21. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Moje máma Jana Brejchová – Tereza Brodská

Monografie oblíbených herců patří u českých čtenářů k vyhledávané literatuře. Na čtenářský zájem teď reagují hned dvě výpravné publikace. Monografie Jany Brejchové, za kterou stojí její dcera (a dcera Vlastimila Brodského) Tereza Brodská, čerpá z vyprávění slavné herečky nad řadou unikátních fotografií; kniha věnovaná Oldřichu Novému je filmově-vědeckou prací. Obě publikace přitom zaplňují řadu bílých míst, která jsme u tvorby zmíněných umělců doposud měli.

06:11

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Před třemi dny 04:58

Kniha Čipí vypráví nadčasový příběh Maria Lodiho o nezdolném vrabčákovi

Existuje hned několik důvodů, proč by byla velká škoda, kdyby knížka s názvem Čipí měla zapadnout v záplavě nových titulů určeným dětským čtenářům. Stostránkový svazek s naivní dětskou kresbou na obálce v sobě totiž ukrývá nadčasový příběh, od jehož prvního vydání sice uplynulo již více než půlstoletí, ale na čtivosti ani hodnotě mu to pranic neubralo.

Před třemi dny 08:26

Se strachem v zádech se točí špatně, říká ruský emigrant, filmový kritik Anton Dolin

Anton Dolin je jedním z osmi světových kritiků, kteří na nejvýznamnějších festivalech zveřejňují hodnocení filmů do prestižní tabulky časopisu Screen International. Je i aktivním youtuberem, má za sebou bohatou rozhlasovou činnost a donedávna byl šéfredaktorem filmového časopisu Iskusstvo kino.

Před čtyřmi dny 06:02

Skladatel Kryštof Mařatka

Český skladatel Kryštof Mařatka žije mezi Prahou, Paříží a teď i Brnem. Pro Janáčkovu operu připravuje Továrnu na absolutno. Čapkovi se ale věnuje i jinak. V září se ve Filharmonii v Hradci Králové uskuteční večer ve spojení hudby a vědy, ke kterému přizval Jiřího Grygara. V rámci českého předsednictví Evropské unie byl vybrán jako rezidenční skladatel na celou sezónu do pařížské Invalidovny.

Před čtyřmi dny 05:35

Performerka Brigita Zrůstová

K uměleckému vyjádření, jakým je performance, vedla spletitá cesta. Alespoň tak to vysvětluje česká performerka žijící v Paříži Brigita Zrůstová. Dnes se svou prací prezentuje na prestižních místech hlavního města Francie, zve mezinárodní umělce a propojuje kultury.

Před čtyřmi dny 04:42

Filmařka Božena Horáčková

Místo původně zamýšleného New Yorku, zakotvila v Paříži. Stříbrné plátno ji uchvátilo natolik, že v Paříži vystudovala prestižní filmovou školu La Fémis. Dnes má Božena Horáčková za sebou tři celovečerní snímky a nespočet krátkometrážních. Její poslední film Walden zaznamenal úspěchy a byl uveden na prestižních filmových festivalech v Cannes nebo v Locarnu. Teď v září konečně vstoupí i do francouzských kin.

Před čtyřmi dny 05:13

Fotografka Alžběta Wolfová

Čerstvá absolventka prestižní pařížské akademie se ve své tvorbě zaměřuje na propojení fotografie a vědy, hlavně biologie. Se svými snímky má úspěch. Všimli si jí nejen ve vědeckých laboratořích, ale její fotky se prodávají do soukromých sbírek.

Před čtyřmi dny 05:24

Multimediální umělkyně Filomena Borecka

Česká umělkyně Filomena Borecká začala studiem pražské Akademie výtvarných umění. Na konci 90. let se rozhodla odjet do Paříže a uspěla při přijímacích zkouškách na prestižní Ecole des Beaux-Arts (ekol de bozar) a pak i v New Yorku. Svou práci soustředí na dech i na duši, propojuje kresbu i instalaci. Sama v takovém případě mluví o androgynní formě i uměleckém díle.

Před týdnem 05:07

Pragotron

Náš veřejný prostor byl po dekády v Československu i spřáteleném zahraničí (země RVHP) formován časovými ukazateli tzv. jednotného času (času řízeného z hodinové ústředny nebo matičních hodin umístěných v ředitelně závodu, školy, na dopravním dispečinku). Charakteristické černobílé ciferníky s výraznými ručičkami a jednoduchými indexy hodin cvakajících po minutových intervalech tvořily vizuální identitu mnoha veřejných prostor od škol a nádraží přes veřejné instituce.

Před týdnem 05:56

Slovenský institut v Praze

Slovenský institut v Praze sídlí na náměstí Republiky. Je jedním z pilířů diplomatického zastoupení v České republice, patří do zřizovatelské působnosti slovenského Ministerstva zahraničních věcí. Jeho institucionální filozofií je vytvářet a šířit pozitivní povědomí o Slovensku. S podrobnějšími informacemi o poslání institutu a s jeho programem nás seznámila ředitelka Ľubica Krénová, se kterou se setkal Vojtěch Kemenny.

Před týdnem 04:58

Portugalské centrum v Praze

Portugalské centrum v Praze se nachází v ulici Na Příkově. Působí v oblasti jazykového a kulturního vzdělávání s cílem šířit portugalský jazyk a kulturní rozmanitost portugalsky mluvících zemí – především Portugalska, Brazílie, Angoly a Mozambiku. Jde o rozsáhlé společenství 230 milionů lidí na pěti kontinentech, které spojuje jeden jediný jazyk – portugalština. S děním v této instituci nás seznámí Petra Šantorová.