Mozaika
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Muž na pokraji vzplanutí pod černým deštníkem. Jiří Hájíček pokračuje s trojveršími ve stylu haiku

Muž na pokraji vzplanutí a Muž pod černým deštníkem. To jsou dvě sbírky krátkých trojverší spisovatele Jiřího Hájíčka, který je jinak známý spíše svým romány Selský baroko či Rybí krev. Jak na první sbírku navazuje ta následující a co oba titulní muže spojuje?

08:14

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 06:29

Šťastné a hrůzostrašné. Pavel Pecháček sbírá pro své antologie nejlepší vánoční kostlivce ve skříni

Stará panská sídla plná tmavých koutů, měsíční světlo odrážející se na zasněžených planinách a vítr bezútěšně dující za okny. Tak vypadají vánoční svátky v anglosaských strašidelných povídkách. Jejich už druhou antologii s názvem Šťastné a hrůzostrašnější sestavil a přeložil Pavel Pecháček.

Dnes 06:42

České kino. Vzniká první evropský portál, který chce nabídnout národní kinematografii v plné šíři

Nová internetová platforma České kino má ambici nabídnout na jednom úložišti všechny české (a slovenské) filmy, které prošly kiny. Začíná s šesti sty padesáti tituly, do konce ledna jich má být osm set, a každý měsíc by měly přibývat další. A vedle toho i články, průvodce po filmových místech, rozhovory a medailony tvůrců.

Dnes 26:50

Hej Mistře. Jihočeské divadlo uvádí scénické zpracování Rybovy České mše vánoční

Jablka, ořechy, vůně vánočky a za okny zasněžená krajina našich prababiček. Poetická inscenace dvou klíčových děl jihočeských Vánoc, Rybovy České mše vánoční a výběru ze Svatoroční muziky Adama Václava Michny z Otradovic, zakládá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích novou vánoční tradici.

Včera 08:12

Cesta časem. Jedním z hlavních hrdinů retro detektivky Glatz je samo titulní město

Kladsko, polsky Kłodzko, německy Glatz – město na jihu polského Dolnoslezského vojvodství je plnohodnotnou postavou historické detektivky Glatz polského novináře, spisovatele a scenáristy počítačových her Tomasze Duszyńského. Proč děj situoval právě do této lokality a do roku 1920, z čeho vycházel v postavách vyšetřovatelů podivných vražd? A nakolik má blízko ke knihám Volkera Kutschera, k jehož krimi řadě Mokrá ryba bývá jeho tvorba přirovnávána?

Včera 10:18

Poezie je jedinečná a nenahraditelná. Petr Borkovec se stal novým básníkem hlavního města Prahy

Praha patří už od roku 2018 ke světovým metropolím, které mají svého městského básníka. Po Vítovi Janotovi jím bude po dobu jednoho roku spisovatel, překladatel a také pravidelný tvůrce vltavských ranních úvah Petr Borkovec. Kolik napsal básní o Praze? O čem je jeho poslední svazek Pozorovatelská cvičení? A na čem v současné době pracuje?

Před čtyřmi dny 05:53

Oslava fantazie a představivosti prožívaná všemi smysly. Cirk La Putyka uvádí inscenaci Senses

Slavný finský režisér Maksim Komaro opět spolupracuje se souborem Cirk La Putyka. Společná inscenace “Senses”, neboli smysly, se dnes představí veřejnosti na holešovické scéně Jatka78. Jejím cílem je oslavit samu podstatu cirkusu jako svobodného, hravého a imaginativního nástroje.

Před šesti dny 08:32

Tady se směju já. Populární italský herec Tony Servillo zahájí festival italských filmů v Praze

Do Česka přijíždí další herecká hvězda: Tony Servillo. Čeští diváci ho znají především z filmů podobně hvězdného režiséra Paola Sorrentina; tvůrců, kterým pomohl k úspěchu jejich snímků, je ale mnohem víc. Jen letos stihl Servillo natočit tři filmy, jeden z nich například s Marcem Bellocchiem.

Před šesti dny 09:06

Radioservis vydává árie a scény z oper Verdiho a Wagnera v podání operního pěvce Beno Blachuta

Operní pěvec Beno Blachut (1913–1985) působil čtyřiačtyřicet let v opeře Národního divadla v Praze. Okolnosti doby omezily jeho působení téměř výhradně na území tehdejšího Československa a tím i přednostně na český, případně slovanský repertoár – Jeníka, Dalibora, Ctirada, Prince, Lenského, Heřmana a řadu dalších.

Před týdnem 05:50

Každý den je nový. V komiksovém deníku Lucie Lomové se vyjevují pointy postřehů všedního dne

Co o nás a o životě obecně mohou vypovědět každodenní záznamy? A co když nejsou jen písemné, ale i obrazové? Komiksový deníček si v roce 2017 vedla spisovatelka a výtvarnice Lucie Lomová, známá díky příběhům myšek Anči a Pepíka nebo grafickým románům jako Divoši. O vzniklé knize Každý den je nový (Labyrint) si s ní povídala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.

Před týdnem 07:44

Klavírista Ivo Kahánek mimořádným sólistou SOČRu. Zahraje virtuózní skladbu Richarda Strausse

V pondělí 28. listopadu v 19:30 si můžete na Vltavě naladit přímý přenos koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu z pražského Rudolfina. Pod taktovkou amerického dirigenta Johna Axelroda zazní hudba Ericha Wolfganga Korngolda – suita z hudby k filmu Dobrodružství Robina Hooda a Symfonie in Fis. Na programu je ale také Burleska pro klavír a orchestr d moll od Richarda Strausse.