Moci bez nemoci
30. duben 2023

Poslechněte si podcast: Moci bez nemoci: Unikátní léčba píštělí u onemocnění Crohnovou chorobou kmenovými buňkami

Léčba tzv. perianálních píštělí u nemocných Crohnovou chorobou – jde o unikátní operaci a léčbu píštělí kmenovými buňkami, a také o biologickou léčbu. Svůj příběh vypráví paní Petra, která se s Crohnovou nemocí narodila, a zmíněné píštěle jí znepříjemňovaly život. Hosty budou MUDr. Luděk Hrdlička - gastroenterolog, vedoucí lékař Kliniky ResTrial, a MUDr. Zuzana Šerclová z Chirurgické kliniky FN Královské Vinohrady.

34:11

Moci bez nemoci

Vydává: Český rozhlas

O zdravotních diagnózách a nových metodách léčby se Šárkou Volemanovou.

Web

Před čtyřmi dny 34:16

Operace plochonoží. Miniinvazivní zákrok, který vás doslova postaví zpátky na nohy

Představíme vám novinkový miniinvazivní zákrok, který pacientům pomáhá k pohybu bez bolesti. A řeč bude také o důležitosti fyzioterapie. Svůj příběh vypráví paní Kateřina, kterou takový ortopedický zákrok doslova postavil zpátky na nohy. Hostem je Doc. MUDr. Rastislav Hromádka, Ph.D. z I. Ortopedické kliniky 1. LF UK a FN Motol.

Před týdnem 33:21

Chronické onemocnění ledvin. Moderní léčba dokáže oddálit dialýzu až o několik let

Dnešním tématem je chronické onemocnění ledvin. Mluvit budeme o moderní léčbě, která dokáže u pacientů s tímto onemocněním oddálit dialýzu až o několik let. Svůj příběh vypráví pan Vojtěch, kterému tato léčba pomáhá. Hostem je MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D., vedoucí Nefrologické ambulance IKEM.

Před 2 týdny 31:39

Preeklampsie. Jak eliminovat ohrožení života maminky i dítěte

Preeklampsie je velmi závažná multisystémová porucha, která se objevuje v těhotenství a během šestinedělí. Může se rozvinout v tzv. eklampsii, tedy záchvat křečí s bezvědomím, nebo být komplikován tzv. HELLP syndromem. Představíme prevenci a spolu s ní i eliminaci ohrožení života maminky i dítěte. Svůj příběh bude vyprávět maminka Jana. Hostem je Hana Belošovičová, lékařka Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF UK a VFN v Praze.

Před 3 týdny 32:47

Genová terapie: unikátní novinka v onkologii. Personalizovaná léčba očima odbornice i pacienta

Lék, který přemůže rakovinu? Novinka v onkologii na základě genetického kódu a rozboru genetické struktury u jednotlivého pacienta určí léčbu vhodnou přímo pro něj. O personalizované léčbě v audiozáznamu mluví MUDr. Kateřina Kopečková, Ph.D., zástupkyně přednostky pro vědu a výzkum, Onkologická klinika 2. LF UK a FN Motol. A Tomáš, který vzhlíží k této možnosti léčby jako k naději na svůj život. Pořad o medicíně, novinkách v léčbě a naději na život.

23. duben 2023 31:38

Ultrazvuk jater. Absolutní novinka ve vyšetřovacích metodách

Neinvazivní ultrazvuková diagnostika onemocnění jater. Absolutní novinka ve vyšetřovacích metodách. Exkluzivitou této diagnostiky je, že dokáže nahradit i biopsii, tedy odebrání vzorku z jater. Tím pacientovi nabídne rychlou diagnostiku i bezbolestné vyšetření! Svůj příběh přijde vyprávět paní Jindřiška, která má problém s játry od dětství. Hostem je hepatoložka: MUDr. Halima Gottfriedová, CSc., vedoucí Oddělení hepatologických zobrazovacích metod IKEM.

16. duben 2023 34:10

Nadměrná lámavost kostí. Multioborová spolupráce lékařů jako cesta k plnohodnotnému životu

Nadměrná lámavost kostí. Laicky řečeno, jedná se o nedokonalý vývoj kostí a s tím spojené potíže, které takový pacient má. Jednou z nich je nadměrná lámavost kostí. Svůj příběh bude vyprávět paní Dagmar, která se s tímto onemocněním narodila. Do svých dvou let utrpěla na 20 zlomenin kostí. Pomohla jí multioborová spolupráce lékařů a dnes se jí díky ní lépe žije. Hostem je profesor Zdeněk Šumník, přednosta Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

9. duben 2023 31:34

Cystická fibróza: Nový lék cílící na podstatu choroby dává pacientům obrovskou naději

Cystická fibróza je vzácné a těžké, geneticky podmíněné onemocnění. Představíme novinku v léčbě, lék, který mění chod a léčbu cystické fibrózy, protože cílí na podstatu onemocnění. Dává pacientům obrovskou naději na plnohodnotný život. Se svým příběhem přijde i Veronika, která se s cystickou fibrózou narodila. Hovořit budeme i s Prof. MUDr. Pavlem Dřevínkem, Ph.D., přednostou Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol, který se na testování nového léku podílel.

2. duben 2023 36:58

HIV virus a propuknutí AIDS. Včasné zakonzervování nemoci jako cesta k životu

Vir HIV. Včasný lékařský zásah a možnosti zastavit propuknutí nemoci AIDS. Svůj příběh přijde vyprávět paní Marcela, která se virem HIV nakazila v roce 2006. I ona vděčí lékařům za možnost žít a stát se matkou. Hostem je MUDr. David Jilich, vedoucí HIV/ AIDS centra Fakultní nemocnice Bulovka.

26. březen 2023 37:50

Moci bez nemoci: Cukrovka 1. typu a její léčba inzulínovou pumpou

Inzulinové pumpy dokáží velmi usnadnit život člověka, u kterého je diagnostikována cukrovka 1. typu. To potvrdí i paní Iva, která tuto novinku využívá a říká, že se o její zdraví fantasticky stará. Hostem je profesor MUDr. Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie, vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie IKEM.