Mozaika
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Magdalena Kožená slaví životní jubileum. Uměleckoprůmyslové muzeum připravilo výstavu jejích kostýmů

Už třicet let navrhuje oděvní výtvarnice Daniela Flejšarová kostýmy pro slavnou českou mezzosopranistku Magdalenu Koženou, která právě dnes slaví významné životní jubileum. Několik svých kostýmů, ať už pracovních, ve kterých vystupuje při koncertech, i těch, které běžně používá v soukromí, věnovala Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze. A vznikla výstava s názvem Koncert pro dva smysly.

05:45

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Včera 12:27

Světový festival scénografie a divadelního prostoru opět probudí Prahu. Začíná Pražské Quadriennale

15. ročník multižánrového festivalu Pražské Quadriennale představí prostřednictvím instalací, architektonických konceptů, performancí, workshopů i přednášek tvůrce z více než 100 zemí světa. Tepu velkoměsta bude udávat rytmus ode dneška až do 18. června v prostorách Holešovické tržnice, ale i ve Veletržním paláci Národní galerie, v budově DAMU a na vybraných veřejných prostranstvích.

Včera 08:29

Zlatí ledňáčci byli předáni. Které země se svými snímky zabodovaly?

63. ročník Zlín Film Festivalu předal ceny. Ty hlavní putovaly do Německa, Norska a Spojeného království. O vítězných filmech a o právě skončeném festivalu obecně hovoří filmový redaktor Tomáš Pilát.

Před dvěma dny 07:49

Zlín Film Festival, den poslední. Tomáš Pilát přináší shrnutí před vyhlášením vítězů

Zlín Film Festival vstupuje do posledního dne. Večer už budeme znát vítěze všech soutěží a Zlatý střevíček za celoživotní přínos dětskému filmu převezme herečka Zlata Adamovská.

Před dvěma dny 05:08

Kde končí balet? Festival Tanec Praha otevírá v metropoli projekt Silvie Gribaudi

Světová premiéra inscenace Grand jeté italské choreografky a tanečnice Silvie Gribaudi zahajuje mezinárodní festival tance a pohybového divadla Tanec Praha. V pražském Divadle Ponec se představí dnes a zítra.

Před dvěma dny 12:19

Jan Martens nebo Yasmeen Godder. Světově uznávaná jména prezentuje 35. ročník festivalu Tanec Praha

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha startuje dnes v Praze. Až do 27. června tu bude hostit významné osobnosti tanečního světa, které se na prestižní přehlídku vrací opakovaně, ale i takové, které se jí účastní vůbec poprvé.

Před dvěma dny 17:42

Upozorňuji na paradoxy doby, která nás provází. Pasta Oner představuje výstavu The Gilded Age

Výtvarník s osobitým stylem a jeden z předních představitelů moderní české umělecké scény, v jehož práci se snoubí prvky pop-artu a cartoon estetiky. Pasta Oner je také autor akrylových maleb, prostorových objektů, plastik i velkoformátových maleb ve veřejném prostoru. Za svou dvacetiletou kariéru si vybudoval významné místo na poli současného vizuálního umění a jeho práce jsou zastoupeny v nejpodstatnějších českých uměleckých sbírkách současného a poválečného umění.

Před třemi dny 07:30

Architekt versus památkář. Jsou na jedné lodi nebo v neustálém konfliktu?

V polemikách na téma zacházení s architektonickými památkami často slýcháme pojem „konflikt mezi památkáři a architekty“. Je ale otázka, nakolik odpovídá realitě, anebo zda patří spíše k jazykovým klišé, které mohou situaci nejen popisovat, ale naopak vytvářet. A i samotná ostrá hranice mezi architektem a památkářem je zavádějící. Řada architektů se cítí být současně památkář a naopak.

Před třemi dny 15:53

Lana Bastašić o volnosti interpretací, radosti z inspirace a nutnosti zpochybňování mýtů

Chyť toho králíka – nabádá název první česky vydané knihy spisovatelky Lany Bastašić. Ona sama „chytá králíky“ v četbě i překladu podnětných autorů, psaní povídek a románů i při trochu nomádském hledání domova.

Před třemi dny 13:44

I Believe. Fotografka Alžběta Jungrová vystavuje svou tvorbu v prostorách staré nemocniční prádelny

Plocha o rozloze více než 500 metrů čtverečních, stropy místy až 9 metrů vysoké, které sahají přes dvě patra budovy. I tak to vypadá v prostoru staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze. Teď v ní představuje na výstavě nazvané I Believe svou tvorbu za uplynulou dekádu fotografka Alžběta Jungrová.

Před třemi dny 10:35

V Amsterdamu a v milánské La Scale uvádějí nejslavnější operní dílo Antonína Dvořáka

Milánská La Scala uvede 6. června poprvé ve své historii jedno z erbovních děl českého repertoáru – Dvořákovu Rusalku. Inscenace, která bude na repertoáru do konce června, připravil tým italské režisérky Emmy Dante, dirigovat bude Tomáš Hanus. V obsazení figuruje jediný Čech – barytonista Jiří Rajniš.