• Podcasty
  • Technické památky a zajímavosti
Technické památky a zajímavosti
4. únor 2023

Poslechněte si podcast: Muzeum gramofonů v Lošticích představuje unikáty z Tesly Litovel i špionážní techniku

Loštice jsou známé jako město tvarůžků. Ty zde mají své muzeum, ale od ledna roku 2019 se Loštice mohou pochlubit další unikátní expozicí. Jejím autorem je sběratel a fanda gramofonů Vojtěch Vyroubal, který se rozhodl část ze své sbírky, čítající více než 300 exponátů vystavit pro veřejnost.

03:54

Technické památky a zajímavosti

Vydává: Český rozhlas

Vydejte se s námi za technickými památkami a zajímavostmi v Olomouckém kraji. 

Web

Před čtyřmi dny 03:18

Unikátní hodiny vyrobil pro uničovskou radnici místní rodák

Radnici v Uničově si bez hodin neumějí místní už ani představit. Její věž však skrývá kromě současného moderního stroje také unikátní původní hodinový stroj, který je o to významnější, že jej vyrobila místní hodinářská firma Rudolfa Thöndela.

Před týdnem 02:39

Cyklostezku na trase bývalé dráhy doplnil železniční skanzen

Unikátní cyklostezku vybudovali před dvěma lety nedaleko Zábřeha. Celá její trasa je vedena po tělese bývalé hlavní železniční trati mezi Prahou a Olomoucí, která byla při stavbě koridoru napřímena a vede kolem původní trasy v několika tunelech.

Před 2 týdny 03:15

„Kojetínskou“ elektrárnu v Lobodicích dnes spravuje obec a plánuje ji ukazovat turistům

Lobodice leží jižně od Tovačova na pravém břehu Moravy, kousek od rezervace Zástudánčí, která chrání lužní lesy pod soutokem Moravy a Bečvy. Kromě krásné krajiny zde najdeme i pozoruhodnou technickou památku v podobě zachovalé vodní elektrárny z počátku 20. století.

Před 3 týdny 03:10

Tajemný mlýnský kámen na stříbrnou rudu ukrývá Dlouhá Loučka i Břevenec

Stopy po dávném zpracování rud jsou mnohdy nenápadné a všimne si jich jen odborník. V Dlouhé Loučce na Olomoucku mají unikátní artefakt připomínající těžbu drahých kovů v horách nad obcí. Prastarý křemenný mlýnský kámen leží před místním obchodem.

29. duben 2023 03:26

Zvonice v Němčicích nad Hanou nese zvony z NDR

Zvonice v Němčicích nad Hanou je unikátní památkou, jednou z pěti volně stojících zvonic na Moravě. Mohutná stavba je starší než současný kostel a nese pět zvonů.

22. duben 2023 03:21

Unikátní mýtní stanici v Sobotíně zachránili na poslední chvíli

Výběr mýtného dnes známe jen v podobě elektronických bran na dálnicích či z cest do zahraničí. Kdysi to byl ale i v našich zemích oblíbený způsob jak přispívat na správu a údržbu silnic a mostů. Z těchto dob pochází unikátní mýtní stanice, která se v původním stavu dochovala u mostu přes řeku Mertu v Sobotíně na Šumpersku.

15. duben 2023 03:21

Lidové fasády domů na Šumpersku inspiroval kostel i měšťanské domy

Na cestách podhůřím Jeseníků cestovatelé občas narazí na překrásně zdobené fasády selských stavení. Jejich tvůrci byli zedničtí mistři z okolí, kteří do fasád implementovali motivy okoukané z měšťanských domů i vyjádření víry obyvatel těchto stavení.

8. duben 2023 03:10

Starou silnici u Líšnice připomínají už jen dochované milníky

Doprava byla v dávných časech mnohem složitější než dnes. Staré stezky se jen pozvolna měnily na silnice a i když se silnicemi staly, nemuselo to být natrvalo. Důkazem je kdysi jedna z nejfrekventovanějších spojnic mezi Moravou a Čechami u Líšnice na Šumpersku, která je dnes pouze tichou silničkou, zčásti ukrytou v lesích.

1. duben 2023 03:18

Ve Velkých Losinách vyrábějí papír nepřetržitě už více než 400 let

Velké Losiny jsou dnes lázeňským městečkem s množstvím penzionů a rekreačních zařízení. Turisty sem láká renesanční zámek postavený pány ze Žerotína, termální koupaliště a lázeňské prameny, které jsou známé již odpradávna. Neméně zajímavou expozici však nabízí také zdejší ruční papírna, která je nejstarší doposud provozovanou manufakturou v Evropě a jejíž kořeny sahají až do 16. století.

25. březen 2023 03:19

Harmoniky pro muzeum v Litovli jeho zakladatel sbíral po celý život

Nenápadné vilky, na rohu Javoříčské ulice nedaleko centra Litovle, by si běžný turista patrně ani nepovšimnul, pokud by na ní po mnoho let nelákal k návštěvě poutač upozorňující, že právě zde se nachází pozoruhodné muzeum harmonik. Kdo se zlákat nechá, patrně nevyjde z úžasu. Zakladatel muzea pan Jiří Sedláček věnoval harmonikám značnou část života a jeho sbírka je opravdu unikátní. Dnes už jeho sbírka sídlí v nových prostorách Záložny.