Pod svícnem
Sezóna 1Epizoda 623. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Monika: Uměl mě zmlátit tak, aby to nikdo nepoznal

Monika žila měsíce v násilném vztahu. Byla strašná, hnusná, všechno dělala špatně. Dokonce i blbě vařila. Vařila tak špatně, že se z ní stala dokonce i šéfkuchařka. O tom, jak se seznámila s mužem, který jí na začátku vlastně vůbec neseděl. Jak ji postupně ukecal, odpoutal z normálního života, od rodiny, od známých.  Kdo jí nakonec nejvíc pomohl a jak zareagovala policie, když musela přijet na základě oznámení sousedů? A proč i silné, ukecané a extrovertní dívky můžou být obětí domácího násilí? To vše rozebíráme s naší hrdinkou Mončou, která má pro vás i jeden vzkaz: dá se odejít a být šťastná.

48:15

Pod svícnem

Vydává: Pod svícnem

Tak jako bývá pod svícnem největší tma, tak se to největší nebezpečí může skrývat za dveřmi našich domovů. Podle průzkumu agentury IPSOS každý pátý Čech zažil domácí násilí. Podcast Pod svícnem mapuje prostřednictvím rozhovorů reálné příběhy, v nichž hrají hlavní roli ti největší hrdinové. Bývalé oběti domácího násilí. Budeme si zvát nejen lidi, co zažili domácí násilí, ale také odborníky a aktivně činné osoby, kteří se problematice domácího násilí věnují. Děkujeme, že vám to není jedno. Podcast vychází ve spolupráci s Novinky.cz. Všechny díly naleznete i u nich v záložce Pod svícnem.

Web

Sezóna 1Epizoda 20Před týdnem 01:31:23

Příběh Valérie: Nutil mi prášky na spaní, opilý nás málem zabil. Policie mě zklamala

Varovné signály si Valérie ze začátku neuvědomovala. Její nový přítel se k ní nastěhoval, veškerý čas chtěl trávit společně a všechno se zdálo být v pořádku. První problémy přišly, když si Valérie uvědomila, že několik měsíců neviděla svoje kamarády, rodinu a v podstatě nikam nemohla jít sama. V rámci podcastu Pod svícnem vypráví, kam až agresor zašel. Pokusy o znásilnění, napadení, vyhrožování, stalking. To vše musel vyřešit až soud.

Sezóna 1Epizoda 19Před 2 týdny 56:09

Pavel Houdek: Z hluboké bažiny domácího násilí se oběť bez pomoci nevyhrabe

S kurzem moderní sebeobrany se snaží různými způsoby zničit sexualizované násilí. Vystudovaný právník Pavel Houdek mluví v podcastu Pod svícnem o domácím a sexualizovaném násilí hned z několika pohledů. Proč tomu muži často nevěří, jak je to se zneužíváním moci a proč je důležité před násilím ve svém okolí nezavírat oči? I na tyto otázky Houdek odpovídá Barboře Urbanové v dnešní epizodě.

Sezóna 1Epizoda 1822. březen 2023 36:13

Vít Rakušan: Nové auto sousedovi závidíme, jeho zfackovanou manželku neřešíme

Ministr vnitra Vít Rakušan pravidelně stojí na tiskovkách vedle policejního prezidenta. V našich příbězích ale Policie ne vždy hraje pozitivní roli. Co s tím, jak to změnit a jak obnovit důvěru lidí v systém, který je třeba už párkrát zklamal? Je 9000 proškolených policistů moc nebo málo? A jak se zbavit toho častého názoru, že sousedovi sice závidíme auto, ale když přes záclonku vidíme, jak dá jednu pořádnou manželce, máme pocit, že to je “jejich věc”?

Sezóna 17Epizoda 115. březen 2023 01:08:44

Martin Bartkovský: Znásilnění v Česku není prdel

Martin Bartkovský je novinář, který má na starosti online zpravodajství v časopise Reflex. V poslední době se nebál otevřít tak těžké téma jako je sexualizované a domácí násilí. Jaký to je pro novináře být najednou konfrontován s tak těžkým tématem, co všechno si dřív myslel o znásilnění a co ví teď, jak nahlíží na jednu z velmi sledovaných mediálních kauz a proč opravdu není prdel být v Česku znásilněný.

Sezóna 16Epizoda 18. březen 2023 20:12

Karel Dvořák: Chceme změny v přístupu k obětem domácího násilí

S náměstkem ministra spravedlnosti Karlem Dvořákem na velmi náročné téma. Jak se z pozice Ministerstva spravedlnosti dá dělat systémové změny tak, aby byl systém skutečně spravedlivý? A co je to koncept problem-solving justice, na kterém chce na ministerstvu Karel pracovat?

Sezóna 15Epizoda 11. březen 2023 38:27

Tereza Jacob: Mámu partneři fackovali. Já neměla šanci být slabá.

V obrazech umělkyně Terezy Jacob (sledujte na instagramu @tereza__jacob) se skrývají hluboké emoce. Odmalička byla svědkem fyzického a psychického násilí. Nejprve ze strany otce, před kterým nakonec rodina utekla. Poté ale násilí pokračovalo po zbytek Terčina dospívání. Její matka si opakovaně hledala stejné typy partnerů.  Jaké stopy to na člověku zanechá? A proč je fajn mít otevřenou mysl když jdete na vernisáž? Domácí násilí se může týkat kohokoli z nás. Zajímejte se o druhé.

21. únor 2023 49:13

Terka: Znásilnil mě nevlastní bratr. Ničila jsem se několik let. On je v pohodě.

Terka v rámci svého příběhu popisuje dopady domácího násilí na přihlížející dítě. Všechno, co se jí dělo, vedlo mimo jiné k tomu, že důvěry malého dítěte zneužil její nevlastní bratr. Následky? Nedozírné. Terka se s minulostí, za kterou nemůže, vyrovnává dodnes a je ohromně statečná. Tenhle příběh je pro silné povahy, ale Terce pomůže, když si ho pustíte. A když zkusíte pochopit, proč nesmíme koukat stranou a nechat lidi dělat dětem takovéhle věci.

Sezóna 1Epizoda 1313. únor 2023 47:56

Trapná a Trapnější bonusová Valentýnská edice

Bára si tentokrát pozvala za mikrofon Míšu. Co myslíte? Byl scénář? Jsou trapnější než obvykle? Padly odpovědi na vaše dotazy. A hlavně děkujeme vám. Je to s námi o vás. Máme vás rádi. Nejen na Valentýna.

Sezóna 1Epizoda 128. únor 2023 41:46

Lucie Hrdá: “Řekněte mi, která holka chce souložit se svým dědou?”

Křičíme s Lucií Hrdou na mraky. Lucie Hrdá se jako advokátka specializuje na domácí a sexualizované násilí už léta. Jaké vidí největší problémy českého přístupu k obětem? Proč zveřejňuje rozsudky soudů a jak se za oběti pere? A co říká na ty největší absurdity, včetně otázky, zda si opravdu někdo myslí, že by mohla mladá holka chtít souložit se svým dědou? Na všechny tyhle otázky dostanete v tomhle díle odpovědi a jako bonus budete po jeho poslechu extrémně naštvané. To buďte klidně s námi.

Sezóna 1Epizoda 111. únor 2023 39:36

Tereza Vytlačilová: Trenér měl být můj nejbližší člověk. Znásilňoval mě roky.

Terku Vytlačilovou znáte jako vycházející hvězdu atletiky. Zatímco sbírala úspěchy, za dveřmi hotelových i jiných pokojů se dělo to nejhorší, co může blízký druhému provést. Zneužití její důvěry, jejího těla. O tom, jak si nakonec musela pomoci sama, jaká je anatomie takového činu a “vztahu”, i čím vším si kvůli tomu musela pak projít, Terka mluví ve svém prvním podcastovém rozhovoru. Příběh najdete i na webu Bez frází.