- Podcasty
- Zápisník zahraničních zpravodajů

Poslechněte si podcast: Mystickou čekanku si v Belgii vyšlechtili a nedají na ni dopustit
Belgie není jen zemí piva a hranolků, ale také čekanky. Zeleniny, kterou tamní děti často nesnáší a cizinci z některých zemí vůbec neznají. Belgičané si bez ní ale neumí svou kuchyni představit. V Bruselu, kde čekanku poprvé vyšlechtili, se dnes nadšenci vracejí ke staré tradici domácího pěstování ve sklepích. A právě je ideální období pro sklizeň.
Zápisník zahraničních zpravodajů
Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.
Neměla s kým boxovat, vyzývala i muže. Teď trenérka pomáhá dívkám ve favele Cantagalo nejen sportem
Z oken boxerské školy v sousedství Cantagalo je dole v údolí vidět čtvrť Ipanema se svou stejnojmennou pláží. Na druhé straně zahlédnete slavnou sochu Ježíše Krista s roztaženými pažemi. Obě místa navštěvují davy turistů. Do favely Cantagalo naopak nechodí. Vznikl tu ale unikátní projekt boxerské školy pod vedením první brazilské boxerky Katii.
Časy se mění a některé kostely ve Velké Británii vás nevyženou ani se psem. Musí být na vodítku
Pes je nejlepším přítelem člověka, říká se. A to už hezkých pár tisíc let. V poslední době jsme si zvykli, že není nic neobvyklého brát psa do restaurace, kavárny a dokonce i do kina, kde může slušně vychovaný pes, sledovat film spolu se svým pánem. Může ale pes do kostela? Do drtivé většiny našich katolických svatostánků by psa nejspíš nepustili. Ve Velké Británii do řady anglikánských kostelů mají psi vstup povolen a jsou tam dokonce vítáni.
Hračky pohádkové i odrážející běžný život, všechny nabízí muzeum hraček na předměstí Paříže
Plyšák, panenka, stavebnice, autíčko nebo vláček, vzpomenete si na vaši oblíbenou hračku z dětství? Některé z nich nechybí na fotografiích v rodinných albech, předáváme je našim dětem, vnukům, vnučkám a pomatujeme si na ně celý život. S některými postavičkami vyrůstaly celé generace. V Česku je to třeba krteček. Ve Francii zase děti vyrůstají s žirafou Sophie. Najdete ji i v muzeu hraček na předměstí Paříže.
Slovenský Gemer nabízí přírodu, památky i historii. Pozapomenutý kraj znovu objevují turisté
Historický region Gemer na jihovýchodě Slovenska byl po staletí křižovatkou slovenské, maďarské, židovské a německé kultury. Dřív bohatá hornická oblast o svůj věhlas postupně přišla. Teď láká návštěvníky znovu na magickou kombinaci divoké přírody, průmyslových a středověkých památek. Kouzlo Gemeru můžete podle průvodce Petra nejlépe poznat prohlídkou gotických kostelů vyzdobených italskými freskami ze 14. století. Je jich celkem 12 a společně tvoří takzvanou Gotickou cestu.
Ukrajina stále není bezpečná, kontrol při návratu tam je ale méně než na začátku války
Ukrajina prožívá nejtěžší období ve své novodobé historii. Ruská agrese ale zdaleka nekončí. Prakticky celý minulý rok odtamtud přinášel reportáže náš zpravodaj Martin Dorazín, který se tento týden na Ukrajinu vrátil a podělil se o své zážitky.
Na historický skokanský můstek v New Hampshire nerezignovali. Udržují ho a věří, že jeho doba přijde
Patří k nejstarším skokanským můstkům ve Spojených státech, v době svého vzniku byl v Americe unikátem a zřejmě i nejvyšší stavbou tohoto druhu na světě. Konaly se na něm velké národní závody i olympijské kvalifikace amerických skokanů. V provozu byl půl století, do roku 1988. Teď je hlavně turistickou atrakcí a historickou památkou státu New Hampshire na americkém severovýchodě.
Kempování kdekoliv, v nádherném podnebí a bezpečně. Podmínky v Ománu se ale zřejmě změní
Málokde na světě můžete tak svobodně a bezpečně kempovat jako v Ománu. Tvrdí to vyznavači offroadové turistiky a kempinku v přírodě. Nejvýchodnější země arabského světa je málo zalidněná. Na rozloze čtyř Českých republik žije jen necelých 5 miliónů lidí. Stále více Evropanů si na místě půjčuje terénní auta se stanem na střeše. A v zimě je na takovou výpravu počasí v Ománu ideální.
V hlavní roli jalovec - slovenskou borovičku buď rádi máte, nebo ji nemusíte
Kdysi stačilo pro tmavě modré borůvky jalovce vyběhnout do lesů Bílých Karpat a výroba borovičky mohla začít. Už za první republiky ale slovenská příroda nestíhala pokrývat spotřebu. Dodnes se tak základní surovina pro národní nápoj na Slovensko dováží z Balkánu nebo Itálie. Umění zkvasit borůvky, které jsou ve skutečnosti malými suchými šiškami, je dodnes chráněným tajemstvím.
Z použitých materiálů běhá mráz po zádech, ukrajinští autoři ale chtěli zlo proměnit v umění
Římský filozof Cicero soudil, že „Když mluví zbraně, mlčí múzy“. Neplatí to tak úplně pro současnou ruskou invazi na Ukrajině. Na nějakou zásadnější uměleckou reflexi válečných hrůz je ještě čas, ukrajinští umělci ale tvoří i v současnosti. Pracují často s tím, čeho je teď na Ukrajině až příliš, tedy se zbytky zbraní, nábojnic a raket. Kdo ví, jednou jejich díla možná skončí v nějaké světové galerii.
Za krásou kytic bývalo mnoho utrpení. Květinové farmy v Keni zlepšují podmínky, ale růžové vše není
Pokud jste někdy darovali nebo dostali kytici, možná vás napadlo, odkud asi tak může být. Zvlášť, pokud to bylo uprostřed zimy. Barevné kvetoucí potěšení pravděpodobně pocházelo z jedné z desítek květinových farem v Jižní Americe nebo Africe. Například z Keni k nám do Evropy celoročně míří tisíce růží. Některé z takových farem získaly licenci fairtrade.