Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 50720. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Mučení elektřinou i kladivy. Ukrajinské ženy líčí dny v ruském zajetí

Článek Kateřiny Motyčkové. Ukrajinky, které se v pondělí dostaly z ruského zajetí, popisují hrůzné zážitky posledních měsíců. „Mlátili nás kladivy, mučili nás elektrickým proudem, těm, které měly tetování, chtěli uříznout ruce,“ líčí jedna z nich.

05:45

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 727Dnes 08:35

Ve vězení jsem přišel o miliony, říká lékař Barták. Má důkazy proti advokátovi

Článek Vojtěcha Blažka. Lékař odsouzený ve známé kauze za znásilnění si u právníka uložil pět milionů. Zatímco byl ve vězení, advokát peníze poslal na pochybné účty. A statisíce vybral v hotovosti.

Epizoda 729Dnes 05:10

Komentář: Pavel vyhrál i bez korespondenční volby. Tím hůř pro ni

Komentář Jana Lipolda. Korespondenční volba není žádná vychytávka pro ty, kdo nechtějí, nebo nemohou přijít. Má to být běžná součást volebních služeb státu.

Epizoda 726Dnes 08:14

Síť rodičů sdílí návod, jak učit děti doma. Cílem je vychovat „skvělé nacisty“

Článek Terezy Ulrychové. Kontroverzní obrázky ani rasistické urážky nejsou pro komunity na Telegramu nic nového. Manželský pár z Ohia však prostřednictvím svého kanálu šířil návod, jak z dětí během domácí výuky vychovat „skvělé nacisty“.

Epizoda 720Včera 05:14

Želé či sušenky. Obchodníci cílí na dospívající další neregulovanou drogou

Článek Sáry Němcové. Mezi mladými Čechy získává na oblibě nová droga HHC. Jde o jednu z látek obsažených v konopí a nabízí ji desítky webů a obchodů. Dlouhodobé dopady na zdraví jsou ale podle odborníků neznámé.

Epizoda 725Včera 08:55

Záchrana světa a rentgenové oči. Klinika šíří materiály proruské sekty

Článek Vojtěcha Gavriněva. Chodí tam lidé se závažnými zdravotními problémy, často jsou psychicky na dně. A oni je tímto způsobem oslovují, říká návštěvnice centra, které vyšetřuje rakovinu prsu.

Epizoda 717Včera 06:17

Stát chce přimět Ukrajince k očkování, u Čechů zájem o vakcíny padá

Článek Daniely Přádové. Česko se nově snaží zvýšit proočkovanost mezi ukrajinskými uprchlíky. Dezinformace o vakcínách jsou mezi nimi ale mnohdy ještě silněji rozšířené než mezi Čechy. Některé z falešných zpráv dávají válku za vinu právě očkování.

Epizoda 725Včera 12:17

Vliv vagnerovců v Africe roste. Motivací je i válka na Ukrajině

Článek napsala Natálie Sousa. Zlato, diamanty, vodka, cukr – výběr surovin, které Prigožinova skupina generuje nebo prodává v Africe, a získává tak finance mimo jiné i na akce na ukrajinské frontě. Vliv vagnerovců tak na kontinentu dále roste.

Epizoda 725Včera 07:41

Tchaj-wan místo Číny a dobré jméno jinde. Pavel může pomoct byznysu i jako voják

Článek Terezy Šídlové. Nově zvolený prezident Petr Pavel na Hrad přinese jako bývalý voják hlavně bezpečnostní know-how. Na jeho podporu ale čeká i český byznys. Ekonomická diplomacie je tradičně jedním z klíčových úkolů nové hlavy státu.

Epizoda 725Před dvěma dny 09:39

Zprávy z bojiště: K pádu Bachmutu už nechybí mnoho

Článek Matouše Lázňovského. Ruské síly dále rozvíjejí útok jihozápadně od Bachmutu, aby odřízly město od zásobování. Na jihu pak zahájily novou ofenzivu, zřejmě s cílem vyhnat ukrajinské dělostřelectvo z dostřelu důležité železnice.

Epizoda 724Před dvěma dny 05:14

Komentář: Volební bubáci aneb Proč strašení válkou nevyšlo

Komentář Nikoly Hořejše, psychologa a analytika projektu České zájmy v EU. Jak dopadlo strašení ve volbách? Podle dat moc nezabralo, i když se Češi bojí mnoha věcí víc než obvykle.