• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
11. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Na drážďanském vánočním trhu najdete i český špekáček. A Krtečka!

Milovníci vánočních trhů mají za sebou dvě smutné sezóny. Německá města tyhle akce kvůli covidu buď rušila, anebo omezila. Letos je ale rozjely naplno, včetně drážďanského vánočního trhu.

03:16

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Před třemi dny 03:25

Bývalý šlechtický statek v polských Krkonoších nabízí úkryt před deštěm a interaktivní procházku

Krkonošská příroda je nádherná. Když ale návštěvníka hor zastihne chumelenice nebo vytrvalý liják, není to právě ideální chvíle k obdivování krás krkonošských lesů. I za krajně nepříznivého počasí se ale dá s divokou přírodou Krkonoš seznámit na bývalém šlechtickém statku ve vsi Bukowiec na polské straně hor. Mají tam expozici s názvem Tajemný les.

Před týdnem 03:37

Neměla s kým boxovat, vyzývala i muže. Teď trenérka pomáhá dívkám ve favele Cantagalo nejen sportem

Z oken boxerské školy v sousedství Cantagalo je dole v údolí vidět čtvrť Ipanema se svou stejnojmennou pláží. Na druhé straně zahlédnete slavnou sochu Ježíše Krista s roztaženými pažemi. Obě místa navštěvují davy turistů. Do favely Cantagalo naopak nechodí. Vznikl tu ale unikátní projekt boxerské školy pod vedením první brazilské boxerky Katii.

Před týdnem 03:34

Časy se mění a některé kostely ve Velké Británii vás nevyženou ani se psem. Musí být na vodítku

Pes je nejlepším přítelem člověka, říká se. A to už hezkých pár tisíc let. V poslední době jsme si zvykli, že není nic neobvyklého brát psa do restaurace, kavárny a dokonce i do kina, kde může slušně vychovaný pes, sledovat film spolu se svým pánem. Může ale pes do kostela? Do drtivé většiny našich katolických svatostánků by psa nejspíš nepustili. Ve Velké Británii do řady anglikánských kostelů mají psi vstup povolen a jsou tam dokonce vítáni.

Před týdnem 03:46

Hračky pohádkové i odrážející běžný život, všechny nabízí muzeum hraček na předměstí Paříže

Plyšák, panenka, stavebnice, autíčko nebo vláček, vzpomenete si na vaši oblíbenou hračku z dětství? Některé z nich nechybí na fotografiích v rodinných albech, předáváme je našim dětem, vnukům, vnučkám a pomatujeme si na ně celý život. S některými postavičkami vyrůstaly celé generace. V Česku je to třeba krteček. Ve Francii zase děti vyrůstají s žirafou Sophie. Najdete ji i v muzeu hraček na předměstí Paříže.

Před týdnem 03:53

Slovenský Gemer nabízí přírodu, památky i historii. Pozapomenutý kraj znovu objevují turisté

Historický region Gemer na jihovýchodě Slovenska byl po staletí křižovatkou slovenské, maďarské, židovské a německé kultury. Dřív bohatá hornická oblast o svůj věhlas postupně přišla. Teď láká návštěvníky znovu na magickou kombinaci divoké přírody, průmyslových a středověkých památek. Kouzlo Gemeru můžete podle průvodce Petra nejlépe poznat prohlídkou gotických kostelů vyzdobených italskými freskami ze 14. století. Je jich celkem 12 a společně tvoří takzvanou Gotickou cestu.

Před týdnem 03:21

Ukrajina stále není bezpečná, kontrol při návratu tam je ale méně než na začátku války

Ukrajina prožívá nejtěžší období ve své novodobé historii. Ruská agrese ale zdaleka nekončí. Prakticky celý minulý rok odtamtud přinášel reportáže náš zpravodaj Martin Dorazín, který se tento týden na Ukrajinu vrátil a podělil se o své zážitky.

Před 2 týdny 03:47

Na historický skokanský můstek v New Hampshire nerezignovali. Udržují ho a věří, že jeho doba přijde

Patří k nejstarším skokanským můstkům ve Spojených státech, v době svého vzniku byl v Americe unikátem a zřejmě i nejvyšší stavbou tohoto druhu na světě. Konaly se na něm velké národní závody i olympijské kvalifikace amerických skokanů. V provozu byl půl století, do roku 1988. Teď je hlavně turistickou atrakcí a historickou památkou státu New Hampshire na americkém severovýchodě.

Před 2 týdny 03:33

Kempování kdekoliv, v nádherném podnebí a bezpečně. Podmínky v Ománu se ale zřejmě změní

Málokde na světě můžete tak svobodně a bezpečně kempovat jako v Ománu. Tvrdí to vyznavači offroadové turistiky a kempinku v přírodě. Nejvýchodnější země arabského světa je málo zalidněná. Na rozloze čtyř Českých republik žije jen necelých 5 miliónů lidí. Stále více Evropanů si na místě půjčuje terénní auta se stanem na střeše. A v zimě je na takovou výpravu počasí v Ománu ideální.

Před 2 týdny 03:42

V hlavní roli jalovec - slovenskou borovičku buď rádi máte, nebo ji nemusíte

Kdysi stačilo pro tmavě modré borůvky jalovce vyběhnout do lesů Bílých Karpat a výroba borovičky mohla začít. Už za první republiky ale slovenská příroda nestíhala pokrývat spotřebu. Dodnes se tak základní surovina pro národní nápoj na Slovensko dováží z Balkánu nebo Itálie. Umění zkvasit borůvky, které jsou ve skutečnosti malými suchými šiškami, je dodnes chráněným tajemstvím.

Před 2 týdny 03:15

Z použitých materiálů běhá mráz po zádech, ukrajinští autoři ale chtěli zlo proměnit v umění

Římský filozof Cicero soudil, že „Když mluví zbraně, mlčí múzy“. Neplatí to tak úplně pro současnou ruskou invazi na Ukrajině. Na nějakou zásadnější uměleckou reflexi válečných hrůz je ještě čas, ukrajinští umělci ale tvoří i v současnosti. Pracují často s tím, čeho je teď na Ukrajině až příliš, tedy se zbytky zbraní, nábojnic a raket. Kdo ví, jednou jejich díla možná skončí v nějaké světové galerii.