- Podcasty
- Mozaika

Poslechněte si podcast: Vítězné Letnice i Domácí potřeby. Magnesia Litera 2025 naplnila očekávání
Knihou roku 2025 se staly Letnice Miroslava Hlauča, které jsou zároveň Debutem roku. Právě s tím asi počítala porota v kategorii próza, která Literu udělila J. A. Pitínskému za sbírku povídek Domácí potřeby. Dvě Litery byly uděleny posmrtně, v kategorie poezie zvítězila Ahava Tomáše Tomáška, v kategorii humoristiky komiks autora s pseudonymem Albrecht Smuten nazvaný Kapitán Chemo.
Mozaika
Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.
Přípravy na EXPO 2025 v Japonsku. Sochy Ronyho Plesla i vystoupení Cirku La Putyka
Náš přední český sklář a designér Rony Plesl se podílí na hlavní instalaci v českém pavilonu na EXPU 2025 v japonské Ósace. Český dům se tam otvírá už 13. dubna. V českém pavilonu se chystá spousta zajímavých akcí, vrcholem bude v červenci tzv. Národní den, na který se už teď připravuje i principál Cirku La Putyka Rostislav Novák ml.
Příběh vášnivé a tragické lásky Manon Lescaut se vrací na scénu Státní opery v Praze
Opera Manon Lescaut, jejíž děj vychází z francouzského milostného románu Abbého Prévosta Příběh rytíře des Grieux a Manon Lescaut, byla prvním velkým úspěchem Giacoma Pucciniho. Premiéra se odehrála v roce 1893 v Turíně, a od té doby se toto dílo pravidelně objevuje na repertoárech snad všech světových domů. Na scénu Státní opery v Praze se Manon Lescaut vrací po patnácti letech – a to v hudebním nastudování italského dirigenta Simona Di Feliceho a v režii Slávy Daubnerové.
Česká filharmonie zveřejnila program své 130. sezóny. Pro Vltavu ho komentuje dirigent Semjon Byčkov
Česká filharmonie oznámila program své jubilejní 130. sezóny. Vystoupí nejen v domovském Rudolfinu, ale i v nejprestižnějších koncertních sálech východní Asie a Evropy. Dramaturgie sezony se výrazně posune k současnosti, změní se i struktura abonentní řady C. Více v příspěvku Daniela Jägera.
Musíme hledat způsoby, jak být k přírodě citlivější. Pomoct může i jazyk umění, říká Eva Koťátková
Byla neděle 29. srpna roku 1954, a na nádraží Praha-Bubny dorazil vagón s vysokou dřevěnou bednou. V ní byla dvouletá samice žirafy masajské, která do Prahy doputovala po mnohaměsíční anabázi z africké Keni. Tak začal příběh žirafy Lenky, která po dvou letech v zajetí v pražské ZOO zahynula. Její osud inspiroval vizuální umělkyni Evu Koťátkovou k vytvoření instalace Srdce žirafy v zajetí je o 12 kilo lehčí.
Mnichov 1972: svižně střižené a strhující procedurální drama, hodnotí film Kristina Roháčková
Pro sportovní redakci americké stanice ABC to měl být celkem klidný den. Na programu letních olympijských her bylo 5. září 1972 jen plavání, box a volejbal. Novináři ale místo toho obrátili kamery dovnitř olympijské vesnice, kde palestinská teroristická skupina držela izraelská rukojmí. Den, který významě poznamenal mezinárodní dění i televizní vysílání teď připomíná nový film s názvem Mnichov 1972.
Také jsem si všechno musela vydřít sama, říká představitelka Lízy Doolittlové Pavla Gajdošíková
Chudá prodavačka květin se stane předmětem sázky dvou učených mužů. Začíná převýchova, na jejímž konci se z dívky stane dáma. Nečekejte ale sentimentální vyvrcholení My Fair Lady. V pražském Divadle pod Palmovkou inscenuje režisér Michal Lang satirickou konverzační komedii Pagmalion britského dramatika George Bernarda Shawa se všemi dodnes platnými rozpory. Hlavní roli Lízy Doolettlové přitom svěřil herečce Pavle Gajdošíkové.
Figarova svatba je exploze energie, humoru, ale i jisté tragiky, říká dirigent Václav Luks
Milostné příběhy obvykle končí svatbou a oním „Žili šťastně až do smrti“. Jak dlouho ale vydrží ta pravá láska a kdy se nevinný flirt změní v něco mnohem vážnějšího? Janáčkovo divadlo v Brně uvádí nové zpracování Mozartovy komické opery Figarova svatba. Pod taktovkou Václava Lukse v Janáčkově opeře zahraje orchestr Collegium 1704, který se zaměřuje na hudbý 17. a 18. století a pro hru využívá dobové nástroje.
Výbušné dílo, psané jak v horečce. Vltava odvysílá radioseriál Krakatit podle románu Karla Čapka
Letos si připomínáme 135 let od narození spisovatele Karla Čapka. Právě jemu je věnována nová rozhlasová adaptace vědecko-fantastického románu Krakatit. Jejím režisérem je Lukáš Hlavica, který do role experta na výbušniny (inženýra Prokopa) obsadil Petra Lněničku. První díl čtyřdílného radioseriálu o nebezpečných následcích vědeckého výzkumu odvysíláme už tuto neděli 30. března v 11 hodin.
Současná hudba je investicí do budoucnosti, říká ředitel Pražského jara Pavel Trojan
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro minulý týden představil projekty svého jubilejního 80. ročníku, které se soustředí na budoucnost české hudby. Ať už na poli interpretačním nebo skladatelském. Festival chce vytvářet koncertní příležitosti pro mladé sólisty a soubory. A také rozvíjet mladé talenty na mistrovských kurzech nebo být zadavatelem nových děl českých a slovenských skladatelů, včetně jejich provedení špičkovými světovými ansámbly.