Seriál Radiožurnálu
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: „Myslel jsem, že Cimrman je nějakej buditel,“ smál se Jan Werich. Jak na divadlo reagoval?

Pánbůh humoru. Tak Zdeněk Svěrák označuje Jana Wericha. S Ladislavem Smoljakem počátkem 70. let vyhlíželi v Malostranské besedě, kdy už konečně přijde do Divadla Járy Cimrmana. A jednou skutečně přišel. V rezatém saku, s brýlemi bez obrouček a vystrojený jako Jan Neruda. Jeho návštěvu si Zdeněk Svěrák pečlivě zaznamenal do svého deníku.

03:38

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Před pěti dny 03:57

Kyberšikana se na oběti nemusí dlouho projevit. Všímejte si náznaků, radí odborníci

Počet dětí, které se obracely na Linku bezpečí kvůli kyberšikaně, během pandemie koronaviru vzrostl. V mnoha ohledech je kyberšikana mezi školáky zákeřnější než klasická šikana. Není tolik vidět, agresor může skrývat svou identitu a oběti ubližovat dlouho i mimo zdi školy. „Jde o pomlouvání, ponižování, obtěžování, ukradení či falšování identity. Může docházet k publikaci záznamů, které jsou citlivé,“ vyjmenovává Nina Adamcová z Národního kybernetického a informačního úřadu.

Před šesti dny 03:44

Online výuka během covidu? Zabezpečení dat dětí se v Česku příliš neřešilo

Dva roky trávily děti střídavě ve škole a na online výuce. K té využívala většina škol programy jako je Zoom, Google Meet či Microsoft Teams. „Zoom o bezpečnostních opatřeních neinformoval úplně transparentně,“ upozorňuje expert na kyberbezpečnost Tomáš Flídr. Čínská vláda podle něj využívá tamní technologické firmy a bere si od nich data klientů. V případě dětí je ochrana dat zvlášť citlivá. Některé státy v Evropě školám využívání programů těchto globálních firem zakazují.

Před týdnem 03:40

„Hraju proto, že se mi nedaří.“ Rodiče by měli zbystřit, když dítě hraje, aby uniklo realitě

Sedí vaše dítě každou volnou chvilku u monitoru a hraje hry? Přemýšlíte o tom, jestli toho už není moc? Počítat jen hodiny strávené hraním na internetu ale není správná cesta, říká odbornice na technologie Michaela Slussareff. Rodiče by podle ní měli s dítětem hlavně mluvit o tom, co hraje, co ho baví a co naopak ne. „Hra jim dává spoustu možností být hrdinou, vyhrávat, být silným. A to jim může chybět v reálném světě.“ Poslechněte si reportáž.

Před týdnem 03:31

Dáváte fotky dětí na sociální sítě? Respektujte hranice jejich intimity, upozorňují psychologové

Plačící nebo zamazané dítě, koupající se nahé batole. Nejen to jsou problematické fotografie, které rodiče sdílejí na sociálních sítích. Podle psychoterapeuta může takové sdílení ovlivnit vzájemné vztahy rodičů a dětí. Podle policie navíc hrozí, že se fotky nahých dětí dostanou na stránky s dětskou pornografií. „Téměř nikde na světě nesdílejí ženy tak ochotně fotografie svých dětí, jako je to v České republice,“ varuje policie. Poslechněte si další díl seriálu.

Před týdnem 03:49

První telefon do první třídy? Důležité je mluvit s dítětem, co na mobilu dělá a sleduje

První mobil děti čím dál častěji dostávají už v první třídě. Rodiče chtějí mít pod kontrolou, co dělají a kde se pohybují, říká Petra Sobková z oddělení vzdělávání Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Řada rodičů ale preferuje tlačítkový telefon, kde není přístup na internet. Na chytrém telefonu pak můžou využít některou z rodičovských aplikací, které jim ohlídat, aby se dítě nedostalo na internetu k věcem, které pro něj nejsou vhodné.

Před týdnem 03:30

Zachovat klubovnu nebo poskytnout k podnikání? Vesnici Vrčeň rozděluje referendum o rybník

Jedenáct obcí bude během nadcházejících komunálních voleb hlasovat i v referendech. V Janově u Svitav například rozhodnou, jestli chtějí zoo, ve Velkém Přítočně kousek od Prahy se zase rozhořel vášnivý boj o změnu územního plánu a další výstavbu. Ve Vrčeni na Plzeňsku pak obyvatele rozděluje rybník. Jednu kandidátku vede stávající místostarosta, který jej chce komerčně pronajmout, druhou zase zástupce spolku, který se o rybník stará deset let a pořádá tam akce pro veřejnost.

Před týdnem 03:16

Ve Staré Vodě ženy nekandidují. „Pro nás to není. Copak se to dá při práci?“ shodují se

Více než v desetině obcí budou lidé volit kandidátky, na kterých je pouze jeden jediný kandidát. Tento způsob, který připomíná přímou volbu amerického šerifa, se rozmohl už při minulých komunálních volbách a tak trochu naznačuje, kdo by mohl být starosta. Každý kandidát si zaregistruje svoji kandidátku, a když je kandidátek alespoň tolik, kolik je míst v zastupitelstvu, volby se konají. Takový přístup zvolili třeba v obci Stará Voda u Hradce Králové.

Před týdnem 03:31

Feministické sdružení? Vůbec ne! V Počepicích si muži nechtěli vzít sestavení kandidátky na starost

Do komunálních voleb kandidují především muži, podle českého statistického úřadu dvě třetiny kandidátů jsou muži. Ryze mužské kandidátky sestavili v 206 obcích, naproti tomu ryze ženské vznikly pouze ve čtyřech – v Okarci u Třebíče, v Biřkově u Klatov, v Jestřábí v Krkonoších a v Počepicích u Příbrami. V těchto obcích nemají ženy žádné protikandidáty, takže je už teď jisté, že tam budou vládnout. Například 9 žen usedne v zastupitelstvu vesnice Počepice, která má 551 obyvatel.

Před 2 týdny 03:52

Když se dva nedohodnou a třetí chybí. Obec Trokavec je letos bez kandidátky

Letošní komunální volby se nebudou konat přinejmenším v osmi obcích. Lidé tam nedokázali sestavit kandidátky. Jedna se o vesnice, kde žijí v řádu stovky obyvatel a jednou z nich je Trokavec na Rokycansku. Proč se její obyvatelé nedohodnou? A v čem je zakopaný pes? Poslechněte si reportáž L’ubomíra Smatany.

Před 2 týdny 03:29

Nejmladší kandidátku mají v Honbicích. „Budujeme si svůj budoucí život,“ říká traktoristka

Nejmladší kandidátní listinu do komunálních voleb sestavili lidé v obci Honbice na Chrudimsku. Průměrný věk kandidátů je tam 29 let, což je o 18 méně, než je celorepublikový průměr. „Mladší lidé by se měli zajímat o dění v obci,“ říká jedna z kandidujících, mezi kterými je třeba vedoucí pošty, grafička nebo autoelektrikář.