Sousedé
3. březen 2023

Poslechněte si podcast: Muzeum krojů ve Zbraslavicích. V Saském Švýcarsku platí zákaz bivakování. Medailonek Adolfa Seiferta

Ve středočeské obci Zbraslavice v místní části Ostrov bylo před rokem a půl otevřeno muzeum krojů. S kurátorem muzea Janem Kučou jsme si povídali, jak se muzeu daří.

14:46

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Včera 15:02

Nová knížka o Rudolfu Welsovi. V saském Lichtensteinu. Výročí spisovatele a diplomata Weiskopfa

Michael Rund měl před dvěma týdny v Karlových Varech autogramiádu své poslední knížky s názvem Po stopách Rudolfa Welse. Jde o druhé, o nové informace rozšířené vydání.

Před týdnem 15:00

Co pro turisty chystají v Bavorsku a Sasku. Medailonek Friedricha Hartmanna

O uplynulém víkendu se na pražském výstavišti konal tradiční turistický veletrh Holiday World, kde se krom domácích představují také zahraniční regiony.

Před 2 týdny 14:59

S Karlem Hvížďalou o jeho životě v Německu. Vídeňský loutkář Richard Teschner z Karlových Varů

V našem magazínu si pravidelně představujeme nejen příslušníky německé menšiny v Čechách, ale občas i Čechy, kteří žili nebo žijí v německém prostředí a museli se s ním žít. Mezi takové patří i Karel Hvížďala, český dramatik, novinář a spisovatel.

Před 3 týdny 15:00

Rozhovor s Paulem Hindemithem. Medailonek Rudolfa Köglera. Výlet do Moritzburgu

Každý měsíc se vydáváme do rozhlasového archivu, abychom pro naši rubriku Archivní návraty vyhledali zajímavou německojazyčnou nahrávku. Ani březen není výjimkou. Tentokrát jsme našli rozhovor s Paulem Hindemithem z roku 1961.

24. únor 2023 15:05

Die Reise: Čeští a rakouští divadelníci se vydali na pouť za dvojjazyčným představením

Úvod těchto Sousedů patří druhé části rozhovoru s novinářkou a publicistkou Lídou Rakušanovou, držitelkou ceny Václava Bendy za rok 2022, kterou uděluje Ústav pro studium totalitních režimů. Řeč byla například o vztazích německé menšiny a majoritní společnosti v České republice.

17. únor 2023 14:24

Lída Rakušanová držitelkou ceny Václava Bendy. K.F. Kühne – autor první práce o památkové péči u nás

Už 15 let funguje u nás Ústav pro studium totalitních režimů. Badatelská instituce, která se zabývá výzkumem obou totalitních režimů v Československu – tedy nacismu a komunismu.

10. únor 2023 15:06

Proslov ministra školství Krofty z roku 1936. Medailonek architekta Roberta Geisslera

V únorovém vydání rubriky Archivní návraty si pouštíme proslov historika Kamila Krofty, který v roce 1936 ve funkci ministra školství pronesl v mimořádné relaci školního vysílání. Projev připravil k příležitosti dne příměří, který připadá na 11. listopad. Máme sice únor, ale hlavní téma projevu – válka, je i nyní velice aktuální.

3. únor 2023 15:05

Jeden z nejaktivnějších spolků německé menšiny sídlí v Kraslicích. Theobald Andreas Scharnagl

Tentokrát si povídáme s Petrem Rojíkem ze Spolku Němců a přátel německé kultury v Kraslicích. Loňský rok spolek přestál docela dobře; uspořádal 24 akcí, to znamená, co dva týdny jednu.

27. leden 2023 15:02

Thomas Sautner a život u hranic komunistického Československa. Medailonek Arna Arnolda

V Rakouském kulturním fóru v Praze se 19. ledna uskutečnilo autorské čtení – spisovatel Thomas Sautner četl z románu Das Mädchen an der Grenz.