Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Na bývalém golfovém hřišti u Lipna se pasou divocí koně. Vznikla tam nová rezervace pro kopytníky

Nedaleko přehrady Lipno se prohání divocí koně. Stádo se čtyřmi klisnami přivezli do nové rezervace ochranáři společně s ekofarmáři. Zvířata vyrůstala v bývalém vojenském prostoru Milovice, kde divocí koně žijí už osm let. Někdejší golfové hřiště u Lipna nad Vltavou je nejvýše položenou rezervací kopytníků v Česku.

02:26

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:22

Škola v budějovické Dukelské ulici staví tělocvičnu. Někteří architekti kritizují vzhled i zakázku

Kritiku některých architektů vyvolala stavba nové sportovní haly ve vnitrobloku českobudějovické základní školy Dukelská. Investice za více než 32 milionů korun má vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou školních sportovišť. Na místě už začaly stavební práce. Odborníkům ale vadí nejen výsledná podoba budovy, ale i způsob, jakým město projekt vybralo.

Včera 02:33

Zájem o fotovoltaiky naplno zaměstnává poradce. Pomáhají s výběrem, ale také upozorňují na podvody

Zájem o poradenství k fotovoltaikám je v Energy centru v Českých Budějovicích stále velký. Začal už loni s nástupem energetické krize. V průběhu letošního roku se ještě zvýšil. S poradci osobně konzultovaly pořízení fotovoltaické elektrárny už stovky lidí.

Včera 02:35

Tradiční ležáky, ale i pivo s rajčaty ochutnali lidé na prvním festivalu minipivovarů v Budějovicích

Při výběru piva jsou Jihočeši podle Českomoravského svazu minipivovarů spíš konzervativní. První festival minipivovarů v Českých Budějovicích ale ukázal pravý opak. Dvoudenní přehlídku v areálu bývalých Žižkových kasáren navštívilo podle odhadu organizátorů skoro 1500 lidí. Kromě nejrůznějších druhů piva akce nabídla i koncerty pod širým nebem nebo prezentaci takzvaných domovarníků.

Včera 03:01

Naděje pro zámek v Libějovicích na Strakonicku. Chátrající barokní památku koupili noví majitelé

Pomalované zdi, uřezané radiátory, rozbitá okna a bořící se stopy. Dlouho opuštěný zámek v Libějovicích na Strakonicku má teď ale šanci získat zpět svou zašlou krásu. Barokní památka ve své novodobé historii sloužila například jako výcvikové středisko pohraniční stráže a služebních psů, kde vzniklo plemeno československý vlčák. Areál pak léta chátral, to by se díky novým majitelům mělo změnit.

Před dvěma dny 03:14

Sedmnáctiletá Josefína Holá je podle trenérů největší nadějí českého vodního póla, chce na olympiádu

Josefína Holá ze Strakonic začínala s vodním pólem už v mateřské škole. Jejím vzorem je Španělka Elene Ruiz Barrilová, která v sedmnácti letech vybojovala stříbro na olympijských hrách v Tokiu. Česká talentovaná hráčka by si také ráda zahrála pod pěti olympijskými kruhy, a to v roce 2028 v Los Angeles.

Před třemi dny 02:53

Lesní rybníky u Slavonic jsou domovem vzácných druhů zvířat. Soustava se stane přírodní památkou

Skokani, vážky i vzácné řasy. Těmto živočichům poskytuje útočiště soustava kaskádovitých lesních rybníků u Slavonic na Jindřichohradecku. Díky jedinečným životním podmínkám si celé území podle odborníků zaslouží zvláštní ochranu. Chtějí, aby se slavonické rybníky staly přírodní památkou.

Před třemi dny 02:28

Strakoničtí senioři vyrážejí pravidelně na nordic walking výšlapy. Dozví se i řadu zajímavostí

Každý čtvrtek můžete ve Strakonicích potkat skupinu seniorů, která vyráží na nordic walking vycházky po okolí města. Připojit se k ní může kdokoli bez předchozí registrace. Zájemcům stačí pouze chuť, vhodné sportovní oblečení a hlavně dobrá nálada.

Před čtyřmi dny 02:24

Novou atrakcí pro návštěvníky Lipna bude minizoo s naučnou stezkou okolo pastvin se zubry a skotem

U Lipna nad Vltavou vzniká nová minizoo s naučnou stezkou. Buduje ji společnost Jihočeské ekofarmy. Lidé uvidí nejenom domácí zvířata, ale také zubry, jeleny i náhorní skot na velkých pastvinách v okolí Slupečné.

Před čtyřmi dny 03:08

Nemrtvý hrabě Dracula se vrací do krumlovské zámecké zahrady, začíná další sezona otáčivého hlediště

Ztemnělý zámecký park, tajemná hudba. Hlediště s diváky se pomalu roztáčí, začíná hororový příběh o nesmrtelném upírovi. Obnovenou premiérou činoherní inscenace Dracula zahajuje v pátek 2. června Jihočeské divadlo letní sezonu na otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Vrací se tak tandem Olga Šubrtová – Martin Glaser, který pro oblíbenou scénu napsal divácky úspěšné hry Tři mušketýři nebo Ženy Jindřicha VIII.

Před čtyřmi dny 03:14

Pacienty v Kaplici vyšetřují lékaři na dálku. Umožňuje to telemedicína se speciálními přístroji

Je to podobné běžnému vyšetření. Lékař nahlédne do krku, poslechne si plíce, změří EKG. Při tom ale sedí třeba 200 kilometrů od pacienta. V Kaplici na Českokrumlovsku spustili naplno telemedicínu se specializovanými přístroji. Na poliklinice skončil doktor pro dospělé a o pacienty se začínají za pomoci sester starat lékaři na dálku.