- Podcasty
- Mozaika

Poslechněte si podcast: Klášter Kladruby architekta Santiniho znovu otevírá. Ukáže dosud nepřístupné části
Hitem sezony památek v Plzeňském kraji bude klášter Kladruby. Do dosud nepřístupných prostor starého a nového konventu se v sobotu 1. dubna poprvé podívají návštěvníci benediktýnského kláštera na Tachovsku. V národní kulturní památce skončila po dvou a půl letech největší rekonstrukce v novodobé historii kláštera. Přišla na 165 milionů korun, z toho přes 100 milionů byla dotace z EU.
Mozaika
Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.
Zvuk v prostoru je řečí doteků. Galerie 8smička představuje mezinárodní výstavu Místa chvění
Zabýváme-li se zvukem v architektuře, primárně se nabízí zkoumání změřitelných akustických vlastností prostředí a materiálů. Ale když začneme přemýšlet fenomenologicky, či imaginativně, dokážeme si pak například představit, že zvuk prostor dokonce i sám vytváří. A také že ho umí propojovat. Spojovat. Rytmizovat. Nebo mu ozvěnou dávat rozměr. Či ho zvukovou clonou rozdělovat.
Stop time. Dokumentarista David Čálek představuje svůj nový film
Hlavními hrdiny filmu jsou zastavený čas, vlekař David Chmelař, herečka Vanda Hybnerová, kněz a filozof Tomáš Halík, kavárník Havel Parkán a zpěvačka Radůza. Všichni se na začátku shodli na tom, že je to doba, kdy je příležitost něco změnit.
Světový den divadla. Dnešní divadlo pohledem studentů i zkušených harcovníků
Už od roku 1962 připadají na 27. března oslavy Světového dne divadla. Při té příležitosti jsme oslovili Lenku Havlíkovou, dramaturgyni a ředitelku pražského Divadla X10, společně s Janem Holcem, režisérem a uměleckým šéfem ostravského Divadla Petra Bezruče, i studenty třetího a absolventského ročníku pražské DAMU, abychom zjistili jejich představy o současném českém divadle.
Kuciak: Vražda novináře. Dánsko/česko/americký dokument hodnotí novinářka Jana Podskalská
V kinech se po loňské premiéře na karlovarském festivalu představuje dánsko/česko/americký dokument Kuciak: Vražda novináře. Vrací se k tragické kauze vraždy reportéra a jeho snoubenky, která před pěti lety otřásla nejen slovenskou veřejností. Film zařadil do svého programu i festival Jeden svět.
Neoklasická Popelka v moderním pojetí. Národní divadlo opět inscenuje slavný Maillotův balet
Popelka uznávaného francouzského choreografa Jeana-Christopha Maillota se vrací na prkna pražského Národního divadla. Po devíti letech se v novém obsazení představí publiku klasický pohádkový příběh nahlížený avantgardní optikou.
Co dělat, když se nám v hlavě usadí démoni? Národní filmové muzeum zařazuje do své expozice Tmání
Autobiografický snímek Tmání natočil Ondřej Moravec a popisuje v něm, jak se vypořádat s depresí. Formát virtuální reality je v tomto případě velmi působivý. Film je možné do 30. září vidět v Národním filmovém muzeu NaFilM ve Františkánské zahradě v Praze. Šéfové a šéfky muzea doufají, že tu, třebas v rámci tematických či školních cyklů, bude ke shlédnutí i po tomto datu.
Kvality české soutěže představuje dramaturg Jakub Ostrovský
Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech začne tradičně předáním ceny Homo Homini. V prostoru Pražské křižovatky bude udělena venezuelskému aktivistovi Javieru Tarazonovi. Neúnavný bojovník za lidská práva ale nebude moci cenu převzít osobně – je totiž ve ve své vlasti vězněn.
Třetí rok v řadě porotu oslnilo autorské duo. Představujeme laureáty Ceny Czech Grand Design 2022
17. ročník Cen Czech Grand Design zná své vítěze. Nejprestižnější ocenění pro české autory a designéry převzali laureáti Centru architektury a městského plánovánív Praze. Absolutními vítězi – Grand designéry roku 2022 – se stala dvojice Terezie Lexová a Štěpán Smetana, která Akademii designu ČR zaujala kolekcí sedacího nábytku Hide and Seek pro firmu Polstrin.
Návštěvníci. Rozhovor s režisérkou Veronikou Liškovou a sociální antropoložkou Zdenkou Sokolíčkovou
Mladá sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková se s rodinou přestěhuje na Špicberky, aby pozorovala, jak se mění život v polárních oblastech. Postupně proniká do svérázné komunity lidí v městečku Longyearbyen. Tohle všechno sleduje s kamerou dokumentaristka Veronika Lišková. Výsledkem jejich setkávání je celovečerní dokument Návštěvníci. Aktuálně ho uvádí festival Jeden svět, po jeho skončení se snímek vydá do oficiální distribuce.
Natáčení s vůní santalového dřeva. Caveův román mě dostal do tranzu, popisuje Jan Hájek
Temný příběh šíleného němého chlapce obklopeného rodinným peklem, text mísící biblickou dikci s dialektem a slangem. To je náplň debutového románu australského zpěváka Nicka Cavea, který nyní můžete poslouchat v Četbě s hvězdičkou. „Jeho beletrie se v působivosti a originalitě naprosto vyrovná jeho hudební tvorbě. V žádném případě to není jen nějaké čtení pro fanoušky,“ podotýká v Mozaice dramaturgyně Petra Hynčíková.