Dopolední host
12. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Musím páníčka zachránit! Jak rozumět zvířatům, učí chovatelka a lektorka práce s domácími mazlíčky

Gabriela Mařáková Železná pracovala jako produkční v rádiu, živila se jako modelka i jako fotografka. Nic z toho ale nebylo ono. Až ji jednoho dne napadlo, že bude dělat to, co umí nejlíp – starat se o zvířata. A tak založila zoo butik a začala zákazníkům radit, jak pečovat o domácí mazlíčky.

30:58

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Před dvěma dny 30:12

Dva architekti a jeden pilot. Jen málo Čechů žije v exotickém Bhútánu, jedním z nich je Matěj Vacek

Českobudějovický rodák Matěj Vacek vystudoval v Čechách architekturu, mimo jiné i stavební inženýrství v rozvojových zemích, a to ho přivedlo do Bhútánu. Tráví tam už druhý rok života, učí mladé lidi tesařině a motivuje je k budování dřevostaveb. Dva domy – v tamních tropech i ve vysokohorských podmínkách Himálaje – už postavil. Teď začíná pracovat přímo pro krále.

Před třemi dny 25:42

S dědictvím po neznámé tetě z Ameriky se ještě nesetkala. Dědice za oceánem ale hledá notářka často

Okolnosti dědění – co se vůbec dědí, na koho připadá jaký podíl, jak je to se společnými účty nebo třeba s účtem na sociálních sítích. O tom ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice mluvila Vladimíra Kotrlíková, táborská notářka a prezidentka Notářské komory v Českých Budějovicích. Došlo i na otázku, jak často se stává, že se nečekaně objeví pohádkové dědictví po zapomenutém předkovi z druhého konce světa.

Před čtyřmi dny 27:44

Mimořádná okamžitá pomoc, přídavky na dítě. Příspěvky od státu mohou pomoci lidem ve finanční tísni

Stále více lidí se kvůli zdražování ocitá ve finanční tísni. Ministerstvo práce a sociálních věcí pro ně připravilo speciální příspěvky. Ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice o nich mluvila ředitelka odboru nepojistných sociálních a rodinných dávek Kateřina Jirková.

Před pěti dny 26:16

V areálu učiliště v Blatné se původně měla opravovat bojová technika, vypráví ředitel školy

Řemeslné školství patří už šedesát let k Blatné na Strakonicku. Tamní střední odborné učiliště zahájilo svou výuku oborem opravář zemědělských strojů. V současnosti ze školy vycházejí vyučení elektrikáři, autoelektrikáři, automechanici nebo včelaři. Vedení má na starosti Miroslav Čapek, který je sám absolventem blatenského učiliště.

Před šesti dny 22:18

Mrazíme i topíme, hokej je velmi drahý sport, připomíná manažer Motoru Stanislav Bednařík

„Tak jsme první, no a co, no a co, no a cooo…“ Oslavným pokřikem ocenili fandové českobudějovického Motoru skvělý vstup do sezóny. Jediný jihočeský hokejový tým v extralize je po dvou úvodních zápasech na čele tabulky. Jsou to ale jen 2 z 52 utkání základní části soutěže, upozorňuje generální manažer týmu Stanislav Bednařík. A ví, že je potřeba se připravit nejenom na těžké zápasy, ale i na energeticky, a tím i ekonomicky náročné období.

Před týdnem 30:28

Vltava je cenná i tím, co je kolem ní, všímá si Václav Cílek, vědec, který dává věci do souvislostí

Víte, že Vltava kdysi tekla na druhou stranu? Opravdu! Geologové vědí, že se její tok původně sklápěl k Dunaji. Pak se vyvrásnila Šumava a on se převalil k nám. Nejdřív ale směrem k Třeboni a odtud zase na Dunaj. To ale mluvíme o historii velmi vzdálené. Naší milované Vltavě je totiž podle geologa, klimatologa a velkého propagátora vědy Václava Cílka asi 20 milionů let. Oproti tomu ve svém současném korytu je Vltava vlastně mladice.

Před týdnem 17:51

Jedním z nejtěžších manévrů je prachobyčejná zatáčka, popisuje letecký modelář Vladimír Ryneš

Vladimír Ryneš z Velešína studuje medicínu a k tomu závodně létá s modely letadel. Skloubit přípravu na povolání lékaře a velký koníček se mu podle jeho slov daří poměrně dobře. „Já říkám, že člověk to má takové, jaké si to udělá. Někdo si chodí odpočinout do lesa, já se zavřu v dílně, pustím si Toulky českou minulostí, u toho tvořím a zároveň relaxuji,“ popisuje.

Před týdnem 29:46

Kapkovitá nádrž a typická červená barva vždycky vzbudí pozornost. Jawa je vášeň, říká ředitel firmy

Jednou z nejznámějších průmyslových značek českého původu je bezesporu Jawa. Motocykly nesoucí toto jméno nacházely kupce po celém světě a patřily ke světové špičce. Společnost funguje dodnes, v jejím čele stojí jako výkonný ředitel Jiří Kraft.

Před týdnem 30:57

500 korun měsíčně za každého potomka. Lidé, kteří vychovávali děti, budou pobírat vyšší důchod

Důchodci si za poslední rok polepšili o tisíce korun. Loni v prosinci dosahovala průměrná výše českého důchodu 15 400 korun, pak přišla lednová valorizace o více než 800 korun, červnová o více než tisíc korun a nyní se mimořádně důchody zvyšují o dalších 700 korun. Nárůst tak činí zhruba 2 500 korun.

Před týdnem 26:36

V matematice neexistuje cesta pro krále. Musí se vysedět, říká oceněná pedagožka a autorka učebnic

Docentka Alena Hošpesová z Jihočeské univerzity učí učit. Kdysi sama začínala jako učitelka prvního stupně, ale teď už se čtyři dekády věnuje teorii toho, jak dostat dětem do hlavy matematiku. Za svou pedagogickou, vědeckou a publikační činnost, ale i za vlastní učebnice matematiky a další přínos k oboru získala Cenu Miroslava Papáčka.