- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Momenty: Nechtěl jsem dělat politické divadlo, pouze tvořit svobodně, říká Petr Oslzlý
Dramaturg a pedagog Petr Oslzlý vzpomíná na své divadelní začátky, připomíná, v čem bylo jedinečné Divadlo Husa na provázku a ohlíží se za svou kariérou pedagoga a rektora Janáčkovy akademie múzických umění.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Host Lucie Výborné: Aby se postavily nepravostem, potřebují děti odvahu, chytrost a rétoriku, učí cestovatel Pištora
Zlomovým okamžikem v životě polárního průzkumníka Václava Pištory bylo uštknutí zmijí. Dal si závazek, že jeho pobyt na světě bude společensky prospěšný a upnul se k heslu To live, not exist. „Okamžitě jsem si to převedl na to, že bych měl pomáhat. Pomáhat lidem, dětem ve školách, povzbudit je v začátcích života, ukázat možnosti, jak se může život odvíjet dál,“ líčí cestovatel, co jej ponouklo sdílet s dětmi zkušenosti různých komunit světa. Co jim říká o mizejícím životě?
Blízká setkání: Jana Plodková jede s filmem Karavan na festival do Cannes: „Jsem na něj nesmírně pyšná“
Film Karavan bude soutěžit na MFF v Cannes. „Na film jsem nesmírně pyšná. Po 31 letech tam jede český film a já tam jedu taky,“ raduje se herečka. Co prozradila o seriálech Případy mimořádné Marty a Vraždy v kraji? Těšila se na spolupráci s Ondřejem Sokolem? Bavila ji role zubní hygienistky v seriálu Náhradníci? Jaké dojmy si přivezla z Thajska a natáčení filmu Ostrov?
Vizitka: Suflérka Irena Fuchsová: Herci jsou bohové, jsou na mě napojení. Ví, že jim Irenka napoví
Léta napovídá v pražském Činoherním klubu. Zážitky z divadelního prostředí se otiskují i do jejích knih. Nejnovější má název Z kočky daňka neuděláš. „Ireno, to si napiš. Ireno, to si nepiš. Říkával mi Michal Pavlata,“ popisuje ve Vizitce, jak si důsledně zaznamenávala „vejšplechty“ herců. Co je zásadní při práci nápovědky? A nakolik se její povídky zakládají na pravdě? Ptá se Karolína Koubová.
Host Lucie Výborné: Na začátku vidím momenty, které chci s hrdiny prožít, říká Bára Dočkalová k oceněnému románu Kost
Cenu Magnesia Litera získal minulý týden román o chlapci, kterého kromě řevnivosti příbuzných tíží utajovaná kořist – lidská kost. Jeho autorka vycházela z vlastních prožitků z dětství. „Okamžik hrůzy, že se mi někdo podívá do batohu a objeví tam něco, co tam nemá být, jsem zažila asi ve třetí třídě, když jsme s kamarádem vymysleli skvělou věc, že ukradneme stravenky z okénka jídelny,“ líčí spisovatelka a učitelka Bára Dočkalová. Nakolik záměrně vkládá do knih morální apel?
Blízká setkání: Herec Lukáš Příkazký: Hamlet či Macbeth mě netankuje. Mou vysněnou rolí byl robot
Jeho nejnovější rolí je android Emil v seriálu Parťák na baterky. „Co jiného by si mohl dnes herec přát, než si zahrát umělého člověka. Byl to můj sen,“ ujišťuje. Je v seriálu poznat, že vyšetřovatel není člověk, ale robot? Jaký je jeho názor na umělou inteligenci? Připustil si někdy, že by hrál v Dejvickém divadle? Baví ho dodnes tanec a folklór? Má kroj?
Vizitka: Divadelnice Kateřina P. Průšová: Často utíkám do denního snění, moje vize je umění a terapie
Spoluzaložila kolektiv TAK i TAK, který divadlem tematizuje otázky psychických problémů i vnitřních démonů mladých. Hrají pro školy a po představení s mládeží o duševním zdraví debatují. „Toužím po vlastním prostoru, který bude spojovat umění a terapii,“ říká ve Vizitce. Na co přichází při debatách s mladými diváky? A jak se chce podílet na chodu dnešní zrychlené společnosti? Ptá se Ondřej Cihlář.
Blízká setkání: Michaela Klevisová ke své nové detektivce: Předobrazem vyšetřovatelky pro mě byla Tereza Kostková
Ve třinácté detektivce Michaely Klevisové Letní slunovrat vystupuje nová vyšetřovatelka. Inspirací jí byla moderátorka Tereza Kostková. „Chtěla jsem, aby to byla tentokrát žena, ze které vyzařuje šarm a noblesa,“ popisuje autorka v Blízkých setkáních. Jak kniha vznikala? Kde nalezla inspiraci pro místo románu? Kdo by měl případnou audioknihu načíst? Poslechněte si záznam celého rozhovoru. Fanoušci najdou v audioarchivu taky povídku Klevisové Cizí dům nebo dvě autorčiny glosy.
Host Lucie Výborné: Pračka na lidi je neuvěřitelně příjemný zážitek, tvrdí japanolog. Co je k vidění na Expu v Ósace
Expo v japonské Ósace je platformou, kde celý svět může hledat řešení globálních problémů, věří japanolog Ondřej Hýbl. Letošní světová výstava pomyslně navazuje na Expo 1970, které se konalo tna stejném místě. Tam se také objevil poprvé koncept pračky na lidi, který na aktuálním Expu dovedli k dokonalosti. Čím ještě japonští pořadatelé překvapili a na co se mohou těšit návštěvníci českého pavilonu?
Vizitka: Kytarista Adam Krofian: Hraní je jiný mind set, kytara je něco jako můj štít
Frontman kapely The Atavists je jedním z předních kytaristů u nás. Prvním zásadním kytarovým zážitkem bylo, když viděl v televizi Petea Townshenda z The Who rozbíjet kytaru. Tím druhým byl Jimi Hendrix na Woodstocku. „Písničky skládám od refrénu. Banalita v angličtině vyzní líp než v češtině,“ říká ve Vizitce. Jaká bude nová deska The Atavists? A jak vznikal jeho styl hraní? Ptá se Karolína Koubová.