Mozaika
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Lao-c’ podle Bohumila Hrabala. Stále čekáme na docenění Hrabala jako filozofa, říká literární vědec

Jak se díváme na tvorbu Bohumila Hrabala 110 let po jeho narození? Čím si ho připomínáme? A na co bychom neměli zapomínat? O tom jsme si povídali s literárním vědcem, badatelem a kurátorem Petrem Kotykem. Ten se před deseti lety podílel na dnes už vyprodané knize Hlučná samota ke stému výročí Hrabalova narození.

11:08

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Včera 03:33

Unikátní kolekce knižní a grafické tvorby Toyen! Kde? V Galerii výtvarného umění v Ostravě

Asi před rokem ji tamní galerie získala do svých sbírek, a to prostřednictvím galeristy Zdeňka Sklenáře. Jedná se o celou kolekci francouzského emeritního profesora historie na Sorboně Antoina Marèse. Ta se stala inspirací i pro novou knihu Toyen/Knihy bez hranic. Zdeněk Sklenář proto oslovil přední české odborníky na surrealismus. Výsledkem je více než 300stránková publikace plná fotografií knih a grafik.

Včera 06:14

Recept na životní spokojenost. Wim Wenders vtrhl do českých kin s filmem Dokonalé dny

Hirajama je spokojeným uklízečem veřejných toalet v Tokiu. Jeho dny jsou jeden jako druhý: vstane, dá si kávu z automatu, pečlivě vykonává svoji práci, v pauze fotí listí stromů a slunce, které mezi nimi probleskuje, večer si přečte kousek knihy a jde spát. A tohle všechno s pokorou.

Včera 07:55

Ostře sledovaný Hrabal. Oslavy 110. výročí jeho narození připomínají i jeho kumpány a souputníky

Když se řekne libeňský spisovatel, vytane na mysli Bohumil Hrabal, ač šlo o působiště, kde brněnský rodák, který strávil dětství v Nymburce, žil a tvořil až od 50. do 70. let 20. století. Jak slaví 110. výročí jeho narození slaví Velkém neboli Löwitově mlýně? A kudy se vydat ve šlépějích autora Příliš hlučné samoty, Postřižin, Něžného barbara, Perliček na dně nebo trilogie Svatby v domě, v níž je Libeň obzvlášť výrazně zachycena?

Před dvěma dny 24:10

Pracovna: Při přípravě výstavy s kreslířkou, sochařkou a multimediální umělkyní Filomenou Boreckou

Filomena Borecká (1977) je česká kreslířka, sochařka a multimediální umělkyně žijící od roku 1998 převážně v Paříži. Původně studovala hořickou sochařskou školu, poté byla krátce na pražské AVU a později ji přijali na École nationale supérieure des beaux-arts v Paříži. Jejími profesory byli Joel Fischer, Guiseppe Penone, Erik Dietman i Richard Deacon. Absolvovala též prestižní roční stáž Master Fine Arts Program na Hunter College v New Yorku a další stáže a programy.

Před třemi dny 04:44

Digitální Kříženecký. Národní filmový archiv vydává publikaci o počátku české kinematografie

Publikace vznikla na základě dlouholetého výzkumu, prezentace a kurátorství filmů Jana Kříženeckého z let 1898 až 1911 v nové digitální podobě a byla zařazena do širší nominace na Magnesii Literu 2024 v kategorii Naučná literatura. Poslechněte si celý rozhovor Tomáše Piláta s editorem knihy – filmovým historikem, teoretikem a redaktorem Jiřím Angerem.

Před třemi dny 04:34

Kočovný bavič na útěku před svou duší. Martin Pechlát je Casanova

Spisovatel, intrikán, špión nebo diplomat, ale především ikonický svůdce! Tak si historie pamatuje osobnost Casanovy, jak ji sám vylíčil ve svých pamětech. V Městských divadlech pražských se do ní pod režijním dohledem Jana Nebeského už dnes převtělí Martin Pechlát. Domovská scéna souboru Jedl, Divadlo Rokoko, přitom sehrála důležitou roli pro autorku textu Lucii Trmíkovou při volbě samotného námětu.

Před třemi dny 05:40

Umění prodat (se). Umělec ve spárech trhu 19. století v Západočeské galerii v Plzni

Devatenácké století bylo jednoznačně stoletím páry. Rozvoj průmyslové výroby v té době také znamenal příchod nových poměrů – a to i do světa výtvarného umění. Umělci se tehdy museli vyrovnat s nastupující masovou produkcí a hledat cesty, jak si svou tvorbou v nových podmínkách zajistit obživu. Právě tomuto tématu se věnuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni s názvem Umění prodat (se). Umělec ve spárech trhu 19. století.

Před třemi dny 03:28

Nahlédněte pod pokličku příprav největšího sborového koncertu Roku české hudby

Notové materiály i instruktážní videa chystá Český rozhlas pro tisíc sborových zpěváků a jejich sbormistry. Prozradila to v ranní Mozaice Alena Maršíková Michálková. A protože připravit se na takový koncert bude ve sborovém životě znamenat i zkoušky navíc, vypraví se Vltava za jedním sborem, jehož práci bude průběžně sledovat. To už bude úkolem hudebního redaktora Zdeňka Havlíčka.

Před šesti dny 12:33

Milá Evičko, milý Luďku. Daniela Kolářová v hlavní roli inscenace o historii jedné lásky

Autorská inscenace filmové scénáristky a režisérky Beaty Parkanové nazvaná Milá Evičko, milý Luďku vychází z korespendence a deníků jejích prarodičů. O jejím divadelním debutu, který má v sobotu 23. března premiéru v pražském Činoherním klubu, jsme si povídali nejen s autorkou Beatou Parkanovou, ale i s uměleckým šéfem Činoherního klubu, hercem Martinem Fingerem.

Před šesti dny 04:45

Divadlo v Dlouhé nastupuje novou cestu – Cestu dlouhým dnem do noci Ivana Buraje

Pražské Divadlo v Dlouhé představuje své nové umělecké směřování. Už zítra tu jeho nadcházející umělecký šéf Ivan Buraj (který v současnosti vede brněnské HaDivadlo) předvede své nastudování hry Eugene O'Neilla Cesta dlouhým dnem do noci. V obrazu rodiny, jejíž členové mají předobrazy v reálné rodině autora, zkoumá režisér různé formy závislosti symptomatické pro dnešní svět.