MUDr.ování
Epizoda 217. září 2022

Poslechněte si podcast: Muži trpí více na barvoslepost, ženy na syndrom suchého oka. A proč oční lékařka nerada vidí čočky?

Muži mají barvoslepost, ženy zase syndrom suchého oka. Jsou však problém očí, které jsou společné pro obě pohlaví. Například to, že dnes používám zrak jinak, než tomu bylo v době dávno minulé, z čehož plynou i jiné zdravotní potíže.

25:57

MUDr.ování

Vydává: ProŽeny.cz

Rozhovory o zdraví se zdravým nadhledem. Publicistka Lucie Šilhová zpovídá lékaře a odborníky v podcastu MUDr.ování a s jejich pomocí hledá odpovědi na otázky, které zajímají většinu z nás. Poslouchejte mudrování s odborníky každou středu v 11:00 na ProZeny.cz

Web

Epizoda 25Dnes 26:27

Nadužívání antibiotik? V budoucnosti nás to může zabít, varuje lékař

Z rýmy a kašle, byť jakkoliv otravného, budete za pár dní venku i bez užívání antibiotik. Přesto je někteří pacienti vyžadují, aniž by tušili, že si tím mohou zadělat na fatální problém. V českých nemocnicích už nyní umírají lidé, protože je jejich organismus vůči antibiotikům rezistentní. To znamená, že na závažnější nemoci, než jsou ty respirační, antibiotika často nezabírají.

Epizoda 24Před týdnem 27:56

Prevence infarktu: Káva srdci nevadí, odpírat si nemusíte ani českou kuchyni, jen ji lehce upravte

29. září slavíme Den srdce. Jak bude vypadat menu na jeho počest? Podle odborníka na prevenci kardiovaskulárních nemocí si nemusíte odpírat ani klasickou českou kuchyni. Tajemství zdravého srdce tkví totiž v něčem jiném.

Epizoda 23Před 2 týdny 24:38

Proč šetřit s culíky, co hledat v šamponu a jak oddálit šediny? Lékařka radí, jak na zdravé vlasy

Začaly vám najednou padat víc vlasy? Nejspíš to nebude nic vážného, jen se vaše hříva dostala do tak zvané výpadové fáze. Možná se ale přece jen děje něco neobvyklého, a proto je třeba začít konat. Vypadávání vlasů se dá totiž účinně řešit, a trochu oddálit lze podle odbornice i jejich šedivění. Jen je třeba začít včas a použít ty správné metody a prostředky.

Epizoda 22Před 3 týdny 25:35

Párek v rohlíku ke svačině? Ano, ale s dítětem vyjednávejte

Mléko zahleňuje a lepek zalepuje. To jsou podle potravinářské inženýrky Karolíny Fourové jedny z nejčastějších mýtů o jídle. Jak by tedy odbornice poskládala zdravou svačinu pro dítě a kvalitní oběd pro dospělého? Tabulky k tomu prý nepotřebujete, stačí selský rozum.

Epizoda 2031. srpen 2022 23:31

Křečové žíly jsou hlavně dědičné, chvíli pomůžou punčochy. Operaci ale nedokládejte, hrozí embolie

Dobrá zpráva: Vysoké podpatky ani noha přes nohu křečové žíly nezpůsobují. Špatná zpráva: Mají-li je vaši rodiče, nejspíš se jim nevyhnete, i kdybyste si dali nohu třeba za krk. Nicméně existují způsoby, jak se tohoto nepříjemného zdravotního a také sociálního problému zbavíte.

Epizoda 1924. srpen 2022 25:13

Kluci budou vypadat jako holky, varuje odbornice na pohyb. Proč naučit děti se hýbat

Čím se máme lépe, tím se máme hůř. Tak by se dal shrnout důsledek životního stylu, z něhož v posledních letech téměř vymizel přirozený pohyb. Jak a proč bychom ho měli zase vrátit do života, ví sportovní diplomatka Jana Havrdová.

Epizoda 1817. srpen 2022 28:50

Zubní pasta není potřeba a čím déle, tím lépe také neplatí: Jak si správně čistit zuby?

V dávných dobách míval člověk čtyřiačtyřicet zubů. Pak se mohutná čelist začala zmenšovat. Dílem za to mohla změna stravy a částečně také fakt, že mozek nabýval na objemu, čemuž se stavba hlavy a obličeje musela přizpůsobit. Dnes se do ústní dutiny vejde zubů dvaatřicet, a to ještě horko těžko. Jak bychom měli o chrup správně pečovat a je pravda, že si ho musíme čistit tři minuty?

Epizoda 1710. srpen 2022 26:40

Proč se chce po pivu pořád čůrat a proč jsou zdravé ledviny důležité pro vaše srdce?

Také už jste alergičtí na slovní spojení pitný režim? Nejste v tom sami. Jak prozradila odbornice na zdraví ledvin, ani lékaři nevidí snahu vypít několik litrů tekutin denně rádi. Vodou se prý člověk může dokonce i otrávit.

Epizoda 163. srpen 2022 18:16

Nezadržovat čůrání, po sexu na záchod a místo mýdla vodu aneb Jak předcházet zánětům močových cest

Každá druhá žena má aspoň jednou za život zánět močového měchýře. Ergo si každá druhá vyslechne přátelské varování před nebezpečím studených mezí. Opravdu můžeme „chytit“ zánět za humny? Anebo třeba ze špinavé vody v koupališti, jak se také často říká?