Mozaika
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Klášter Kladruby architekta Santiniho znovu otevírá. Ukáže dosud nepřístupné části

Hitem sezony památek v Plzeňském kraji bude klášter Kladruby. Do dosud nepřístupných prostor starého a nového konventu se v sobotu 1. dubna poprvé podívají návštěvníci benediktýnského kláštera na Tachovsku. V národní kulturní památce skončila po dvou a půl letech největší rekonstrukce v novodobé historii kláštera. Přišla na 165 milionů korun, z toho přes 100 milionů byla dotace z EU.

17:19

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Včera 09:03

Zvuk v prostoru je řečí doteků. Galerie 8smička představuje mezinárodní výstavu Místa chvění

Zabýváme-li se zvukem v architektuře, primárně se nabízí zkoumání změřitelných akustických vlastností prostředí a materiálů. Ale když začneme přemýšlet fenomenologicky, či imaginativně, dokážeme si pak například představit, že zvuk prostor dokonce i sám vytváří. A také že ho umí propojovat. Spojovat. Rytmizovat. Nebo mu ozvěnou dávat rozměr. Či ho zvukovou clonou rozdělovat.

Včera 04:55

Stop time. Dokumentarista David Čálek představuje svůj nový film

Hlavními hrdiny filmu jsou zastavený čas, vlekař David Chmelař, herečka Vanda Hybnerová, kněz a filozof Tomáš Halík, kavárník Havel Parkán a zpěvačka Radůza. Všichni se na začátku shodli na tom, že je to doba, kdy je příležitost něco změnit.

Před dvěma dny 17:52

Světový den divadla. Dnešní divadlo pohledem studentů i zkušených harcovníků

Už od roku 1962 připadají na 27. března oslavy Světového dne divadla. Při té příležitosti jsme oslovili Lenku Havlíkovou, dramaturgyni a ředitelku pražského Divadla X10, společně s Janem Holcem, režisérem a uměleckým šéfem ostravského Divadla Petra Bezruče, i studenty třetího a absolventského ročníku pražské DAMU, abychom zjistili jejich představy o současném českém divadle.

Před šesti dny 07:56

Kuciak: Vražda novináře. Dánsko/česko/americký dokument hodnotí novinářka Jana Podskalská

V kinech se po loňské premiéře na karlovarském festivalu představuje dánsko/česko/americký dokument Kuciak: Vražda novináře. Vrací se k tragické kauze vraždy reportéra a jeho snoubenky, která před pěti lety otřásla nejen slovenskou veřejností. Film zařadil do svého programu i festival Jeden svět.

Před šesti dny 04:55

Neoklasická Popelka v moderním pojetí. Národní divadlo opět inscenuje slavný Maillotův balet

Popelka uznávaného francouzského choreografa Jeana-Christopha Maillota se vrací na prkna pražského Národního divadla. Po devíti letech se v novém obsazení představí publiku klasický pohádkový příběh nahlížený avantgardní optikou.

Před šesti dny 09:22

Co dělat, když se nám v hlavě usadí démoni? Národní filmové muzeum zařazuje do své expozice Tmání

Autobiografický snímek Tmání natočil Ondřej Moravec a popisuje v něm, jak se vypořádat s depresí. Formát virtuální reality je v tomto případě velmi působivý. Film je možné do 30. září vidět v Národním filmovém muzeu NaFilM ve Františkánské zahradě v Praze. Šéfové a šéfky muzea doufají, že tu, třebas v rámci tematických či školních cyklů, bude ke shlédnutí i po tomto datu.

Před týdnem 05:58

Kvality české soutěže představuje dramaturg Jakub Ostrovský

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech začne tradičně předáním ceny Homo Homini. V prostoru Pražské křižovatky bude udělena venezuelskému aktivistovi Javieru Tarazonovi. Neúnavný bojovník za lidská práva ale nebude moci cenu převzít osobně – je totiž ve ve své vlasti vězněn.

Před týdnem 09:00

Třetí rok v řadě porotu oslnilo autorské duo. Představujeme laureáty Ceny Czech Grand Design 2022

17. ročník Cen Czech Grand Design zná své vítěze. Nejprestižnější ocenění pro české autory a designéry převzali laureáti Centru architektury a městského plánovánív Praze. Absolutními vítězi – Grand designéry roku 2022 – se stala dvojice Terezie Lexová a Štěpán Smetana, která Akademii designu ČR zaujala kolekcí sedacího nábytku Hide and Seek pro firmu Polstrin.

Před týdnem 06:03

Návštěvníci. Rozhovor s režisérkou Veronikou Liškovou a sociální antropoložkou Zdenkou Sokolíčkovou

Mladá sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková se s rodinou přestěhuje na Špicberky, aby pozorovala, jak se mění život v polárních oblastech. Postupně proniká do svérázné komunity lidí v městečku Longyearbyen. Tohle všechno sleduje s kamerou dokumentaristka Veronika Lišková. Výsledkem jejich setkávání je celovečerní dokument Návštěvníci. Aktuálně ho uvádí festival Jeden svět, po jeho skončení se snímek vydá do oficiální distribuce.

Před týdnem 17:21

Natáčení s vůní santalového dřeva. Caveův román mě dostal do tranzu, popisuje Jan Hájek

Temný příběh šíleného němého chlapce obklopeného rodinným peklem, text mísící biblickou dikci s dialektem a slangem. To je náplň debutového románu australského zpěváka Nicka Cavea, který nyní můžete poslouchat v Četbě s hvězdičkou. „Jeho beletrie se v působivosti a originalitě naprosto vyrovná jeho hudební tvorbě. V žádném případě to není jen nějaké čtení pro fanoušky,“ podotýká v Mozaice dramaturgyně Petra Hynčíková.