Středočeské příběhy
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Mykolog Jiří Véle získal díky studiu podloží hub dalšího koníčka. Učaroval mu svět kamenů

Jiří Véle už více než 40 let působí jako uznávaný mykolog-amatér. Ve svém rodinném domku ve Svárově má soukromou mykologickou poradnu. Zájem o houby mu ale rozšířil znalosti v oblasti mineralogie a entomologie. Dnes má doma velkou sbírku kamenů z okolí svého bydliště a brouků z celého světa.

03:12

Středočeské příběhy

Vydává: Český rozhlas

Zajímavé osobnosti, netradiční povolání, rekordy a úspěchy ze středních Čech a Prahy.

Web

Před třemi dny 03:10

Říčanské muzeum získalo vzácný výtisk Babičky. Nechybí v něm ani věnování Boženy Němcové

Letos v květnu uplyne 170 let od prvního vydání Babičky Boženy Němcové. Slavný román původně vyšel v roce 1855 ve čtyřech sešitech. Vzácný výtisk knihy z depozitáře Muzea Říčany byl zcela jistě mnohokrát přečtený. Na první pohled je patrné, že knížka putovala z ruky do ruky. Není divu, už v 19. století byla Babička čtenářským hitem.

Před pěti dny 03:18

Kolik mělo Československo námořníků? Dozvíte se to v Námořním muzeu ve Veletově na Kolínsku

Česko sice moře nemá, ale ve Veletově na Kolínsku můžete navštívit Námořní muzeum. Parta nadšenců tam sbírá příběhy lidí, kteří se plavili na zaoceánských lodích a mnohdy svému řemeslu obětovali celý svůj život.

Před šesti dny 02:47

Pedagožky ze ZŠ Marjánka v Praze 6 mění výuku češtiny pro cizince. Připravily inovativní učebnice

Děti cizinců na Základní škole Marjánka na Břevnově v Praze 6 se učí podle tří nových učebnic češtiny. Připravily je přímo pedagožky, které na škole pracují. S výukou žáků s odlišným mateřským jazykem mají totiž více než osm let zkušeností. Podobně komplexní a interaktivní studijní materiály učitelům dosud chyběly.

Před týdnem 03:15

Stopy druhé světové války lze najít i 80 let po jejím ukončení. Nálezy jsou na Mladoboleslavsku

O jednom z lesů v Pojizeří se ví, že v něm na konci 2. světové války tábořila Rudá armáda. Prošli jsme se tam s Martinem Dobešem, spolupracovníkem mladoboleslavského muzea a Filipem Krásným, archeologem Muzea Mladoboleslavska.

Před týdnem 03:26

Poslední výstřely 2. světové války padly ve středních Čechách

Nacistické Německo kapitulovalo v noci z 8. na 9. května a svět se radoval, že je válce konec. Některé německé jednotky ale pokračovaly v boji a události ve středních Čechách dostaly tragický spád. Poslední bitva se odehrála teprve o několik dnů později. Krveprolití dodnes připomíná Památník ve Slivici u Milína.

Před týdnem 03:12

Před 80 lety lidé oslavovali konec války. Na Mladou Boleslav ale začaly dopadat letecké pumy

Jan Juřena, archivář Státního okresního archivu v Mladé Boleslavi a vojenský historik, a Sylva Městecká, odborná pracovnice Muzea Mladoboleslavska, hovoří o bombardování města 9. května 1945.

Před týdnem 03:17

Smíchovský tank se bojů nikdy neúčastnil. Na podstavec putoval rovnou z výrobní linky

Tank číslo 23 do Prahy nepřijel v květnu, ale až v červenci roku 1945. Natřený na růžovo teď stojí ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech.

Před týdnem 03:17

Pro Petra Herrmanna byl návrat domů z války smutným okamžikem

V Dobříši sice nikdy nebydlel, přesto se tu díky široké rodině cítil jako doma. Zázrakem přežil pochod smrti a po návratu domů doufal, že se alespoň s někým ze svých 25 nejbližších příbuzných setká. Zůstal sám. Celý život se pak snažil, aby se na jeho rodinu a další naše zmizelé sousedy nezapomnělo.

Před 2 týdny 03:20

Generál Karel Kutlvašr přinesl Praze svobodu od okupantů, sám o ni za komunistů přišel

Generál Karel Kutlvašr byl v květnu 1945 v čele povstaleckých jednotek v Praze a dovedl Čechy k osvobození z německé okupace. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl z armády propuštěný a skončil ve vězení.