- Podcasty
- Moci bez nemoci
Poslechněte si podcast: Adenomyóza. Novinková léčba patologie svaloviny dělohy
Adenomyóza je stav, kdy tkáň vystýlající dělohu prorůstá do svalové stěny dělohy. V posledních letech odkládají ženy těhotenství na pozdější věk, a tím se zvyšuje riziko takových onemocnění a komplikací při početí. Svůj příběh přijde vyprávět Mária, která se díky novinkové metodě nakonec stala maminkou. Pozvání do pořadu přijala i MUDr. Kristýna Hlinecká, Ph.D., vedoucí lékařka Minimálně invazivní chirurgie Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie VFN v Praze.
Moci bez nemoci
O zdravotních diagnózách a nových metodách léčby se Šárkou Volemanovou.
Profesor Jan Pirk, jedna z nejvýraznějších osobností kardiologie
Setkání s jednou z nejvýraznějších osobností kardiochirurgie. Pozvání moderátorky a autorky pořadu Šárky Volemanové přijal prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., kardiochirurg a emeritní přednosta Kardiocentra IKEM. I on měl možnost přivést si s sebou někoho z nejbližších. Jeho volba byla jednoznačná. Do studia s ním přišla Renata Rothanzlová, která mu je asistentkou celých 18 let.
Nádory mozku u dětí. Cestou k naději na přežití je unikátní Centrum dětské neuroonkologie
Nádory mozku u dětí. Cestou k naději na život a přežití je unikátní Centrum dětské neuroonkologie FN Motol a multioborová spolupráce lékařů a lékařek. Uslyšíte příběh pětiletého Jakuba, kterému byl nádor na mozku diagnostikován a operován. Pozvání přijali doc. MUDr. Michal Zápotocký, Ph.D., vedoucí Centra dětské neuroonkologie, a doc. MUDr. Vladimír Beneš, Ph.D., přednosta Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice.
Mikrochirurgie a novinkový mikroskop. Díky němu dokáží lékaři sešít cévy menší než půl milimetru
Mikrochirurgie a novinkový mikroskop, díky kterému dokáží lékaři sešívat krevní a lymfatické cévy menší než půl milimetru. Svůj příběh bude vyprávět pan Jiří, který měl po zranění na cirkulárce devastační poranění ruky. A díky takové operaci mu byla navrácena hybnost prstu. To vše přenosem kloubu z nohy na ruku. Pozvání přijal MUDr. Bohumil Zálešák, Ph.D., primář oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc.
Novinka pro pacienty, kteří nejsou schopni přijmout ledvinu za standardních podmínek
Unikátní transplantace ledvin pro pacienty, kteří kvůli nadbytku protilátek nejsou schopni přijmout ledvinu za standardních podmínek. Nadějí na kvalitní život pro ně je novinková Imlifidasa. Svůj příběh přijde vyprávět pan Tomáš, u kterého byla úspěšná až šestá transplantace, a to díky této novince. Pozvání přijal také prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra, Kliniky nefrologie a vedoucí Transplantační laboratoře IKEM.
Folikulární lymfom je nádorové onemocnění krve. Novinková léčba CAR-T buněčná terapie
Folikulární lymfom je nádorové onemocnění krve. Povídat si budeme o jedinečné novinkové léčbě CAR-T buněčné terapii, která je připravovaná jen v několika laboratořích světa. Svůj příběh bude vyprávět pan Petr, který novinkovou léčbu podstoupil. Pozvání Šárky Volemanové přijal MUDr. František Folber, Ph.D., hematolog Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, vedoucí CAR-T programu.
Křečové žíly. Nová laserová metoda jejich odstranění
Varixy, tedy křečové žíly a nová laserová metoda pro jejich odstranění. Svůj příběh přijde vyprávět paní Klára, která tento zákrok podstoupila na obou dolních končetinách. Pozvání autorky a moderátorky pořadu Šárky Volemanové přijal i MUDr. Ota Schutz, primář a zakladatel Žilní kliniky na Praze 2.
Vaskulitida - vážné onemocnění cév. Návrat do života umožňuje nová biologická léčba
Vaskulitida je vážné onemocnění cév. Nová biologická léčba umožňuje návrat do života. Svůj příběh přijde vyprávět Klára, které se po kolapsu ze dne na den otočil život naruby. A cestu do kvalitního života jí nabídla právě nová biologická léčba. Pozvání Šárky Volemanové přijal i prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., přednosta Revmatologické kliniky 1. LF UK a předseda České revmatologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Rakovina děložního čípku. Novinkou je imunologická léčba
Rakovina děložního čípku je v ČR ročně diagnostikována u 800 žen. Novinkou je imunologická léčba. Svůj příběh přijde vyprávět Vladislava, které bylo toto onemocnění a metastáze diagnostikovány. Její nadějí na život se stala imunoterapie. Pozvání autorky a moderátorky pořadu Šárky Volemanová přijal i MUDr. Filip Fruhauf, Ph.D., onkogynekolog Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze u Apolináře.
Orchrnutí nervů ruky po porodu. Unikátní diagnostika a multioborová spolupráce lékařů
Ochrnutí nervů na horní končetině po porodu, tedy odborně řečeno, poporodní paréze brachiálnho plexu. Hovořit se bude o unikátní diagnostice a exkluzivní multioborové spolupráci týmu lékařů, kteří navracejí malým pacientům hybnost horních končetin. Pozvání přijali MUDr. Ivan Humhej a rehabilitační lékař MUDr. Peter Olšák. Příběh své malé dcerky Marušky, která prodělala při porodu komplikace a utrpěla těžký úraz, přijde vyprávět její maminka Barbora.
Diabetes. Nová léčba kmenovými buňkami. Pacientovi dokázala zachránit nohu
Dnes se budeme věnovat nové léčbě diabetu kmenovými buňkami. Pozvání autorky a moderátorky pořadu přijali doc. MUDr. Michal Dubský, zástupce přednosty pro klinický výzkum a lékař Kliniky diabetologie IKEM. Svůj příběh přijde vyprávět i pan František, kterému kmenové buňky, jak sám říká, zachránily nohu.