Zdravíčko
18. září 2023

Poslechněte si podcast: Do domácností šestinedělek se vrací porodní asistentky. Poradí s péčí a odhalí případnou depresi

Od zklamání, že se nedaří kojit, přes úzkost, že je špatná matka, až po depresi, kvůli které se neraduje z narození děťátka. Takové podoby může mít poporodní blues. V mírné formě postihuje až 50 procent rodiček. Ve výjimečných, ale reálných případech se rozvine laktační psychóza. A ta může znamenat i sebevražedné nebo vražedné tendence.

25:52

Zdravíčko

Vydává: Český rozhlas

S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.

Web

Před týdnem 20:51

Mráz a vítr naše oči zvládnou bez pomoci. Když ale svítí slunce, nasaďte brýle i v zimě, radí lékař

Lidskému oku je celkem jedno, jestli je zima, nebo léto. Dovede se přizpůsobit různým světelným i teplotním podmínkám. Má k tomu své mechanismy. V Magazínu Zdravíčko je popisuje oftalmolog František Maršák, primář kataraktové chirurgie kliniky Lexum v Českých Budějovicích.

Před týdnem 31:07

Všichni jsme schopni zabít. Záleží na okolnostech, říká psychiatr a soudní znalec Jan Tuček

O tom, co se ukrývá v hlavách zločinců, máme možná romantické představy, inspirované třeba filmy. Anebo je náš názor přísný, jasně vymezený, nekompromisní. Jaká je ale skutečnost, jaké jsou pohnutky pachatelů trestných činů? Lze je pochopit, lze je ospravedlnit? O tom v magazínu Zdravíčko mluví primář psychiatrického oddělení Nemocnice České Budějovice a soudní znalec ve svém oboru Jan Tuček.

Před 3 týdny 30:21

Špatná volba zaměstnání může člověku zničit zdraví, upozorňuje lékař tradiční čínské medicíny

Každý člověk je jako strom, který vyrůstá z kořenů svých vloh. Tím, jak se o sebe stará a jak sám sebe vnímá, tvoří svůj kmen. A listy v koruně, to je to, jak se chová a čím působí na své okolí. Z této poetické teorie vychází jakýsi „radar tradiční čínské medicíny“, který dokáže odhalit až 144 tisíc typů osobností a dává podrobný popis jejich negativních i pozitivních vlastností. Příklady uvádí lékař Petr Hoffmann ve své knize Kořeny čínské medicíny.

Před 3 týdny 32:39

Každý, kdo váží přes sto kilogramů, by měl být očkovaný proti covidu, zdůrazňuje primář

Světový den pneumonie upozorňuje na závažnost zápalů plic u malých dětí, seniorů a lidí s oslabenou imunitou. Jak vysvětluje primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Chrdle, zápal plic může mít bakteriální, virový i plísňový původ. Pneumonie se hodně skloňovala také v souvislosti s covidem. Pro někoho znamená nákaza pouhou rýmičku, jiný skončí v nemocnici.

8. listopad 2023 41:53

Anorektička nemusí být vyhublá. Někdy poruchy příjmu potravy zůstávají skryté, člověka ale devastují

Už dávno neplatí, že poruchami příjmu potravy trpí jenom ženy. Zrovna tak je přežitek myslet si, že anorexie vede ke smrtelnému vyčerpání organismu hladem a že člověka s bulimií na první pohled poznáme podle vlčího jedení. Jak říkají Jiří Pasz a Veronika Zvánovcová, kteří pro teologickou fakultu Jihočeské univerzity uspořádali konferenci o potřebě multioborového pohledu na lidi s takzvanými PPP, problémy s jídlem poznamenají život člověka jako celek.

30. říjen 2023 22:42

Pacient v dobré kondici, kterého čeká jednoduchá operace, může v nemocnici strávit jen jeden den

Skloňuje se víc a víc. Takzvaná jednodenní medicína. Letos ji podpořily zdravotní pojišťovny, proto přibývá zařízení, kde ji nabízejí. V Jihočeském kraji se v režimu „ráno přijdeš – přes den tě operují – večer odejdeš“ pracuje už například v českobudějovické, písecké a strakonické nemocnici.

25. říjen 2023 37:18

Živočišná buňka je měkoučká, elektrická a v jádře má knihovnu s kuchařkami, líčí patolog

Lidská buňka se neliší od zvířecí. Patolog Josef Kult, který pitval a zkoumal pod mikroskopem obě tkáně, přísahá, že nepoznáte rozdíl například mezi plicní buňkou člověka a plicní buňkou hada. Stejně jako zvířata mají i lidé pět druhů tkání. Na rozdíl od rostlinných buněk jsou ale ty živočišné méně zřetelně ohraničené, a aby se s nimi mohlo pracovat, musejí se barvit.

16. říjen 2023 31:29

Mladým vysokým štíhlým mužům občas prostě praskne plíce. Většinou ale za pneumotorax může úraz

Mezi zdravotní potíže, které postihují lidské plíce, patří takzvaný pneumotorax. Jeho název vznikl spojením slov pneumo a torax, což znamená vzduch v hrudníku. Podle Kamila Kleňhy, lékaře a emeritního primáře plicního oddělení nemocnice v Táboře, se jedná o patologický stav. Vzduch se hromadí v hrudníku a plíce částečně, nebo zcela kolabují.

11. říjen 2023 32:07

Silná bolest v horní části břicha je typickým příznakem zánětu slinivky. Může jít i o život

Vypadá jako malý pravěký ještěr, má svou hlavu, ocas a dokonce i vlastní svěrač. A přitom je to lidský orgán, který máme uprostřed břicha. Slinivka čili pankreas. Produkuje trávicí šťávy a také několik životně důležitých hormonů včetně inzulínu. Jestliže onemocní, pocítíme to třeba právě cukrovkou. V posledních letech roste také počet nádorů slinivky a k závažným onemocněním patří i slinivkový zánět.

2. říjen 2023 33:17

Lék na diabetes až zázračně pomáhá i pacientům se srdečním selháním. Je to průlom, říká kardiolog

Dušnost, zadržování vody a otékání dolních končetin bývají průvodními jevy srdečního selhání. Vyvíjí se většinou plíživě, nakonec ale pacienta ohrožuje na životě. Kromě úpravy životního stylu mohou pomoci léky, někdy lékaři pacientovi vloží stent, jindy vymění chlopeň, vytvoří bypass, v některých případech je řešením kardiostimulátor, výjimečně i transplantace srdce.