Zprávy ČRo Olomouc
10. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Mora patří k největším překvapením extraligové sezony. Krejčí tu zanechal vítězný duch, tvrdí Knotek

Hokejisté Olomouce jsou zatím jedním z největších překvapení extraligy. V tabulce jim patří dokonce senzační třetí místo. Po odchodu hvězdy minulé sezony Davida Krejčího by si na ně nejspíš vsadil jen málokdo. Oporou týmu je Jan Knotek, který se po zranění vrátil do sestavy minulý týden.

02:06

Zprávy ČRo Olomouc

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Olomouckém kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 01:49

Během zimy výrazně ubude českých rajčat. Pěstitelé kvůli drahým energiím omezí produkci

V Česku v zimě klesne produkce rajčat. Jejich pěstitelům se totiž kvůli drahým energiím nevyplatí provozovat v zimních měsících skleníky. Například zemědělské družstvo v Haňovicích na Olomoucku tak bude v zimě rajčata pěstovat jen na třetině obvyklé plochy.

Dnes 03:32

V příštím roce uvidíme rychlý pokles inflace, předpovídá bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok

Vysoké ceny potravin, energií i nemovitostí překročily v České republice únosnou mez. „Centrální banka ale zahájila boj s inflací poměrně brzy. Už v loni v létě. Takže si myslím, že uvidíme v příštím roce rychlý pokles. I tak ale pocit materiální ztráty bude,“ myslí si o vývoji inflace bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který byl navštívit novou budovu Českého rozhlasu Olomouc.

Včera 02:18

Místo svítivých nápisů označení zapadající do centra města. V Olomouci chtějí snížit vizuální smog

Obchody a restaurace v centru Olomouce označují různé nápisy. Některé jsou velké a barevné, jiné svítí nebo blikají. To by se ale mělo postupně změnit. Město chce provozovatele pomocí dotací motivovat k proměně vizuálního stylu, který by do historického centra více zapadal.

Včera 03:57

Tři vraky aut, tři lidské příběhy. Výstava v Olomouci přináší reálná svědectví války na Ukrajině

Rozstřílené a jinak zničené vraky aut z kyjevské oblasti stojí od úterý 6. prosince na olomouckém náměstí Republiky. Jsou součástí výstavy, která přináší reálná svědectví války na Ukrajině.

Včera 01:55

Nákup zboží, který může skončit pokutou. I tak vypadají kontroly pracovníků ČOI na vánočních trzích

Česká obchodní inspekce (ČOI) začala s kontrolami stánků na vánočních trzích. Jak taková kontrola vypadá v praxi?

Před dvěma dny 02:11

Dělníci dokončili v Plumlově poslední část kanalizace. Pomoct by to mělo i tamní přehradě

Obyvatelé některých obcí v okolí plumlovské přehrady na Prostějovsku stále nejsou připojení na kanalizaci. A to je problém, protože kvůli odpadním vodám se přes léto v nádrži tvoří sinice. Situace se ale postupně mění k lepšímu, obce kanalizace staví. Tu poslední teď dělníci dokončili v Hamrech, místní části Plumlova.

Před dvěma dny 02:09

Lidí s postcovidovými obtížemi je teď méně než po jarní vlně. Menší zájem je i o lázně po nemoci

Lidí s obtížemi po prodělané koronavirové nákaze ubývá. Například do olomoucké fakultní nemocnice denně zamíří spíše jednotky pacientů. Ještě na jaře tady přitom fungovala postcovidová ambulance, ve které hledaly pomoc tisíce pacientů. Teď už potřebná vyšetření lékaři provádí v rámci běžné ambulance.

Před třemi dny 01:56

Přerovská opozice referendum o hotelu Strojař zatím neprosadila. Proto zkouší získat podpisy občanů

O budoucnosti nevyužívaného hotelového domu Strojař v Přerově by mohli rozhodnout přímo obyvatelé města, a to v místním referendu. Usiluje o to opozice. Návrh se při jednání městského zastupitelstva v pondělí prosadit nepodařilo, zástupci opozice se ale nevzdávají. Podporu pro vypsání referenda se snaží získat mezi Přerovany

Před třemi dny 00:18

Ministr dopravy povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova. Historická událost, říká primátor

Ministr dopravy Martin Kupka z ODS potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro poslední úsek dálnice D1 u Přerova. Uvedl to v úterý ráno server Zdopravy.cz.

Před čtyřmi dny 01:48

Dobrá zpráva pro rodiče školáků v Přerově. Přibyla další parkovací místa režimu „kiss and ride“

Přerovská radnice změnila systém parkování v okolí základních škol. Rodiče můžou nově na vyhrazených místech zastavit, nechat děti vystoupit či je vyzvednout po vyučování a odjet.