Český rozhlas - Rozhovory
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Mozaika: V čelistech žraloka. Losangelskou vilu připomínající mayský chrám obestírají mnohá tajemství

Rozevřenou tlamu velkého bílého žraloka připomíná fasáda Sowdenova domu v Los Angeles. Navrhl ho Frank Lloyd Wright Jr., který od svého slavného otce převzal fascinaci mayskými ruinami. Na jeho prohlídku zve Adam Štěch.

07:39

Český rozhlas - Rozhovory

Vydává: Český rozhlas

Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.

Web

Včera 23:59

Hovory: U nás jsou všichni diváci na stejné vlně, říká vedoucí kina Ponrepo

Vedoucí kina Národního filmového archivu a šéf Pražského audiovizuálního fondu David Havas řeší dnes a denně dramaturgii malého kina Ponrepo, aby se diváci nenudili. „Hlavně za covidu jsme se báli, jestli se k nám vůbec někdy někdo ještě vrátí. Protože na internetu dnes najdete všechno. Je to boj pro všechna kina, takže jsme přijali ,partyzánskou guerillovou‘ strategii,“ naznačuje.

Včera 48:43

Buchty: Být filozofem znamená nemít korunky, ale vědět, o čem je lajf

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu nepřivítaly doslova nikoho, byly totiž živě na pražském Stalinu a na čerstvém vzduchu a za přítomnosti diváků tam zpovídaly mikroinfluencera, někdejšího gendermana, vystudovaného filozofa a rodáka z Pardubic Petra Bittnera.

Včera 29:20

Houpačky: Dítě má v nemocnici právo na neustálou přítomnost rodičů, ta ale není vždycky možná, říká právnička

„Hospitalizace dítěte je vždycky velice náročná pro všechny zúčastněné. Máme tu dítě ve vážném zdravotním stavu, máme tu rodiče, kteří mají velké obavy a jsou ve stresu, a máme tu i personál, který dělá vysoce odpovědnou práci někdy v ne zcela vyhovujících podmínkách,“ říká právnička Tereza Patočková. „Všichni zúčastnění by pro sebe měli mít velké porozumění a snažit se řešit situaci domluvou.“

Včera 24:05

Dvacet minut Radiožurnálu: Pavel Simon: Argumenty mě zatím nevedou k závěru, že bych měl na post ústavního soudce rezignovat

Prezidentský kandidát na ústavního soudce Pavel Simon čelí kritice některých senátorů. Vadí jim některá jeho starší soudní rozhodnutí i soukromé aktivity. Má být ústavním soudcem ten, komu v minulosti Ústavní soud několik rozsudků zrušil? A je prověřování profesionální minulosti a osobního života kandidátů do Ústavního soudu přiměřené významu funkce, o niž se ucházejí? Ptal se Tomáš Pancíř.

Včera 29:55

Přímá řeč: K Lipnu jezdí statisíce lidí. Jako vodní záchranáři tu ale působí pouze dobrovolníci ve svém volnu

Desítkám lidí, kteří se dostanou do potíží na jihočeské přehradě Lipno, pomohou každý rok členové vodní záchranné služby. Základnu mají v Dolní Vltavici, ale jako záchranáři tu pracují pouze dobrovolníci ve svém volném čase. Neměla by v turisty vyhledávané lokalitě být profesionální posádka? Co záchranáře nejvíc zaměstnává? A co se může změnit v budoucnu? Tyto otázky pokládá pořad Přímá řeč.

Včera 18:11

Mozaika: Ať ožijí galerie, ať ožijí ulice! Druhý ročník festivalu Prague Art Week už klepe na dveře

Podzimní uměleckou sezonu odstartuje Prague Art Week pestrým programem v pražských muzeích, galeriích a dalších uměleckých institucích. Prezentovat se bude tuzemská umělecká scéna i umělci a galerie ze zahraničí.

Včera 32:24

Host Lucie Výborné: Otevřená debata v naší společnosti chybí. Měli bychom se tím vážně zabývat, vyzývá teolog Petráček

„Celý svůj život jsem mezi mladými lidmi, v mnoha směrech jsou skvělí, vůbec nesdílím katastrofické vize, že každá generace je horší a mládež upadá,“ říká katolický kněz, historik a teolog Tomáš Petráček, podle kterého politické elity selhávají – apelují na primitivní pudy, hecují emoce. „Je to otázka společenských a mediálních elit, aby se tomu postavily,“ nabádá kněz. Poslechněte si celý rozhovor.

Včera 32:49

Blízká setkání: Operní pěvec Adam Plachetka: Za koukání do not jsem od Ondřeje Havelky dostával přes prsty

Nebe na zemi. To je album písní W + V, na kterém zpívá spolu s Ondřejem Havelkou. Nápad vznikl v ČT. „Zavolal jsem Ondrovi, jestli by se do toho nechtěl pustit se mnou. A chtěl,“ vypráví. Je těžké zbavit se operní techniky? Jaký má vztah k žánru country? Co všechno připravuje pro výročí B. Smetany? Začínal velkými či menšími rolemi? Co by radil mladým studentům? Jak se stará o hlas a jak strávil dobu pandemie?

Včera 26:28

Osobnost Plus: Jsem systematik a puntičkář. Kdo bude moderovat Události, zatím neřeším, říká ředitel ČT Souček

Nově zvolený generální ředitel České televize Jan Souček chce ve zpravodajství uvádět informace do kontextu. „Udělám pro to všechno, ale ČT je obrovská zaoceánská loď, kde když začnete otáčet kormidlem, změny poznáte až po čase,“ říká v Osobnosti Plus. „Jednou z dominant mého projektu je důraz na aktuální publicistiku, na aktuální publicistické formáty.“

Včera 49:57

Vizitka: Daniel Pešta: Malba je proces na dlouhou trať. Potřebujete mít čistou hlavu, což dnes nejde

„Občas se mi zdá, že svět zešílel. Na malbu potřebujete vnitřní klid a plnou koncentraci, což je v dnešních souvislostech těžká věc,“ říká výtvarník, jehož dominantním prostředkem se stala právě tato klasická technika. Na Hollarce původně vystudoval užitou grafiku, v době totality navrhoval obaly hudebních desek a věnoval se tvorbě plakátů.