Zprávy ČRo Ostrava
11. květen 2023

Poslechněte si podcast: Moravskoslezští záchranáři a zdravotníci nově poskytují okamžitou psychickou podporu

V Moravskoslezském kraji nově funguje speciální intervenční tým. Poskytuje první psychickou pomoc pro lidi s posttraumatickým stresem. Jde třeba o blízké zraněných a zemřelých, nebo o svědky tragédií. Vyškolení zdravotníci jsou nepřetržitě v pohotovosti po celém kraji. Za lidmi dojedou zhruba do půl hodiny.

01:33

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Včera 00:18

Hejtman Vondrák rezignoval. Moravskoslezský kraj nově povede náměstek Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák zvolený za hnutí ANO rezignoval na svou funkci. Hrozilo, že ho dnes odvolá krajské zastupitelstvo. Vondrák v prezidentské volbě podpořil prezidenta Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. Později z hnutí ANO vystoupil.

Před dvěma dny 02:58

Dávnou tramvajovou trať v Ostravě-Vítkovicích nově připomíná pamětní tabule

Nová pamětní tabule připomíná v Ostravě-Vítkovicích tramvajovou trať, která zanikla už před 83 lety. Připomínku inicioval místní občan. Sám už přitom tramvajovou trať pamatovat nemůže. S přispěním obvodu ale na svůj dům na Šalounově ulici umístil velkoformátové tabule, které o ní informují.

Před dvěma dny 02:06

Ve službách Baníku. Srbský fotbalista Plavšič v klubu strávil téměř celou sezonu

Přijít do Baníku Ostrava odjinud z republiky není pro žádného fotbalistu jednoduché. Tím tuplem, když máte za sebou minulost ve Spartě nebo Slavii. Srbský křídelník Srdjan Plavšič přezdívaný "Srky" hrál za oba pražské kluby. Ale v Baníku se na jeho působení bude vzpomínat jen v nejlepším, přestože už v něm pokračovat nejspíš nebude. Ale na začátku Plavšič netušil, jak ho fanoušci přijmou.

Před třemi dny 02:00

Školní péče o znevýhodněné děti by se měla zlepšit, přesto lze dobré příklady najít

V Česku by se mělo zlepšit začleňování znevýhodněných dětí do škol. Prosazuje to Platforma pro včasnou péči. Její statistiky říkají, že děti z chudých nebo exekucemi zatížených rodin dosahují horších školních výsledků. Podle platformy je v tom lepší Polsko, Estonsko nebo Slovinsko. Lokálně se ale dařit může, jako v Ostravě díky nadšených jedincům.

Před třemi dny 00:17

V Českém Těšíně ochránci zvířat odchytávají toulavé kočky, budou je očkovat a kastrovat

V Českém Těšíně v těchto týdnech ochránci zvířat organizují odchyt toulavých koček. Dobrovolníci zvířata odvezou k veterinářům, kteří je vykastrují. Radnice žádá občany, aby v tomto období toulavé kočky nekrmili, tak aby je ochránci zvířat mohli nalákat k odchytu.

Před třemi dny 01:56

Ostravská zoo má nový parkovací dům, nabídne dalších skoro 300 míst

V areálu ostravské zoologické zahrady je otevřený nový parkovací dům. Dvoupatrová hala nabídne 295 parkovacích míst. Součástí stavby je i kolárna a nabíjecí stanice pro elektroauta. Ostravská zoologická zahrada patří do trojice nejnavštěvovanějších památek v Moravskoslezském kraji, rozšíření parkování proto bylo podle vedení zahrady nutností.

Před třemi dny 00:14

Ostravskému obchodnímu domu Ostravica se vrátí historická fasáda

Ostravskému obchodnímu domu Ostravica stavbaři při rekonstrukci vrátí historickou fasádu. Investor změnil plány a namísto nové fasády z průsvitných kovových lamel se rozhodl vrátit k původnímu vzhledu se štukovou výzdobou.

Před čtyřmi dny 00:17

České dráhy představily na veletrhu v Ostravě nové vlaky pro Moravskoslezský kraj

Cestující mezi Ostravou a Opavou budou vozit nové jednotky RegioPanter. České dráhy je představily na veletrhu Rail Business Days v Ostravě. Třívozová souprava vyjede s cestujícími poprvé ve druhé polovině června.

Před čtyřmi dny 02:02

Peníze zablokované ve Sberbank musí Nový Jičín a Fulnek stále řešit úvěrem

Peníze ze zkrachovalé banky Sberbank uvidí města pravděpodobně až ke konci roku. Mezi nimi i Nový Jičín nebo Fulnek. Radnice ale s desítkami milionů korun už počítaly a teď jim chybí, řeší to často úvěrem. A pro Fulnek je nezbytné tento úvěr i čerpat - letos má totiž velké výdaje.

Před čtyřmi dny 00:20

V Ostravě začíná mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days

Třídenní mezinárodní veletrh Rail Business Days dnes začíná v Ostravě. Zaměřuje se na kolejová vozidla, moderní technologie a železniční infrastrukturu. České dráhy dnes v rámci veletrhu na ploše před Trojhalím Karolina pokřtí nejnovější jednotku vlaků RegioPanter.