Momenty
13. leden 2022

Poslechněte si podcast: Marie Drahokoupilová: Nikdy mi nešlo o to, abych hrála hlavní roli

Herečka Marie Drahokoupilová vzpomíná na své herecké začátky, ročník na DAMU i setkání s Gérárdem Philippem, mluví o tom, jaký vliv mají na člověka lidé, s kterými se stýká a o tom, jak důležitá je v životě láska.

12:51

Momenty

Vydává: Český rozhlas

Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi českého kulturního života přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co má v životě smysl, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje. Podcast Českého rozhlasu Vltava vysíláme v odpolední Mozaice.

Web

Před čtyřmi dny 12:26

Veřejnoprávní média by neměla soupeřit s komerčními, říká režisér Hynek Bočan

Český filmový a televizní scenárista a režisér mluví o současném českém hraném filmu i o svém přátelství s Jiřím Stránským. Zamýšlí se i nad stavem výuky na FAMU a důležitosti rodiny.

Před týdnem 12:16

Filozof Miroslav Petříček: Sociální sítě jsou obrovská věc, ale zůstal mi zvyk střežit si soukromí

Filozof a pedagog mluví o tom, jak se snaží ze studentů dostat to nejlepší nebo jak velkou hodnotou je přátelství na celý život. A proč říká anexi Krymu Anschluss?

Před týdnem 10:40

Těším se na koncerty, covidu se ale pořád bojím, říká herečka a zpěvačka Věra Nerušilová

Šansoniérka vypráví, jak se jí žije v samotném centru Prahy, proč je paměť zrádná a že pořád ráda zpívá legendární Kočku ze Záběhlic.

Před týdnem 13:06

V kině zůstávám až do posledního titulku, říká mistr zvuku Ivo Špalj

Významný mistr zvuku Ivo Špalj přemýšlí o ocenění za celoživotní dílo, vysvětluje, proč ucho slyší jinak než mikrofon a přemítá nad tím, jak z našeho světa zmizelo ticho.

Před týdnem 11:02

Geniální umělec vidí daleko víc než politik, říká Jan Kačer v podcastu Momenty

Režisér a herec se zamýšlí nad tím, co lidem může dát divadlo, že se toužil stát lékařem a proč je důležité mít každý den odvahu.

14. duben 2022 12:54

Richard Novák: V umění se dokonalosti nedosahuje

Co odlišuje dobrého zpěváka od umělce, z jehož výkonu běhá mráz po zádech? A jak to, že ještě v devadesáti letech tento operní pěvec vystupuje na koncertních podiích?

13. duben 2022 12:00

Dana Němcová: Bojím se stádnosti

Psycholožka a bývalá disidentka se zamýšlí nad tím, co ji v současné společnosti znepokojuje, v čem vnímá mladé lidi jako naději, i nad tím, že změna je vždycky šance.

12. duben 2022 10:33

Karel Schwarzenberg: Nedělat si iluze

Kancléř prezidenta Havla a bývalý ministr zahraničních věcí vypráví o svém dětství v Čimelicích a na Orlíku, lásce ke koním i odchodu do exilu. Proč je dobré zažít nepřízeň osudu? A kolik „odstínů šedi“ má lidská povaha?

11. duben 2022 11:32

Eva Kantůrková: Řešení se vždycky najde

Spisovatelka a scénáristka vypráví o dětství prožitém v různých prostředích. Zamýšlí se nad tím, proč zlý člověk ubližuje víc sobě než svému okolí. A co to znamená, když zasáhne hlas shůry?

8. duben 2022 12:52

Některé chyby dělám doživotně, jsem mnohomluvný recidivista, přiznává Milan Uhde v podcastu Momenty

Český spisovatel, scenárista a bývalý politik vypráví o tom, proč se z něj nestal básník, i o své zálibě ve škrtání. A čím ho oslovuje příběh Jiráskova Temna?