Live rozhovory
Epizoda 14628. duben 2022

Poslechněte si podcast: Moderátor Libor Bouček o Cenách Anděl 2021

Předávání a význam Cen Anděl z pohledu populárního televizního a rozhlasového moderátora Libora Boučka. A jaký je jeho osobní vztah ke klasice ?

08:00

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 317Včera 07:01

Tenorista Pavel Černoch přibližuje podobu nového nastudování Dvořákovy Rusalky v nizozemské Národní opeře

Příběh moderní Rusalky se odehrává v New Yorku v 50. letech minulého století a Rusalka, dívka z chudinské čtvrti, se zamiluje do prince z filmového plakátu, který podle recenze holandského serveru Theaterkrant připomíná hollywoodského herce Clarka Gablea. Cizí kněžna je podle tohoto pojetí rovněž hvězda filmového plátna, nápadně podobná herečce Marilyn Monroe.

Epizoda 316Před dvěma dny 07:44

Dita Hradecká aktuálně komentuje právě probíhající 16. ročník festivalu v Kutné Hoře

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora je známý především mezi milovníky klasické hudby jako festival komorní hudby s vytříbenou dramaturgií, kterou připravuje uznávaný violoncellista Jiří Bárta. Ten při přípravách klade důraz na princip dramaturgických kontrastů, přičemž se mu daří vytvářet vyváženou kombinaci náročnosti a posluchačské atraktivnosti. Ne jinak tomu bude i letos, kdy se od 3. do 11 června 2023 koná 16. ročník tohoto festivalu, který do Kutné Hory láká hudbymilovné publikum z celé České republiky a ze zahraničí.

Epizoda 315Před dvěma dny 04:34

Klarinetista Jindřich Pavliš zve na vystoupení PKF-Prague Philharmonia a Clarinet Factory na festivalu Rock for People

Společné vystoupení se uskuteční v pátek 9.6.2023.

Epizoda 314Před pěti dny 06:56

Marek Vrabec představuje hlavní program festivalu Prague Sounds pro rok 2023

Na 27. ročník festivalu dříve známého jako Struny podzimu zavítají od 1. do 18. listopadu kromě již dříve oznámené zpěvačky Angelique Kidjo další hvězdy ze světa soudobé hudby, hiphopu, jazzu i elektroniky. Festival zahájí v pražské premiéře zpěvák a klavírista Benjamin Clementine. V následujících festivalových dnech se představí legendární jazzový basista Ron Carter, přední smyčcové kvarteto JACK Quartet s programem k poctě Johna Zorna, průkopník elektronické hudby Alva Noto ve speciálním audiovizuálním projektu se souborem Ensemble Modern či Owen Pallett, hudební osobnost kombinující hru na housle, kytaru a klávesy se zpěvem a mistrovským loopingem v působivé sólové show. Závěrečnou část festivalu obstará elektronická hudba v podání Nathana Fakea, rapper Kofi Stone a definitivní tečku za letošním ročníkem udělá domácí kapela Bert & Friends, která zahraje překvapivě v Rudolfinu.

Epizoda 313Před týdnem 03:34

Letní shakespearovské slavnosti 2023 zahájí 27. června premiéra komedie Jak se vám líbí

Očekávaný festival Letní shakespearovské slavnosti slibuje divákům už tradičně jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky pod širým nebem. Od 27. června do 2. září bude v Praze na repertoáru celkem 11 titulů s bohatým spektrem nevšedních zážitků. Festival zahájí před oblíbenou historickou zdí Nejvyššího purkrabství komedie Jak se vám líbí v režii Jakuba Nvoty. Diváci se mohou těšit na nečekané události, zmatky i milostnou poezii v lese. Nejen zábava, ale i láska a melancholie v podání postav ztvárněných Václavem Matějovským, Lucií Štěpánkovou, Romanem Zachem, Markétou Děrgelovou, Pavlou Tomicovou a dalšími.

Epizoda 312Před 2 týdny 04:55

Magdalena Kožená slaví významné životní jubileum. Co ji v rámci oslav čeká?

Tento pátek oslaví přední česká mezzosopranistka Magdalena Kožená významné kulaté životní jubileum. Při této příležitosti svých narozenin uspořádá Benefiční koncert pro budoucnost, který pod záštitou prezidenta Petra Pavla proběhne 8. června v 19.00 hodin v nádherných prostorách Vladislavského sálu Pražského hradu. Pozvání na tuto jedinečnou benefici přijali hudební přátelé a kolegové Magdaleny Kožené a tak ve Vladislavském sále tak zazní hudba Georga Friedricha Händela, Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Myslivečka či Claudia Monteverdiho, a to v podání čtyřlístku vynikajících vokalistů světového renomé: Magdaleny Kožené, sopranistky Simony Šaturové, basisty Lucy Tittota a jedné z nejvýznamnějších hudebních osobností současnosti, tenoristy Rolanda Villazóna. Doprovázet bude respektovaný barokní orchestr Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Společně s nimi vystoupí na jednom pódiu nevidomá flétnistka Daniela Leitermannová a další žáci ZUŠ. Koncert připravuje Nadační fond Magdaleny Kožené ve spolupráci se Sprá­vou Pražského hradu, Českou filharmonií a festivaly ZUŠ Open a Concentus Moraviae. Večerem bude pro­vázet ředitel České filharmonie David Mareček.

Epizoda 310Před 2 týdny 07:50

Tomáš Hejtmánek zve na letní zahradní aukci Arthouse Hejtmánek 8.6.2023

Zlatým hřebem zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek bude znovuobjevený obraz Hra slunečních skvrn z roku 1910. Vyvolávat se bude za 3 500 000 korun. Jeho autorem je Karel Vítězslav Mašek (1865-1927), umělec kdysi podobně ceněný jako jeho generační souputník Alfons Mucha. „Mašek patří k mistrům českého symbolismu a secese, jeho dílem se pyšní i pařížské Muzeum d´Orsay. S Muchou byli přátelé, spolužáci a měli i podobný malířský styl. Mašek se ovšem po studiu v Paříži vrátil do Prahy, zatímco o pět let starší Mucha zůstal ve Francii, kde se později proslavil,“ vysvětluje majitel aukčního domu, původně malíř a restaurátor Tomáš Hejtmánek. Aukce se uskuteční 8. června od 16 hodin na zahradě vily v Goetheho ulici 17/2 v Praze-Bubenči. Předaukční výstava všech dražených položek se koná na téže adrese od 22. května do 8. června. Otevřena bude denně od 11 do 18 hodin a nabízí tak možnost prohlídky jedné z nejkrásnějších vil v Praze.

Epizoda 300Před 3 týdny 09:50

Výkonná ředitelka Alena Turková a umělecký ředitel MHK Kutná Hora Jiří Bárta zvou na 16. ročník festivalu

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora je známý především mezi milovníky klasické hudby jako festival komorní hudby s vytříbenou dramaturgií, kterou připravuje uznávaný violoncellista  Jiří Bárta. Ten při přípravách klade důraz na princip dramaturgických kontrastů, přičemž se mu daří vytvářet vyváženou kombinaci náročnosti a posluchačské atraktivnosti. Ne jinak tomu bude i letos, kdy se od 3. do 11 června 2023 koná 16. ročník tohoto festivalu, který do Kutné Hory láká hudbymilovné publikum z celé České republiky a ze zahraničí.

Epizoda 308Před 3 týdny 12:40

Umělecká garantka 22. ročníku MHF Lípa Musica Jitka Čechová představuje program letošního ročníku festivalu

Uměleckou garantkou 22. ročníku je přední česká klavíristka Jitka Čechová. Její angažmá určuje celkové tematické zaměření letošního festivalového ročníku v podobě představení klavírního umění v jeho rozmanitých formách  a podobách s titulem „Klavír všemi smysly“. Jitka Čechová vystoupí na čtyřech festivalových projektech, a to sólově, komorně i za doprovodu komorního orchestru a současně se ujme role garanta letošního projektu se ZUŠ Česká Lípa Má to smysl, kde pro žáky povede také workshop. MHF Lípa Musica i v letošním roce nabídne koncerty v několika nových lokalitách, bude pokračovat v tradičním česko-německém dialogu a představí celou řadu významných hudebních hostů z domácí i zahraniční scény, nejen v oboru klavír.

Epizoda 309Před 3 týdny 03:35

Miroslava Burianová představuje výstavu První dámy

V pátek 12. května se v Nové budově Národního muzea otevírá jedinečná výstava představující oděvní etiketu manželek českých a československých prezidentů s názvem První dámy – móda a styl. Výstava, nad níž převzala záštitu manželka prezidenta Eva Pavlová, provede návštěvníky obdobím sta let a přiblíží měnící se dobu a společenské klima, ale také odlišný přístup k módě dvanácti prvních dam, počínaje Charlottou Masarykovou, až po současnou první dámu. Podrobnosti dodává autorka výstavy Miroslava Burianová.