- Podcasty
- O knihách s knihovnicí

Poslechněte si podcast: Mytické ženy, jak je neznáte, představuje kniha Milované a obávané
Knihu Milované a obávané s podtitulem Mytické ženy, jak je neznáte, kterou napsala Kate Hodgesová, představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Autorka shromáždila ke každé vybrané ženě mnoho dostupných informací, popsala jejich činy a charakter,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor se spisovatelem Františkem Niedlem.
O knihách s knihovnicí
Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.
O nelehkém pátrání po zmizelé dívce vypráví Klekánice, první detektivka Terezy Bartošové
Detektivku Klekánice, kterou jako svou prvotinu napsala lékařka a začínající spisovatelka Tereza Bartošová, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Malá Adrianka, která tráví léto u babičky na venkově, zmizí beze stopy. Dva mladí detektivové hned od začátku vědí, že to nebude lehký případ. Navíc to není jediná holčička, která v této vsi zmizela,“ nastiňuje zápletku. Dále pořad přináší krátký rozhovor s Janem Burianem o jeho Zpívající knize.
Malý mnich je příběh chlapce, který změní život a vstoupí do hinduistického kláštera v Bhútánu
Knihu Malý mnich, kterou napsala Irena Vacková, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Zavítáme do Bhútánu. Hlavním hrdinou je postižený chlapec, pro kterého se jediným východiskem ze zdravotních problémů stane vstup do hinduistického kláštera,“ vypráví. Dále pořad přináší rozhovor s historikem Vlastislavem Janíkem, autorem knih o koncentračních táborech.
Belinda a tajemný výlet zavede malé čtenáře do tajuplné říše mezi světy
Knihu Belinda a tajemný výlet, kterou napsala televizní moderátorka Jolka Krásná, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Příběh pro zhruba desetileté čtenáře se odehrává v tajuplné říši mezi světy, kam se dá projít jedině skrz obrovskou pavučinu. Je plná květin a překrásné přírody, ale i tam se skrývá nebezpečí,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s Markétou Lukáškovou o její knize Co vás v dějáku nenaučili.
Velký průvodce lesem připomene, jak pestrý a nádherný je svět lesa
Publikaci Velký průvodce lesem, jejímiž autory jsou Eva-Maria a Wolfgang Dreyerovi, představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Ani jedna stránka nezůstala bílá, bylo využito úplně každé místo. Teprve díky této knize si uvědomíte, jak pestrý a nádherný je svět lesa,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor o knize pohádek, které napsal malíř Jan Zrzavý.
Přes 90 skutečných zločinů a afér ze Šumavy, Pošumaví a Českého lesa popisuje kniha trojice autorů
Publikaci Kriminální případy a aféry ze Šumavy, Pošumaví a Českého lesa představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Seznámí s více než devadesáti rozličnými případy a aférami, k nimž se dochovaly archivní spisy a novinové články. Případy, které se opravdu staly, vybrala trojice autorů,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s historičkou Blankou Rozkošnou, autorkou knihy Po stopách Přemysla Otakara II.
Vodník je vydařená detektivka, která voní létem a zároveň smrdí blátem, říká knihkupkyně
Knihu Vodník, kterou napsala Tereza Bartošová, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Je to vskutku vydařená detektivka, která voní létem a zároveň smrdí blátem. Vznáší se nad ní jemný nádech tajemna, děj dobře plyne,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor se spisovatelkou Lidmilou Kábrtovou.
Rodiče mají přímo magický nástroj na zvládání krizí, připomíná kniha Šťastné dítě, šťastný dospělý
Knihu Šťastné dítě, šťastný dospělý, kterou napsal Edward M. Hallowell, představuje knihovnice Helena Chrastinová. „V celkem šestnácti kapitolách autor vysvětluje třeba to, že všichni rodiče mají přímo magický nástroj na zvládání krizí nebo jak pomoci dítěti mít optimistický přístup,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor o knižním výboru z moderní ázerbajdžánské tvorby.
Historii jihočeského kominického cechu vypráví ve své knize Kominíci Eva Bažantová
Monografii Kominíci, kterou napsala Eva Bažantová, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Popisuje, jak přišli kominíci do Čech, jak fungoval jihočeský kominický cech a jak se vyvíjel,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s předsedkyní českého centra PEN klubu Markétou Mališovou
České temno ukazuje, že horory jsou krásné a není třeba se jich bát
Sbírku hororových povídek České temno představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Kniha vznikla za jedním účelem – ukázat, že horor je krásný a není třeba se ho bát. Přináší šestnáct povídek od šestnácti českých autorů,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Petrem Šámalem o tom, jak do svého pracovního portfolia zařadil i profesi spisovatele.