3. květen 2022

Poslechněte si podcast: Mysleli jsme, že my jsme generace, která válku nezažije, říká polská básnířka Zofia Baldyga

Zofia Baldyga je polská překladatelka a básnířka, žije v Praze, ale pochází z Varšavy. Dnes pomáhá lidem, kteří přijíždí do Prahy z války na Ukrajině. „Jsem dojatá tím, jaká byla na začátku vlna solidarity. Myslím, že Poláci ani Češi nejsou nijak zvlášť otevření cizincům, spíše se bojí toho jiného. Ale ta solidarita byla opravdu krásná,“ říká. Obává se ale, že válka se stane normální a lidé si na příchod uprchlíků zvyknou.

23:11

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Dnes 23:45

Baví mě v lidech odemykat kreativitu, říká umělec Yemi A.D.

O kreativitě, o tom, jak ji předávat dětem, ale také o cestování, a to i mimo planetu Zemi s choreografem, hercem, režisérem a performerem Yemim A. D. „Jezdím po školách, učím o kreativitě a o tom, kde se v nás bere, co ji brzdí, zabíjí a jak ji nabuzovat,“ popisuje svou práci multidisciplinární umělec.

Včera 23:49

Je to tragédie i pro nás. Na DAMU mě ale psychicky podpořili, říká ruská studentka scénografie

Pochází z Moskvy a studuje scénografii na katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Co se pro mladé Rusky a Rusy studující v Česku změnilo válkou na Ukrajině? Mohou o válce mluvit s příbuznými a známými doma v Rusku? A mají zastání ve škole, kde studují? Na to odpoví ruská studentka pražské DAMU Daria Gosteva.

Před dvěma dny 23:44

Běžné školy už dávno ztratily monopol na vzdělávání, míní propagátorka unschoolingu Staňková

„Dítě není malý dospělý. Zaslouží si sice stejnou úctu a pozornost, ale ve světě se teprve učí fungovat. A dospělí mu v tomto náročném procesu musí pomoci,“ říká propagátorka unschoolingu Zdeňka Šíp Staňková. V Hovorech mluví i o tom, že běžné školy už ztratily monopol na vzdělávání. Že unschooling je pro každé dítě, ale není pro každého rodiče. A také o šikaně a traumatech z dětství.

Před třemi dny 23:32

Manželku jsem nikdy zmizet nenechal, říká profesionální kouzelník Kasnar

Petr Kasnar je profesionální kouzelník, který se zabývá především mikromagií a moderováním s nabídkou kouzel a elegantní zábavy. Své profesi se věnuje od roku 1979. V rozhovoru s Janou Klusákovou prozradí i to, proč nikdy nenechal zmizet svou manželku.

Před pěti dny 24:00

Máme ženy s rozmanitými druhy trestných činů, říká ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou

V Česku máme 35 věznic. Mezi nimi i jednu výjimečnou. Žijí v ní totiž i malé děti, které jsou synové a dcery odsouzených žen. „Pokud jsou ty děti starší a více si uvědomují, kde se nachází, tak to už není dobré. Je nutné, aby dítě nejdéle kolem čtvrtého roku s maminkou odešlo a socializovalo se,“ popisuje brigádní generálka Monika Myšičková, ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou.

Před šesti dny 24:00

Na pilota jsem byl moc vysoký, tak jsem se stal námořníkem, říká majitel Prague Boats Richard Vojta

Je největším lodním dopravcem v Praze. Vltavu zde brázdí jeho historické parníky i nejmodernější lodě Grand Bohemia nebo Bohemia Rhapsody. Je dnes lodní doprava v Praze na hranici svých možností, nebo ji ještě leccos čeká? Richarda Vojty se v pořadu Hovory zeptá Vlastimil Ježek.

Před týdnem 24:00

To téma si mě našlo samo, říká autorka dokumentu o tornádu na Moravě Jana Počtová

Před rokem do života na Hodonínsku a Břeclavsku zasáhlo bezprecedentní neštěstí. Jak těžké bylo na místě této tragédie filmovat? Do Hovorů tentokrát dorazila režisérka Jana Počtová, která natočila dokument s názvem Tornádo, rok poté. Zachycuje v něm osudy šesti obcí na jihu Moravy, šesti obětí tornáda, a popisuje život těch, kterým větrný vír vzal zdraví, nebo střechu nad hlavou.

Před týdnem 24:00

Lidé nemají rádi ambivalentní dějiny. Chtějí si je kategorizovat, myslí si historička Anna Hájková

Jak vlastně vyprávíme historii? Co a proč zůstává vytěsněno nebo opomenuto? Historička Anna Hájková působí na univerzitě v britském Warwicku a jejím tématem jsou moderní evropské dějiny; patří k nim sociální, kulturní a genderová historie holocaustu a dění v ghettu Terezín.

Před týdnem 21:50

Jsem dokonalý reprodukční umělec. Chápu, co je žánr, a vím, kde je mé místo, říká herečka Dočkalová

„V tradičním světě se svobodné povolání s mateřstvím kloubí úplně nádherně, protože si člověk může jen tak odskočit a pak se zase vrátit,“ říká herečka Tereza Dočkalová, dvojnásobná držitelka ocenění Thálie. V Hovorech bude mluvit o svých satirických pořadech, o hranicích trapnosti, drzosti a neomalenosti. Ale také o audioprojektu Ženy, který nedávno načetla, nebo o dekompresní komoře, kterou herci po představení potřebují. Moderuje Naděžda Hávová.

Před týdnem 23:36

Lidí se nebojím. Bojím se jen sebe a svých vlastních frustrací, prozrazuje spisovatel Palán

Rád mluví úplně s kýmkoliv. Se svérázem, který kdesi v horách pase kozy a žije v maringotce, s molekulárním biologem nebo expertem na viry. „Pro mě je každý člověk stejný, nic nepředpokládám. Když tam jdu v dobrém, nedívám se skrz prsty a s obavami, tak se mi to v dobrém i vrací,“ vysvětluje spisovatel a novinář Aleš Palán.