Záložka
1. únor 2023

Poslechněte si podcast: Všechno zničila, aby se mohla nadechnout. Kultánová v nové knize vypráví o lásce ke dvěma mužům

„Hrdinka musela všechno zničit, aby se mohla nadechnout,“ říká spisovatelka Zuzana Kultánová o své nové knížce Zpíváš, jako bys plakala, která je o tom, že se často vydává za lásku to, co láska není. „Vždycky, když chcete, aby začalo něco nového, je potřeba něco starého zbořit.“

30:21

Záložka

Vydává: Český rozhlas

Záložka je podcast o knihách, literatuře, čtenářích i čtenářství. Zveme si hosty, kteří mají ke knížkám nejblíž, a rozebíráme nejen aktuální tituly, ale taky témata rezonující literárním světem. Pokaždé vám dáme tip na knihu a pokusíme se tak odpovídat na jednu z nejčastějších otázek pokládaných v knihkupectví. Co teď tak lidé čtou?

Web

Před týdnem 33:23

Poezii nemusíme rozumět, je potřeba ji vnímat a emocionálně se účastnit, říká básník Jakub Řehák

Každý rok 21. března slavíme Světový den poezie, který si klade za cíl vylepšit obraz poezie v médiích. Do Záložky proto zavítal Jakub Řehák, básník, recenzent a autor Poezie ve věku vnějškovosti, knihy plné textů o současné české poezii. Pobavili jsme se třeba o tom, proč veršům není potřeba rozumět.

Před 2 týdny 31:19

Nemusíme přečíst co nejvíc knih za co nejkratší dobu, myslí si publicistka Barbora Voříšková

Březen je známý jako Měsíc knihy, v poslední době pak i jako Měsíc čtenářů. Do Záložky proto přišla publicistka a studentka bohemistiky Barbora Voříšková, se kterou jsme se bavili o tom, co, jak, proč a kde čte. Zajímalo nás totiž, jak ke knihám přistupuje někdo, kdo je sám nepíše.

Před 3 týdny 29:41

Román Havířovina Ivy Hadj Moussy je o našich úzkostech z dětství

Hrdinka Havířoviny, nejnovějšího románu Ivy Hadj Moussy, se jako neúspěšná spisovatelka vrací do své rodné vesnice, kde ji po letech zaujme místní podivný dům, o kterém se rozhodne napsat svou další knížku. Zdá se totiž, že kvůli špatné auře se lidem v něm i v nejbližším okolí dějí tragické věci.

15. únor 2023 26:05

Ženská sexualita, touha a tělesnost konečně přestávají být tabu, říká spisovatelka Marta Dzido

Jahodová sezóna Marty Dzido obsahuje devět povídek, ve kterých se setkáváme s několika různými ženami. Každá z nich v určitém smyslu dospívá, poznává své tělo a zároveň reaguje na životní zkušenost, kterou právě prožívá. Rozhovor s polskou spisovatelkou tlumočila Lucie Zakopalová.

8. únor 2023 27:16

Kriticky myslet neznamená kritizovat, upozorňuje autor manuálu Ján Markoš

Síla rozumu v bláznivé době: Manuál kritického myšlení spisovatele, filozofa a šachisty Jána Markoše vyšla před několika lety slovensky a je souhrnem nápadů a strategií, jak využívat kritické myšlení v každodenním životě. Vloni vyšla v českém překladu Miroslava Zelinského doplněna o české reálie.

25. leden 2023 29:21

Manželka, milenka a neviditelné jizvy. S knihou Stehy prožijete nevěru z obou stran

Do Záložky zavítala scenáristka Sára Zeithammerová, aby představila svou prozaickou prvotinu Stehy, která je příběhem jedné nečekané návštěvy, dvou žen a neviditelných jizev.

18. leden 2023 30:00

Pracuju, když dítě spí. Kateřina Tučková o nové knize, potřebě psát i mateřství

Kateřinu Tučkovou mnoho z vás zná jako spisovatelku díky jejím knížkám Žítkovské bohyně nebo Bílá Voda. Kateřina je ale také dramatička, publicistka, historička umění a matka dvou malých dětí. V Záložce mluvila o své nejnovější knížce jen okrajově, zajímalo nás totiž, jak a co ráda čte, jak vnímá svou spisovatelkou dráhu a proč vznikla iniciativa I žárovka má sochu.

11. leden 2023 29:07

Za měsíc přečteme jednu knížku a nestydíme se za to, říkají holky z Literární zašívárny

Instagramový profil Literární zašívárna se původně věnoval knížkám všeobecně, až později se dvě kamarádky Natálie Příhodová a Lucie Pfeiferová zaměřily na světovou i českou klasickou literaturu. „Knížek je Instagram plný a dost přesycený. My jsme chtěly něco, co tady ještě nebylo, což byla klasika, kterou jsme i samy četly,“ přibližují v Záložce.

4. leden 2023 27:51

Umělkyně i pokladní v supermarketu. Román Směna popisuje náročný život mladé výtvarnice

Zkraje nového roku do podcastu Záložka zavítala Anna Beata Háblová, architektka, básnířka a autorka knížky Směna. Její debutový román se věnuje křehkosti současné mladé ženy a zároveň výtvarnice, lidským slabinám a nejistotám a jejich každodennímu prožívání.