• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Na Broumovsku vás ohromí skupina barokních kostelů od stavitelů Kryštofa Dientzehofera a jeho syna

Dnes si připomínáme 300. výročí úmrtí slavného českého stavitele německého původu Kryštofa Dientzehofera. Svůj profesní podpis zanechal spolu se svým synem Kiliánem Ignácem například na Broumovsku. Tamní skupina barokních kostelů byla letos prohlášená za národní kulturní památku a místní farář teď usiluje o jejich zapsání na seznam UNESCO.

02:34

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:26

V areálu náchodské nemocnice stojí hotový nový parkovací dům. Lidem začne sloužit začátkem července

V Náchodě stavbaři dokončili nový parkovací dům v areálu nemocnice. Stál 47 milionů korun bez DPH a má kapacitu 150 automobilů. Další parkovací místa nabídne prostor před parkovacím domem.

Dnes 03:53

Kvůli ochraně neživé přírody, živočichů a rostlin dohlíží denně strážci přírody na vrchol Sněžky

Vrchol Sněžky je v současné době pod každodenním dohledem strážců parku nebo jeho zaměstnanců, Jejich úkolem je dohlížet na to, jak se turisté chovají. Bohaté zkušenosti má i mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný, který už odsloužil na naší nejvyšší hoře i v předchozích sezónách stovky hodin.

Dnes 02:07

Divadelníci bilancují sezónu. Její část ovlivnila opatření proti covidu, divadla přišla o miliony

Právě končící divadelní sezónu znovu ovlivnila protiepidemická opatření, k normálu se vrátila až ve svém závěru. Shodují se na tom divadelníci napříč republikou, někde ztráty vyčíslili na miliony korun. Platí to třeba pro Klicperovo divadlo v Hradci Králové.

Dnes 02:13

Kvůli nedostatku řidičů nejezdí některé autobusové spoje mířící z Pardubického kraje na Rychnovsko

Kvůli nedostatku řidičů na straně dopravce stále nejezdí některé spoje v sousedním Pardubickém kraji. Dopad to má právě i na linky, které míří do Královéhradeckého kraje, konkrétně na Rychnovsko. Více informací zjišťoval reportér Jakub Vik.

Včera 01:59

Zahraniční studenti dobrušského gymnázia se na konci školního roku vrací domů. A bude se jim stýskat

Zahraniční studenti z dobrušského gymnázia se vrací domů do Jižní Ameriky, do Chile a Argentiny. Jeden z nich tu pobýval půl roku, druhý dokonce rok. Do školy chodili s českými dětmi, volný čas trávili s kamarády a ubytováni byli v běžných rodinách. A i když se oba těší na své rodiče a přátele, po Česku se jim prý bude stýskat.

Včera 03:00

V Opočně mistři sklenáři obnovují vitrážová okna pro tornádem poničený kostel v Moravské Nové Vsi

Loňské tornádo na Hodonínsku a Břeclavsku zničilo všechno, co mu přišlo do cesty. Jednou z postižených obcí byla také Moravská Nová Ves. Tamní kostel tehdy přišel o střechu i věž, zničených bylo i 12 vitrážových oken. A právě na jejich obnově v těchto měsících pracují mistři sklenáři z restaurátorské dílny v Opočně na Rychnovsku.

Včera 02:18

Zámecký skleník v Opočně bude v létě poprvé přístupný veřejnosti. Promění se totiž v úžasnou galerii

Zámecký skleník v Opočně na Rychnovsku čekají velké změny. Kromě květin bude totiž prostor poprvé v historii na delší dobu sloužit i jinému účelu. Stane se z něj výstavní galerie a přístupný pro návštěvníky bude po celé prázdniny.

Před dvěma dny 02:41

Do broumovského kláštera se na léto vrátila Ďáblova bible. Kopie největší rukopisné knihy na světě

Do benediktinského kláštera v Broumově kurátoři dovezli kopii největší rukopisné knihy na světě. Codex Gigas, neboli Ďáblova bible, tam zůstane po celé prázdniny a návštěvníci budou mít příležitost si ji prohlédnout při mimořádných prohlídkách. Na místě zjišťovala informace reportérka Jana Házová.

Před dvěma dny 02:10

Členové Českého klubu turistů na Náchodsku obnovují značky v terénu a připravují také nové trasy

Vypravíme se společně do přírody a nahlédneme pod ruce členům Českého klubu turistů na Náchodsku, kteří pro vás každoročně obnovují značení a chystají i nové trasy. Ty vznikají třeba v návaznosti na výstavbu rozhleden nebo jiných turistických cílů. Důvodem pro vznik nové trasy ale může být i něco úplně jiného.

Před třemi dny 02:03

Geologický vrt v Žernově má pomoci zjistit, proč před miliony let na Zemi vyhynula část organismů

Je to zhruba 66 milionů let, kdy na Zemi vyhynula velká část živočišných i rostlinných druhů. Vědci doteď pátrají, proč se to stalo a jak se život vyvíjel v dalším období. Odpovědi na některé otázky by mohl dát právě probíhající výzkumný geologický vrt v obci Žernov na Náchodsku.