Studio N
Epizoda 2244. září 2020

Poslechněte si podcast: My a mýty #11 - Terapie může pomoct k rozchodu

Rozchod bolí, ale není potřeba z něj odcházet se zraněním. Je přirozeným vyústěním toho, kdy se naše partnerství vyčerpá a my si už nemáme co dát. Je pochopitelné, že je v něm mnoho obviňování a negativních emocí. A ano, i terapeuti tady mohou být od toho, aby partnerům pomohli vztah emočně uzavřít a ukončit. O tom všem si povídáme s klinickou psycholožkou a párovou terapeutkou Evou Richterovou.

30:02

Studio N

Vydává: Deník N

Podcast Deníku N. Investigativa, zásadní události a jízlivé poznámky s Filipem Titlbachem.

Web

Epizoda 1063Včera 01:41:53

Expremiér Ódor: Fico pod svá křídla sjednotil celou dezinformační scénu

„Fico velmi dobře ovládá technologii moci. Je to talentovaný politik, který dokáže pohnout masami a využívat strach. Zatím to ale nedokázal tak systematicky jako Orbán,“ říká v rozhovoru s Filipem Titlbachem slovenský expremiér Ľudovít Ódor. Míří Slovensko do minulosti? Jak zastavit odchod mladých lidí ze země? A jak se mění perspektiva střední Evropy? Poslechněte si záznam Studia N live z pražského Divadla Bez zábradlí.

Epizoda 1062Před dvěma dny 36:48

Proč se školy na den zastavily

V Česku začala celodenní výstražná stávka. Kromě firem je do ní zapojena většina českých základních, středních i mateřských škol. A to výrazná většina: podle školských odborů dnes zcela zavřelo nebo omezilo provoz 74 procent všech regionálních škol. Premiér Petr Fiala přitom k protestu uvedl, že objem financí mířících do školství neustále roste. Kdo tedy říká pravdu? A za co se dnes ve skutečnosti stávkuje? Hostem Studia N je dnes programový ředitel vzdělávací neziskové organizace EDUin Miroslav Hřebecký.

Epizoda 1061Před pěti dny 32:10

Fico útočí. Podaří se mu umlčet média?

Premiér Robert Fico pokračuje v žonglování se slovenskou demokracií. Naposledy začal bezprecedentně útočit na nezávislá média v zemi, když oznámil přerušení komunikace se čtveřicí tamních médií – Denníkem N, deníkem Sme, zpravodajským webem Aktuality.sk a nově i nejsledovanější televizí Markíza. Podaří se mu umlčet novináře a novinářky? Filip Titlbach se ptá reportérky slovenského Denníku N Veroniky Folentové.

Epizoda 1060Před šesti dny 49:41

Jste spíš Češi, nebo Evropané?

Co pro nás znamená být Evropany a Evropankami? A proč se k Evropské unii nejlépe staví mladí lidé? Ve Studiu N live se moderátoři Filip Titlbach a Vítek Svoboda ptají expremiéra a bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly, redaktorky a moderátorky Jolany Humpálové z webu Voxpot a editorky Evy Soukeníkové z webu Refresher.

Epizoda 1059Před týdnem 27:43

Převrat v OpenAI. Co se to děje v ústředí umělé inteligence

Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti OpenAI Sam Altman byl zbaven své funkce. Představenstvo ho na hodinu vyhodilo, protože „nebyl ve své komunikaci vždy upřímný“. Vzhledem k významu firmy, jejíž ChatGPT teď používají stovky milionů lidí, je to krok, který budí pozornost a vede k divokým spekulacím. Co se děje v jedné z nejdůležitějších firem současnosti? A proč to teď zase vypadá, že se Altman do své funkce vrací? Filip Titlbach se ptá vědeckého redaktora Deníku N Petra Koubského.

Epizoda 1058Před týdnem 28:28

Argentina si do čela zvolila „šílence“ s motorovou pilou

Novým argentinským prezidentem bude krajně pravicový kandidát Javier Milei. Výstřední ekonom, který ve druhém kole voleb zvítězil s 56 procenty hlasů, je zapřisáhlým libertariánem. Slibuje zrušit peso a zavést dolar, zrušit centrální banku a zpochybňuje klimatickou krizi. Koho si to osmá největší země světa zvolila do svého čela? A jaká rizika představuje? Filip Titlbach se v podcastu ptá publicisty Františka Kalendy.

Epizoda 1057Před týdnem 34:28

Zapomínáme na Ukrajinu?

Brutální teroristický útok Hamásu a následné masivní izraelské bombardování Pásma Gazy způsobily jedno: od 7. října se zrak celého světa upírá především na Blízký východ. Na Ukrajině se ale dál bojuje o osud této země a nejspíš i Evropy. Zapomínáme na Putinovu válku? A jak si teď napadená země vede? Hostem Filipa Titlbacha je politický geograf Michael Romancov.

Epizoda 1056Před týdnem 34:33

Prezidentka Čaputová: Tolik slz bylo vyplakáno, a tak málo to pomohlo

Může Robert Fico změnit povahu země? Upadlo Slovensko do konspiračního pekla? Co by dělala na místě Volodymyra Zelenského? A můžou se po vraždě Matúše a Juraje cítit LGBTQ lidé ve své zemi bezpečně? Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poskytla exkluzivní obsáhlý rozhovor Filipu Titlbachovi ve Studiu N.

Epizoda 1055Před 2 týdny 27:13

Odhalujeme olomouckou korupční pyramidu s ODS v čele

Víc než dva roky na Olomoucku fungovala hierarchicky řízená zločinecká skupina, která se podle policie snažila ovládnout silniční zakázky v kraji. Když detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu rozjeli razii na olomouckém krajském úřadě, zadrželi mezi dalšími také dva významné členy ODS. Deník N získal dokument, ve kterém policisté podrobně popisují, jak skupina fungovala. A dozvídáme se také, kdo byl na vrcholu pyramidy tohoto korupčního systému. Ve Studiu N se ptá Filip Titlbach investigativní reportérky a reportéra Zdislavy Pokorné a Lukáše Prchala.

Epizoda 1054Před 2 týdny 50:43

Proč se antisemitismus zase šíří společností

Projevy antisemitismu v Evropě i ve Spojených státech od útoku Hamásu na Izrael podstatně vzrostly. Jde sice o dlouhodobý trend, vyhrocení konfliktu na Blízkém východě ale protižidovské nálady ještě podpořilo. I v Česku počet projevů antisemitismu v loňském roce podle Asociace židovských obcí vzrostl zhruba na dvojnásobek. Proč jsme svědky další vlny nenávisti k Židům? A kde se antisemitismus vůbec vzal? Otázky pro politologa Jana Charváta z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který se zabývá politickým extremismem a krajní pravicí.