Seriál Radiožurnálu Sport
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: MS 1982: Remíza s Kuvajtem znamenala pro Československo ostudu a zároveň odvála postupové naděje

Už úvodní duel základní skupiny na šampionátu v roce 1982 rozhodl o neúspěchu Československa. Antonín Panenka sice otevřel z penalty skóre utkání, ale soupeř z Kuvajtu dokázal srovnat na 1:1, což byl nakonec konečný výsledek, který znamenal ostudu. Svěřenci trenéra Jozefa Vengloše následně prohráli 0:2 s Anglií a remizovali 1:1 s Francií. Turnaj pro ně skončil už po skupině. „I když jsme tam neudělali díru do světa, tak se mi splnil sen,“ vzpomíná Ladislav Vízek.

03:10

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Včera 02:17

V osmifinále Skuhravý hattrickem sestřelil Kostariku. Stopku týmu vystavili až mistři z Německa

V roce 1990 se Československo na šampionátu střetlo i s domácími Italy, kde hráči měli možnost si zahrát na stadionu před devadesáti tisíci diváky. Vstup do turnaje se povedl, protože po jasné výhře 5:1 nad USA přišlo vítězství 1:0 nad Rakouskem. Prohra 0:2 s Itálií už nic nezměnila na tom, že se svěřenci trenérů Vengloše a Ježka kvalifikovali do vyřazovacích bojů. V osmifinále hattrickem zazářil Tomáš Skuhravý a přes Kostariku šel tým dál. Narazil až ve čtvrtfinále na Němce.

Před dvěma dny 02:09

Prázdné pláže a výhled na mrakodrapy. I to nabízí dějiště světového šampionátu

Jak to vypadá na veřejné pláži v Kataru během konání světového šampionátu? „Je tu krásný výhled na mrakodrapy, v takovém prostředí se člověk koupe málokdy. Za půlhodiny na místě jsem na téměř pětisetmetrovém pobřeží potkal pouze jeden pár, jinak je vylidněno,“ přidává poznatky z Kataru reportér Vojtěch Šilhan. Zároveň natrefil na rodinu, která si užívá šampionát i ve vodních zábavních parcích. Někde za dvě malá jídla zaplatí až sto rijálů, což je šest set padesát korun.

Před třemi dny 04:08

Fotbalová mise v Mexiku se nepovedla. Československý tým si balil kufry už po základní skupině

Mistrovství světa v roce 1970 nezastihlo Československo v dobré formě. Tým trenéra Jozefa Marka v základní skupině postupně prohrál 1:4 s Brazílií, 1:2 s Rumunskem a 0:1 s Anglií. Jedním z důvodů nevydařených výkonů byly tamní podmínky. V Mexiku se hrálo ve vysoké nadmořské výšce. Často se mluvilo i o rozepřích uvnitř týmu, které na náladě rozhodně nepřidaly. Ostudný výkon na šampionátu měl dohru, svaz "napařil" celému týmu roční distanc, údajně kvůli kauze Puma Adidas.

Před třemi dny 01:50

Silná rivalita mezi Ronaldem a Messim pokračuje. Kdo bude po šampionátu v Kataru šťastnější?

Jen málokterá rivalita je tak silná jako ta mezi fanoušky Cristiana Ronalda a Lionela Messiho. Pro oba dva je s největší pravděpodobností šampionát v Kataru poslední mistrovství světa. A kde jinde hledat odpověď, kdo z nich má víc podporovatelů, než v samotném dějišti? Zatímco argentinská hvězda je v Kataru za fenoména a zdaleka nejvíc je vidět modrobílý dres s číslem deset, tak fanoušků Cristiana Ronalda ubývá. Nejen portugalské příznivce zpovídal Vojtěch Šilhan.

Před čtyřmi dny 02:49

Podceňovaný tým trenéra Vytlačila to v Chile dotáhl až do finále, kde nestačil na Brazílii

Před odjezdem na šampionát do Chile slýchali českoslovenští fotbalisté poznámky typu "co tam budete dělat, dostanete pytel gólů, radši zůstaňte doma a ušetřete peníze". Podceňovaný tým na turnaji ale šokoval vítězstvím nad favorizovanými výběry Španělska, Maďarska a Jugoslávie. I finále s Brazílií měli svěřenci trenéra Vytlačila výborně rozehrané. Bohužel na vedoucí gól Josefa Masopusta odpověděli Brazilci třemi brankami. Na Čechoslováky zbylo stříbro, což je velký úspěch.

Před čtyřmi dny 02:40

Brazilský fanoušek spí v karavanu na zemi. Na dobré náladě mu to ale nic neubírá

Zaplatil 200 amerických dolarů za noc v karavanu, aby se nakonec vyspal na zemi. Brazilskému fotbalovému fanouškovi to ale vůbec nevadilo. Jeden pokoj, malá koupelna a nakonec spíte na zemi. I tak to může vypadat, když se ubytujete v jedné z karavanových vesniček v Kataru. Brazilským fanouškům Antoniovi a Franciscovi to ale ani tak neubralo z dobré nálady. Ve své reportáži to zachytil reportér v dějišti šampionátu Vojtěch Šilhan. Ve středu 23. listopadu Brazilce čeká Srbsko.

Před pěti dny 01:40

Fanoušci Saúdské Arábie svým miláčkům fandili v dresu Argentiny. Finta jim vyšla

Třetí hrací den šampionátu a hned velký šok! Fotbalisté Saúdské Arábie na mistrovství světa senzačně otočili úvodní zápas skupiny C a porazili Argentinu 2:1. Překvapení byli i fanoušci Saúdské Arábie ve fanzóně. Někteří z nich na sobě měli paradoxně dres svého dnešního soupeře. „To je finta, přináší to Argentině smůlu. Hráli jsme výborně a když jsme porazili Argentinu, určitě postoupíme ze skupiny,“ věří a směje se fanoušek Salmac. To Argentinci se musí rychle vzchopit.

Před pěti dny 02:15

Šampionát v roce 1958? Když ani výhra 6:1 nad Argentinou nestačí k úspěchu

V roce 1938 došlo Československo do čtvrtfinále, kde remizovalo 1:1 s Brazílií a v opakovaném zápase jí podlehlo 1:2. Další účast si výběr Čechoslováků připsal až v roce 1954, kdy se kvalifikoval na mistrovství světa do Švýcarska. Na programu měl hned na úvod duel s obhájcem titulu z Uruguaye. O čtyři roky později na šampionátu ve Švédsku Čechoslováci inkasovali v zápase proti Německu hodně sporný gól. Na postup ze skupiny nestačilo ani drtivé vítězství 6:1 nad Argentinou.

Před pěti dny 02:33

Atmosféra před zahajovacím zápasem mistrovství světa? Nikterak bouřlivá

Jak to vypadalo před fanzónou těsně před jejím otevřením? Katarských fanoušků před zahajovacím zápasem šampionátu reportér Vojtěch Šilhan zahlédl minimum, naopak příznivců ostatních výběrů podstatně více. „Je mi líto, že je tady málo lidí, ale já to čekal. Více mě mrzí, že si v tom horku nemůžu dát pivo. Jinak je to tu krásné,“ povídal fanoušek Argentiny Sergio. Mezi fanoušky se sešli i dva fanoušci Nizozemska, kteří jezdí za svými miláčky po celém světě už přes dvacet let.