- Podcasty
- Mozaika
Poslechněte si podcast: Pracovna: Přímo v terénu s archeologem Muzea Prahy Petrem Starcem
Petr Starec (1966) vystudoval archeologii na FF UK v Praze. Pracuje v Muzeu Prahy a specializuje se na archeologii středověké a novověké Prahy. Věnuje se hlavně poznání veřejných prostranství našeho hlavního města, městského opevnění a také pohřebištím. Dizertační práci věnoval archeologii Václavského náměstí, kde také teď několik let dohlíží na stavební práce spojené s revitalizací tohoto pražského náměstí a vede záchranný archeologický výzkum.
Mozaika
Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.
Vltava si připomene sametovou revoluci ve společnosti Václava Havla rozhlasovou adaptací Dopisy Olze
Stejně jako ve své bývalé divadelní inscenaci vychází i v rozhlasové hře režijní tandem SKUTR z Havlovy korepondence s maželkou Olgou mezi lety 1979 až ´83, souborně vydané pod názvem Dopisy Olze. Premiéru rozhlasové adaptace Dopisů Olze vysíláme na Vltavě v sobotu 16. listopadu.
Názvem jsme nechtěli nic podstrkovat. 41 minut je prostě 41 minut, říká Martin Kyšperský
Doslova za dveřmi je vydání nového alba skupiny Květy. Bude mít název 41 minut. Tato novinka je desátou řadovou deskou skupiny a nemá prý žádný koncept. Zachycuje jenom radost z nápadů a také ze společného hraní. Vychází už tuto neděli a 18. prosince se bude křtít v pražském Paláci Akropolis a o den později v brněnské Staré Pekárně.
Sama si zasadila třináct bodných ran, tři přímo do srdce. Do kin vstupuje dokument Aneta
Do kin přišel film o údajné sebevraždě mladé ženy. Podle policie se Aneta zabila sama. Zasadila si devět bodných ran, z toho tři přímo do srdce. Případ se stal před deseti lety, ale někteří Anetini blízcí se s výsledky vyšetřování policie dodnes nesmířili. Filmový štáb v čele s Jiřím Sádkem se rozhodl vydat na horkou půdu a osudnou noc zrekonstruovat. I s rizikem, které cítil v zádech.
Přál bych si, aby se o venkově mluvilo víc, říká Jiří Hájíček
Co všechno lze ještě prozkoumat při psaní o vztahu současného města a vesnice? A co ještě zůstalo nezachyceno?
Puellae et pueri z Nového Jičína se chystají na Tisíc hlasů adventu
„Přijeli jsme připraveni a máme skladby dobře usazené,“ říká sbormistr Karel Dostál. Sbor má za sebou už 20 let společného zpívání. Jako u většiny školních souborů se jeho obsazení každoročně obměňuje. Působí na Gymnáziu Nový Jičín a svými koncerty obohacuje život v regionu. Kromě toho se i několikrát podíval do zahraničí.
Autor, láska a smrt. Jak se Salman Rushdie chopil pera a učinil ho mocnějším nože
- srpna 2022 byl při vystoupení v New Yorku pobodán spisovatel Salman Rushdie. Po zotavení svůj zážitek s útokem zpracoval v knize Nůž, na jehož pražský křest se autor připojil přes videohovor.
Vášeň, ego a obrovské nasazení. V tom se architektura podobá filmu, říká režisér Zajíček
Architektura ČSSR 58–89. Pod tímto tak trochu akademickým názvem se skrývá celovečerní dokumentární film režiséra Jana Zajíčka, který se právě dostává do našich kin. Snímek diváky uvádí do postavení architektů v socialistickém Československu a seznamuje s nejvýraznějšími stavbami zmíněného období. Jak v rozhovoru s redaktorem Tomášem Pilátem říká režisér Jan Zajíček, právě setkávání s architekty, z nichž někteří už odešli, pro něj bylo velkým zážitkem.
Může divadlo svrhnout diktaturu? Do Prahy se vrací přední evropský režisér Milo Rau
Jaká je reakce dětí na „dospělá“ témata – lásku, rozchod, smrt nebo konec světa? Tyto otázky si v inscenaci Medea’s Children klade původem švýcarský režisér Milo Rau společně s dětskými herci a ansámblem belgického divadla NTGent. Představení uvede festival Národního divadla Pražské křižovatky.
Smetana má pomníků dost, další jsem mu stavět nechtěl, říká režisér Marek Najbrt
Co spojuje životopisný film o posledních šestnácti letech Bedřicha Smetany a celovečerní kinodokument o výpravě do Papui-Nové Guinei? Je to osoba Marka Najbrta.