze světa, domova a regionu.

Web

Před 3 týdny 03:51

Na nebi a ve vodě. Ivana Brázdová vystavuje v budějovickém rozhlase své plastické obrazy

Velkoformátové plastické obrazy s 3D efektem zaplnily galerii Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů. Jejich autorkou je místní malířka Ivana Brázdová.

12. červenec 2023 04:53

Pikador, jak Jihočeši říkají párku v rohlíku, vymyslel budějovický řezník. Teď mu konkuruje hot dog

Párek v rohlíku znají asi všichni, jen někteří ale také vědí, že na jihu Čech, zvláště v Českých Budějovicích, mu místní neřeknou jinak než pikador. Aby ne, vždyť právě tady v roce 1972 pikador vznikl. Ale jedním z jeho velkých konkurentů je takzvaný hot dog, tedy v překladu „horký pes“. Tušíte, jaký je mezi nimi rozdíl?

30. červen 2023 02:46

Josef Mašín říkal, že chce pět synů, protože k obsluze děla je potřeba pět mužů, vypráví historička

České Budějovice mají novou pamětní desku. Připomíná generála Josefa Mašína a je umístěna na zdi bývalých Žižkových kasáren, kde před sto lety sloužil. Ve čtvrtek 29. června ji odhalila historička Gabriela Havlůjová.

7. červen 2023 03:53

Sto let rozhlasu připomíná výstava fotografií. Přijďte si ji nejen prohlédnout, ale také poslechnout

Už jste si někdy poslechli výstavu? Ne, to není překlep. Takový zážitek nabízí expozice fotografií, které mapují sto let rozhlasového vysílání v Československu. Do konce srpna jsou k vidění v budově Českého rozhlasu České Budějovice.

8. květen 2023 02:22

První budějovický vysílač přivezli na konci války Němci z Brna, stal se zárodkem zdejšího rozhlasu

Rozhlasové vysílání z Českých Budějovic poprvé zaznělo 5. května 1945. Tehdejší vysílání ale ještě nebylo pod hlavičkou Českého, respektive Československého rozhlasu.

15. duben 2023 02:52

Lustr, pod nímž sedával Karel Gott, lokomobilu i „evropskou sochu Svobody“ skrývá elektrárna v Písku

To, že se v jihočeském Písku nachází nejstarší kamenný most ve střední Evropě, asi víte. Tušili jste ale, že se bývalé královské město může pyšnit ještě dalším historickým rekordem? Pár stovek metrů od mostu totiž stojí nejstarší vodní elektrárna v Česku, která zároveň funguje jako muzeum.

23. březen 2023 02:20

Starosta, poštmistr i prodavač v hokynářství v jedné osobě

Ve Skočicích na Strakonicku díky zájmu obce dál funguje hospoda, pošta i místní obchod s potravinami. Za přepážkou pošty i za pultem obchodu se objevuje stále stejná tvář. Obě služby má totiž na starosti tamní starosta Jan Šídlo z KDU-ČSL.

15. březen 2023 04:48

Nacisté vyrazili ráno 15. března 1939 od hranic na Budějovice a hned si vyřizovali účty

Asi nejznámějším dnem roku 1939 se stal 15. březen, kdy vojska Velkoněmecké říše překročila nedávno vyměřené pomnichovské hranice Československa a samostatný stát byl následně prohlášen za takzvaný Protektorát Čechy a Morava.

8. březen 2023 04:16

Zatáčka, která vynáší, sjeté pneumatiky, vysoká rychlost. To vše stálo za nehodou u Nažidel

Jihočeská silnice E55 u osady Nažidla na Českokrumlovsku je od roku 2003 spojena s nejtragičtější dopravní nehodou v novodobých českých dějinách. Po havárii patrového autobusu zemřelo dvacet lidí. Místo ale bylo jako nebezpečné vnímáno už dávno před tím, jak dokazuje i stará dopravní značka.

8. březen 2023 05:52

Nejhorší věc, kterou jsem při práci v rozhlase zažila, vzpomíná reportérka na nehodu u Nažidel

Trvalo to tenkrát prý jen dvanáct vteřin, ale následky byly osudové pro mnoho lidí. Bylo 8. března 2003, krátce po čtvrt na devět večer. Patrový autobus plný lidí sjíždí po silnici E55 směrem od Dolního Dvořiště do údolí ke Hněvanovickému potoku. Na opačném vrcholku by chvíli poté měl dojet k odbočce na Bujanov. Tam už ale nedojede. Poté, co v údolí přerazí svodidla, zřítí se kousek od místa, jehož název bude znát od té chvíle asi každý – Nažidla.