Příběhy z Vysočiny
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Most v Náměšti nad Oslavou je památkou kraje Vysočina. Přečkal povodně i podminování za války

Snad žádná pohlednice, fotografie ani obal knížky o Náměšti nad Oslavou se neobejde bez pohledu na most přes řeku Oslavu ozdobený dvaceti barokními sochami. Dominanta města je teď po náročné rekonstrukci a opravou postupně procházejí i sochy, které ho zdobí. Od Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska dostal ocenění Památka kraje Vysočina roku 2022.

03:05

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Dnes 02:53

Pokud není pes opravdu hodně zkažený špatnou výchovou, má pořád šanci na dobrý život.

Do zařízení v Polné na Jihlavsku v polovině prosince přivezli agresivního křížence vlčáka ve zbídačeném stavu. Přesto nad ním pracovníci útulku nezlomili hůl. Rok a půl starý Rex dnes v podstatě začíná od začátku a dobrý pán z něj může vychovat oddaného přítele.

Včera 03:04

Borské kufrování je hra v přírodě spojená s hledáním tajenky

Aktivní lidé se spoustou nápadů bývají často i v malých obcích těmi, kdo ostatní rozhýbou k nějaké činnosti. V Borech na Žďársku je to Blanka Křížová - podílela se na založení obecního muzea, desítky let vede s manželem Pavlem místní knihovnu, oba jsou autory naučné stezky Poznáváme Bory a členy Českého svazu ochránců přírody. Paní Blanka navíc pro děti organizuje letní i přívesnické tábory a během covidové pandemie vymyslela hru pro každého - Borské kufrování.

Před dvěma dny 03:00

Šikovná švadlena z Velké Bíteše šije lidové kroje pro místní soubor

Podhorácko nebyl bohatý kraj, a je to znát i na jeho lidovém kroji. Přesto je krásný a díky vystoupením národopisného souboru Bítešan ho lidé mohou obdivovat i dnes. A protože tanečníků je hodně, je třeba i hodně krojů. Šije je Věra Pospíšilová.

Před třemi dny 03:05

Divadelní přehlídka v Třešti letos slaví šedesátiny

Za každou velkou akcí stojí osobnost s nápadem. V Třešti to byla členka divadelního souboru Karla Čapka Marie Hamžová. Její sen založit ve městě přehlídku ochotnických divadel se splnil a od roku 1961 se do Třeště sjíždějí soubory z celé země.

Před čtyřmi dny 02:53

Papoušek zvládne ve venkovní voliéře i vysočinskou zimu. Nesmí mu zamrznout voda

Na jednom dvorku u chalupy na Pelhřimovsku stojí voliéra, ve které si prozpěvují desítky různých papoušků. Stará se o ně Jana Hanková. Do svého království nás nechala nahlédnout.

Před týdnem 02:44

Ocenění Skutek roku by mohla získat ředitelka havlíčkobrodského Českého červeného kříže

Ilonu Loužeckou dobře znají senioři z Havlíčkova Brodu, kde už mnoho let vymýšlí a pořádá soutěže, výlety, sportovní klání nebo rukodělné dílny. Je ředitelkou Oblastního spolku Českého červeného kříže a setkat se ní mohou i žáci a učitelé v kraji, protože od loňska působí jako metodik vzdělávání.

Před týdnem 03:05

Studánka Anežka u Červeného kříže nabízí pocestným osvěžení, posezení i poučení. Ocení ji i cyklisté

Stále jsou mezi námi lidé, kteří jen tak, zadarmo, udělají něco pro druhé. Jednou z nich je Vlasta Cahová z Rudíkova na Třebíčsku. Nejen, že se stará o zapomenuté a poškozené křížky v polích, ona spolu s členy své rodiny zvelebila jednu nenápadnou lesní studánku.

Před týdnem 03:05

Celodřevěná roubená zvonice krytá šindelem zdobí areál kostela v Horním Studenci

Pořádné dubové trámy vydrží i několik staletí. Svědčí o tom i unikátní celodřevěná zvonice v Horním Studenci, kterou najdeme hned vedle kostela svatého Václava. V obezděném areálu bývalého hřbitova na první pohled upoutá čtyřboká dřevěná zvonice se šindelovou střechou, dřevěnými prkny na bočních stěnách a šikmým podstavcem také ze šindelů.

Před týdnem 02:55

Ještě před sto lety nosili pánové odepínací límce a manžety. Hospodyně tak nemusely prát celé košile

Móda se prý často vrací. Zažili jsme návrat vzorů, střihů a barev šedesátých i sedmdesátých let minulého století, objevily se i prvky z let padesátých. Většinou jde ale o dámskou módu. Co byste řekli návratu vyměnitelných manžet a límců u pánských košil? Manželky by možná zaplesaly. My jsme je objevili ve velkomeziříčském muzeu.

Před týdnem 02:55

Schulzovy filtry zdobí náměšťskou kulturní promenádu. Technická památka je v Česku ojedinělá

Podél řeky Oslavy v Náměšti nad Oslavou je kulturní promenáda. Na místě bývalé čističky odpadních vod, vzniklo vedle nové čističky také několik hřišť - tenisové kurty, prolézačky, zkrátka místo pro volný čas. Jeho dominantou jsou dva desetimetrové betonové sloupy - Schulzovy filtry, které zde zůstaly jako technická památka, jediná svého druhu v České republice.