Příběhy z Vysočiny
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Na baskytary Miroslava Vlčka hrají muzikanti z Kamelotu, Čechomoru nebo u Žalmana. Jednu má i Sting

Miroslav Vlček postavil svou první baskytaru před více než 22 lety, když na trhu nenašel, co si jako muzikant přesně představoval. Díky tomu, že se vyučil leteckým mechanikem, umí kytaru nejen postavit ze dřeva, ale také ji vybavit vlastní elektronikou. Ví, jaké dřevo má jaký zvuk, jak pevný má být krk a většinu práce na každé baskytaře udělá ručně.

02:59

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Dnes 02:28

Kvůli penězům zavraždil kamaráda. Smírčí kámen na hranicích kraje vypráví smutný příběh

Smírčí kameny jsou roztroušené v polích, u cest, v lesích i přímo ve městech. Každý připomíná nějakou, většinou dramatickou, událost.

Včera 02:56

V kamenické knihovně stojí peklo. Vyrobil ho místní všeumělec

V adventním čase se na náměstích i v muzeích začínají objevovat betlémy. V městské knihovně v Kamenici nad Lipou na to jdou z druhé strany.

Před čtyřmi dny 02:58

Balíček za trámem opravovaného domu poodkryl příběh židovské rodiny z Jemnice

Už na přelomu 18. a 19. století se do Jemnice přistěhovala rodina Kaufriedových. Před válkou ve městě provozovali hospodu a vyráběli jemné likéry.

Před pěti dny 03:03

Před sto lety zanikl pivovar v Moravských Budějovicích. Jeho konci napomohla válka

Před sto lety definitivně skončil Měšťanský pivovar v Moravských Budějovicích vařit pivo. Souvisí to I. světovou válkou.

Před týdnem 02:57

Secesní hotel Veliš i jeho Masarykův pokoj zažili Prvorepublikové Vánoce

Jako ve filmu pro pamětníky se ocitli návštěvníci nebo náhodní procházející secesní rezidencí Veliš ve Žďáře nad Sázavou.

Před týdnem 02:59

V Jihlavě se narodila autorka nejznámějšího portrétu Mozarta. Známe ho z bonbónů

V Jihlavě se ve druhé polovině 18. století narodila malířka, s jejímž nejznámějším obrazem se dodnes setkáváme v cukrárnách i v peněženkách.

Před týdnem 03:02

V Jihlavě ještě v polovině 20. století stával zámeček. Patřil rodině Bechiniů z Lažan

V Jihlavě kdysi stával zámek rodiny Bechinie z Lažan. Sídlo rodu, jehož rodokmen sahá až do dob Jana Lucemburského, za komunismu zbourali.

Před týdnem 03:04

Před více než sto lety zavraždili v Kobylnicích hajného. Jeho hlavu našli v hrnci na plotně

Malá vesnička Kobylnice, která leží u Bystřice nad Pernštejnem, byla na začátku 20. století svědkem neuvěřitelně drastické vraždy.

Před týdnem 03:00

Už dvacet let sídlí Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě. K návštěvě zve i ty, kteří nečtou

Je velká, prosvětlená, pohodlná a vybavená. Do Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě můžete vejít, aniž byste byli registrovaní čtenáři. Můžete si zajít na přednášku, ale třeba i jen posedět v kavárně.

Před 2 týdny 02:47

Koncem listopadu 1944 padl u Dukly Jiří Chlubna. Ve stejnou chvíli se narodil jeho prasynovec

Ve vstupní chodbě jihlavského gymnázia visí pamětní deska se jmény padlých učitelů a studentů v období druhé světové války. Je mezi nimi i Jiří Chlubna. Jeho příběh vypráví hrdinův prasynovec Pavel Chlubna z Jaroměřic nad Rokytnou.