- Podcasty
- Sousedé

Poslechněte si podcast: Muzeum krojů ve Zbraslavicích. V Saském Švýcarsku platí zákaz bivakování. Medailonek Adolfa Seiferta
Ve středočeské obci Zbraslavice v místní části Ostrov bylo před rokem a půl otevřeno muzeum krojů. S kurátorem muzea Janem Kučou jsme si povídali, jak se muzeu daří.
Sousedé
Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.
Nová knížka o Rudolfu Welsovi. V saském Lichtensteinu. Výročí spisovatele a diplomata Weiskopfa
Michael Rund měl před dvěma týdny v Karlových Varech autogramiádu své poslední knížky s názvem Po stopách Rudolfa Welse. Jde o druhé, o nové informace rozšířené vydání.
Co pro turisty chystají v Bavorsku a Sasku. Medailonek Friedricha Hartmanna
O uplynulém víkendu se na pražském výstavišti konal tradiční turistický veletrh Holiday World, kde se krom domácích představují také zahraniční regiony.
S Karlem Hvížďalou o jeho životě v Německu. Vídeňský loutkář Richard Teschner z Karlových Varů
V našem magazínu si pravidelně představujeme nejen příslušníky německé menšiny v Čechách, ale občas i Čechy, kteří žili nebo žijí v německém prostředí a museli se s ním žít. Mezi takové patří i Karel Hvížďala, český dramatik, novinář a spisovatel.
Rozhovor s Paulem Hindemithem. Medailonek Rudolfa Köglera. Výlet do Moritzburgu
Každý měsíc se vydáváme do rozhlasového archivu, abychom pro naši rubriku Archivní návraty vyhledali zajímavou německojazyčnou nahrávku. Ani březen není výjimkou. Tentokrát jsme našli rozhovor s Paulem Hindemithem z roku 1961.
Die Reise: Čeští a rakouští divadelníci se vydali na pouť za dvojjazyčným představením
Úvod těchto Sousedů patří druhé části rozhovoru s novinářkou a publicistkou Lídou Rakušanovou, držitelkou ceny Václava Bendy za rok 2022, kterou uděluje Ústav pro studium totalitních režimů. Řeč byla například o vztazích německé menšiny a majoritní společnosti v České republice.
Lída Rakušanová držitelkou ceny Václava Bendy. K.F. Kühne – autor první práce o památkové péči u nás
Už 15 let funguje u nás Ústav pro studium totalitních režimů. Badatelská instituce, která se zabývá výzkumem obou totalitních režimů v Československu – tedy nacismu a komunismu.
Proslov ministra školství Krofty z roku 1936. Medailonek architekta Roberta Geisslera
V únorovém vydání rubriky Archivní návraty si pouštíme proslov historika Kamila Krofty, který v roce 1936 ve funkci ministra školství pronesl v mimořádné relaci školního vysílání. Projev připravil k příležitosti dne příměří, který připadá na 11. listopad. Máme sice únor, ale hlavní téma projevu – válka, je i nyní velice aktuální.
Jeden z nejaktivnějších spolků německé menšiny sídlí v Kraslicích. Theobald Andreas Scharnagl
Tentokrát si povídáme s Petrem Rojíkem ze Spolku Němců a přátel německé kultury v Kraslicích. Loňský rok spolek přestál docela dobře; uspořádal 24 akcí, to znamená, co dva týdny jednu.
Thomas Sautner a život u hranic komunistického Československa. Medailonek Arna Arnolda
V Rakouském kulturním fóru v Praze se 19. ledna uskutečnilo autorské čtení – spisovatel Thomas Sautner četl z románu Das Mädchen an der Grenz.