Mozaika
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Pro mě byla studnicí. Byla velice vzdělaná dáma, vzpomíná na Zdenu Hadrbolcovou její herecký kolega

Zemřela herečka a scénáristka Zdena Hadrbolcová. Bylo jí 86 let. Českému rozhlasu to potvrdila výtvarnice a herečka Iva Hüttnerová. Zdena Hadrbolcová byla herečkou mnoha poloh. Hrála v Divadle pod Palmovkou a také v Divadle na zábradlí.

07:55

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 13:57

Chtěli jsme sdílet vlastní zkušenost s Alzheimerovou chorobou, říká režisér filmu Tancuj Matyldo

Snímek na pomezí komedie a dramatu s názvem Tancuj Matyldo v hlavních rolích s Karlem Rodenem a Reginou Rázlovou představili tvůrci už v září u příležitosti Světového dne Alzheimerovy choroby. Příběh filmu ukazuje, co všechno může rodina při péči o nemocného blízkého člověka ztratit, ale také získat.

Před čtyřmi dny 12:21

Knihy mi jsou osudem. S každou další mám pocit, že ze sebe trhám kus masa, říká Radka Denemarková

„I mysl umí tančit kvapík,“ pomyslí si Božena Němcová, nebo John D. Rockefeller a George Sandová. Ne vždycky k tomu ale má ty nejlepší podmínky. Jaké kvapíky tančilo 19. století a v jeho rámci také zmínené osobnosti, o tom vypráví nejnovější román Radky Denemarkové Čokoládová krev, který vyjde zhruba za 14 dní.

Před čtyřmi dny 07:33

Citlivost vnímání prostředí vzbuzuje naději znovu docenění důležitého rozměru našeho života

Soutěžní přehlídky a ceny, stejně jako média, se zabývají převážně jednotlivými budovami, případně jednotlivými veřejnými prostranstvími. S návrhy urbanismu měst, který na větších plochách fixuje obrysy půdorysných stop a objemy budov a mezi nimi vymezená veřejná prostranství, v nich ale většinou nenajdeme.

Před čtyřmi dny 06:00

Frustrace, sex a vražda. Státní opera představuje Šostakovičovu Lady Macbeth Mcenského újezdu

Na scéně Státní opery v Praze má dnes premiéru nová inscenace Šostakovičovy Lady Macbeth Mcenského újezdu. Jde o strhující dílo, které prověřuje meze lidské svobody…

Před pěti dny 04:46

Dějiny násilí. První divadelní přepis Édouarda Louise přiváží do Prahy berlínská Schaubühne

V románu Dějiny násilí se francouzský spisovatel Édouard Louis vyznává z traumatizující události svého dospívání. Německý režisér a umělecký šéf slavné berlínské scény Schabühne am Lehniner Platz – Thomas Ostermeier teď do Prahy přiváží svou adaptaci. V prostorách DOX+ ji představí oba nadcházející víkendové dny v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka.

Před pěti dny 05:02

Je to takový salon odmítnutých. Jde o texty, které se nikam nehodily, říká o nové knize Václav Cílek

Ve své nejnovější knize Věci, které září představuje Václav Cílek zářivý svět, projevující se tvary, barvami a zvuky. A seznamuje nás s jeho zprostředkovateli – s českými a slovenskými umělci.

Před šesti dny 13:00

Intelektuál se šamanskou intuicí a srdcem dítěte. Před 60 lety zemřel autor Letopisů Narnie

Právě 22. listopadu tomu bylo šedesát let, co zemřel letitý ateista, který i díky přátelství s J. R. R. Tolkienem našel Boha, objevitel průchodu do magické říše šatníkem a autor sedmisvazkové ságy Letopisy Narnie, ale i Kosmické trilogie či Rad zkušeného ďábla, jehož největším trikem je přesvědčit lidstvo o tom, že neexistuje.

Před šesti dny 11:46

Allons au cinéma ! Startuje 26. ročník Festivalu francouzského filmu

47 filmů a 144 projekcí v 5 městech České republiky. A k tomu navíc řada předpremiér a snímků oceněných na festivalech v Cannes nebo Benátkách. Přesně taková je nabídka Festivalu francouzského filmu, který se leto koná už po 26.

Před šesti dny 11:30

Knihy vědí víc než jejich autoři, říká islandská spisovatelka Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Ostrov a Ohně, tak se jmenují dva česky vydané romány Sigríður Hagalín Björnsdóttir, které kromě toho, že se odehrávají na Islandu, spojuje i téma katastrofy. Co nám říkají o křehkosti civilizace a proč je představa kolapsu užitečný myšlenkový experiment?

Před týdnem 13:34

S Lenù toho máme hodně společného, říká představitelka hlavní role v inscenaci Geniální přítelkyně

Městská divadla pražská se chystají na odstartování ambiciózního projektu. V Divadle ABC bude mít v sobotu premiéru adaptace románové tetralogie známé jako Neapolská sága od anonymní autorky či autora, vystupujícího pod pseudonymem Elena Ferrante. Inscenace s názvem Geniální přítelkyně má trvat čtyři hodiny a patnáct minut a svým rozsahem se dá srovnat s Kushnerovými Anděly v Americe uvedenými na téže scéně v roce 2019.