Moci bez nemoci
15. leden 2023

Poslechněte si podcast: Moci bez nemoci: Primární ciliární dyskineze. Příznakem jsou častá onemocnění dýchacích cest

Jedná se o vzácné geneticky podmínění onemocnění. Jeho příznakem jsou častá onemocnění v oblasti horních a dolních dýchacích cest, často spojených s poruchami sluchu. Včasná diagnostika může zachránit život. Svůj příběh dnes do studia přijde vyprávět maminka Zuzana. Té se s touto vadou narodily dvě děti. Pozvání přijala ošetřující lékařka Vendula Martinů z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

31:39

Moci bez nemoci

Vydává: Český rozhlas

O zdravotních diagnózách a nových metodách léčby se Šárkou Volemanovou.

Web

Před dvěma dny 36:39

Léčba epilepsie podáváním tzv. cenobamátu. Naděje pro regulaci záchvatů

Epilepsie je onemocnění mozku a projevuje se výskytem epileptických záchvatů. Novinkovou léčbou roku 2023 je tabletové podání tzv. cenobamátu. Ten je velkou nadějí pro pacienty na regulaci záchvatů nebo v mnoha případech i bezzáchvatovost. Svůj příběh přijde vyprávět paní Magdalena. Ta prodělala svůj první epileptický záchvat ve čtrnácti letech. V současné době podstupuje léčbu cenobamátem a její záchvaty vymizely. Hostem pořadu bude neuroložka MUDr. Jana Zárubová.

Před týdnem 36:08

Novinkové terapie pro zvyšování a posílení psychické odolnosti u dětí

Od pandemie covidu se zvýšil počet dětí s psychickými potížemi. Představíme novinkové terapie pro zvyšování a posílení jejich psychické odolnosti. Svoje příběhy přijdou vyprávět Anna a Sára. Jejich tématy jsou panické ataky, deprese, mentální anorexie a tělesná dysmorfie. Hostem bude MUDr. Lucia Vašková, pedopsychiatryně a odborná garantka Centra duševního zdraví Pro zdraví 21, Centra duševního zdraví Dům tří přání a Centra zvyšování psychické odolnosti.

Před 2 týdny 35:05

Moci bez nemoci: Novinková transplantace ledvin

Budeme se věnovat novinkové možnosti transplantace ledvin u komplikovaných pacientů. Zmíníme i tzv. atypický hemolyticko - uremický syndrom, který se může stát velkou komplikací právě u transplantace ledviny. Svůj příběh bude vyprávět Jakub, kterému akutní selhání ledvin zkomplikovalo život během okamžiku. Za sebou má úspěšnou novinkovou transplantaci. Hostem je také MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, PhD., vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM.

Před 3 týdny 37:46

Genetika a kochleární implantace u dětí jsou spojnicí v řešení hluchoty a silné nedoslýchavosti

Genetika a kochleární implantace u dětí. Jsou to spojnice v řešení hluchoty a silné nedoslýchavosti. Svůj příběh přijdou vyprávět maminka Lenka a její devítiletá dcera Veronika. Ta prozradí, jaké to bylo, když začala poprvé slyšet. Hosty jsou profesor MUDr. Viktor Chrobok, přednosta Kliniky otorynolaryngologie Fakultní nemocnice Hradec a MUDr. Radka Kremlíková Pourová, genetička Ústavu biologie a lékařské genetiky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol.

29. říjen 2023 36:55

Řešením chronické pánevní bolesti je zavedení neurostimulátoru do těla pacientky

Jednou z příčin chronické pánevní bolesti je tzv. pudendální neuralgie. Může se projevovat urputnou bolestí vsedě, sexuální dysfunkcí nebo inkontinencí. Řešením je zavedení neurostimulátoru do těla pacienta. Svůj příběh bude vyprávět paní Marie, která je díky tomuto zákroku úplně bez bolesti. Hostem je prof. MUDr. Jaromír Mašata, CSc., vedoucí lékař Urogynekologického centra 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

22. říjen 2023 35:00

Makulární degenerace. Závažné onemocnění sítnice lze řešit biologickou léčbou

Věkem podmíněná makulární degenerace je závažné onemocnění sítnice a je nejčastější příčinou ztráty zraku u starších lidí. Medicína nabízí novinkovou biologickou léčbu, která pacientům a jejich očím navrací plnohodnotný život. Hostem je MUDr. Dana Fillová, vedoucí lékařka aplikačního a vitreoretinálního centra v Očním centru Praha. Svůj příběh přijde vyprávět paní Soňa, které byla makulární degenerace diagnostikována. Právě ona teď novinkovou biologickou léčbu podstupuje.

15. říjen 2023 34:32

Rakovina dělohy. Pomoci může genetické testování a novinková léčba v podobě imunoterapie

Rakovina endometria, tedy dělohy je 4. nejčastějším onkologickým onemocněním u žen. Pomoci může genetické testování a především novinková cílená léčba v podobě imunoterapie. Uslyšíte příběh paní Moniky, které byla rakovina dělohy diagnostikována. Hostem bude i MUDr. Filip Fruhauf, Ph.D., onkogynekolog Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze u Apolináře.

8. říjen 2023 33:28

Migréna - novinková léčba gepanty

Migréna. Nejedná se pouze o bolest hlavy, je to celý soubor příznaků. Novinkou v léčbě roku 2023 jsou tzv. gepanty. Tuto léčbu užívá paní Petra, která bude vyprávět svůj příběh a zkušenost. Hostem pořadu bude i MUDr. Eva Medová - neuroložka z Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy na neurologické klinice FN Královské Vinohrady.

1. říjen 2023 33:08

Polycystické ledviny. Nový lék může pacienty vrátit do plnohodnotného života

Hlavním problémem jsou mnohočetné cysty v ledvinách. Neléčení může vést až k jejich selhání. Svůj příběh přijde vyprávět pan Tomáš, který touto, mnohdy dědičnou diagnózou trpí od dětství. Právě on je jedním z pacientů, kteří se začali léčit novým lékem, a ten ho vrátil do plnohodnotného života. Hostem bude lékař Prof. MUDr. Vladimír Tesař, přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karloy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

24. září 2023 31:32

Mnohočetný myelom - hematoonkologické onemocnění. Novinkou je cílená biologická léčba

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější nádorové onemocnění krvetvorby v naší zemi. Svůj životní příběh s touto nemocí a novinkovou cílenou biologickou léčbou bude vyprávět paní Jana. Byla zařazena do klinické studie nového léku a ten se stal vstupenkou do zdravého kvalitního života. Hostem bude Prof. MUDr. Ivan Špička, CSc., z I. interní kliniky hematologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, zástupce přednosty pro vědu a výzkum a vedoucí myelomové skupiny.