7. únor 2022

Poslechněte si podcast: Na brigádu, nebo na stáž? Řada studujících si nemůže dovolit obojí

Na sociálních sítích, zejména na Twitteru, se v minulých dnech rozvířila debata o neplacených stážích pro vysokoškoláky. Kancelář předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové nabízí časově poměrně náročnou nehonorovanou stáž pro studující magisterských programů zaměřených na politiku. Neplacené stáže jsou poměrně běžné, ale v některých ohledech jsou přinejmenším problematické.

04:13

Prolomit vlny

Vydává: Český rozhlas

Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.

Web

Před 3 týdny 05:09

Jestli američtí demokraté chtějí regulovat zbraně, snaží se o to nejhůře, jak můžou

Ve Spojených státech probíhá další vlna velkých masových střeleb. Tedy masové střelby v zemi probíhají dennodenně, ale v posledních týdnech se odehrálo několik tak hrůzných případů, že opět strhly celospolečenskou debatu k věčné americké otázce: co se zbraněmi.

10. květen 2022 05:25

Zákaz potratů v USA nepomůže nikomu, jen zhorší situaci chudých žen

Prolomení federálního práva na potrat může vyústit v zákaz potratů ve 26 státech USA. Život to může zkomplikovat všem ženám, ale nejvíc taková přísnost dopadne na ty už dnes znevýhodněné.

2. květen 2022 04:56

Triumfální návrat na Twitter? Trump tvrdne na svém Truth Social. Zatím

Už je to více než rok, co byl bývalý prezident Donald Trump vyhozen z Twitteru (a mnoha dalších platforem) v souvislosti s násilným vtrhnutím jeho příznivců do amerického Kapitolu. Místo divokého tweetování, se kterým byl Trump dlouho spojen, začal vydávat podobně neuhlazené tiskové zprávy na svém webu, ale také si natruc založil vlastní sociální síť.

15. duben 2022 04:16

Pomlázka: Hody hody bez pohody, zato s traumatem

Vyšlehání pomlázkou má podle tradice přinést zdraví. Že vás ale namol opilí spolužáci seřežou pomlázkou tak, že máte modřiny, zdraví dozajista nezajistí. Více si poslechněte v komentáři Johany Nejedlové.

4. duben 2022 04:33

Boomeři: proč je potřeba jim naslouchat a jak se u toho úplně nevytočit

Hláška „OK boomer“ od roku 2019 ovládá internet, s hashtagem #OKboomer najdeme jen na síti TikTok videa se stovkami milionů zhlédnutí. Boomeři ale nejsou jen arogantní politici nebo anonymní hejtři, ale také naši rodiče.

21. březen 2022 04:33

Několik důvodů, proč nejásat z bloků dezinformačních serverů

Bezprostředně po začátku ruské invaze na Ukrajinu se rozhodlo nejprve sdružení CZ.NIC, které spravuje české internetové domény, a pak čeští mobilní operátoři zablokovat hrstku (různých) serverů označených za dezinformační. Odůvodnili to tím, že jsou de facto součástí kremelské propagandistické mašinérie.

2. březen 2022 04:59

Uplatňování kolektivní viny je v Česku opět na vzestupu. Je třeba to odmítnout

V Česku ve spojitosti s ruskou invazi na Ukrajinu rostou projevy rusofobie. Nenávist vůči všem Rusům a uplatňování kolektivní viny z nás dělá jen obyčejné xenofoby a v důsledku nahrává Putinovi a jeho obrazu ochránce ruského národa před domnělým nebezpečím.

14. únor 2022 06:25

Důvodů opustit Spotify je milion. Joe Rogan je z nich tím nejmenším

V posledních týdnech otřásá médii skandál týkající se streamovací platformy Spotify a jejího největšího podcastera Joea Rogana. Ten je, co se poslechových čísel týká, nejúspěšnějším tvůrcem podcastů nejen na Spotify, ale i celosvětově. Proto mu také před dvěma lety streamovací služba slíbila 100 milionů dolarů za to, že bude uvádět svůj obsah exkluzivně právě u ní.

31. leden 2022 04:30

Metaverse bude. Zatím je ale večírkem, na kterém se nechcete ocitnout

Technologičtí giganti se nás snaží přesvědčit, že jsou připraveni všechny uvést do virtuální reality. Facebook se na konci loňského roku přímo přebrandoval na Meta, v odkazu na virtuální prostor, pro který se ujal pojem metaverse a který Mark Zuckerberg podává jako svůj největší aktuální cíl. Mezitím se i firmy jako Microsoft snaží odůvodňovat svůj nákup herní společnosti Activision Blizzard právě rozmachem metaverse.