Moci bez nemoci
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Moci bez nemoci: Primární ciliární dyskineze. Příznakem jsou častá onemocnění dýchacích cest

Jedná se o vzácné geneticky podmínění onemocnění. Jeho příznakem jsou častá onemocnění v oblasti horních a dolních dýchacích cest, často spojených s poruchami sluchu. Včasná diagnostika může zachránit život. Svůj příběh dnes do studia přijde vyprávět maminka Zuzana. Té se s touto vadou narodily dvě děti. Pozvání přijala ošetřující lékařka Vendula Martinů z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

31:24

Moci bez nemoci

Vydává: Český rozhlas

O zdravotních diagnózách a nových metodách léčby se Šárkou Volemanovou.

Web

Před týdnem 30:48

Moci bez nemoci: Transplantace Langerhansových ostrůvků. Pomoc při onemocnění slinivky břišní

Transplantace Langerhansových ostrůvků pomůže při onemocnění slinivky břišní. O jakou metodu jde a v čem je potřebná pro pacienty s onemocněním slinivky? Jak jim pomáhá a jak usnadňuje jejich život? Se svým příběhem přijde do studia pan Tomáš, který má tuto transplantaci za sebou a jeho život se mnohonásobně zlepšil. Hostem je ošetřující lékař Peter Girman, přednosta Kliniky diabetologie IKEM.

Před 3 týdny 37:03

Lékařská etika v komunikaci: Pacientka popisuje dvě různé reakce lékařů u stejného problému

Komunikace mezi lékařem a pacientem je velmi důležitou složkou, která může duši i tělo léčit, ale také jim ublížit. Marcela, která si našla bulky v prsu, zažila dvě různé reakce lékařů u stejného problému. Po té první se propadla na psychické dno, druhá ji motivovala zpátky k životu a víře, že všechno dobře dopadne. V podcastu kromě ní mluví i doc. Laura Janáčková, která se věnuje psychosomatice onkologických pacientů a o komunikaci a vztahu pacienta a lékaře přednáší.

27. prosinec 2022 36:48

Nepřímá kalorimetrie. Novinka ve změně životního stylu a hubnutí pohledem pacientky i lékaře

Laicky řečeno, jde o možnost měření, kdy zjistíme, jak funguje naše tělo, jak mu pomoci při nastavení stravovacího režimu, a také jak účinně a s dlouhodobým účinkem zhubnout a nezatěžovat svůj organismus. Svoji zkušenost přijde vyprávět Soňa, které tento systém v mnohém změnil život. A spolu s ní RNDr. Pavel Suchánek, výzkumný a vývojový pracovník Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), odborný garant a spoluzakladatel Institutu dietologie a výživy.

20. prosinec 2022 27:18

Diagnóza HUS: nová biologická léčba vzácného selhání ledvin pohledem pacienta i lékařky

Diagnóza HUS, atypický hemolyticko-uremický syndrom. Jedním z jeho závažných projevů je selhání ledvin. Jakou novinkovou pomoc nabízí současná medicína? Tím, kdo se bál o svůj život, je pan Jaroslav. Ten dostal druhou šanci v podobě léčby a také transplantaci ledviny. Pozvání přijala docentka Alena Paříková, zástupkyně přednosty Kliniky nefrologie, vedoucí Dialyzačního a metabolického oddělení IKEM.

13. prosinec 2022 34:24

Alergenová imunoterapie. Jediná účinná léčba pohledem pacienta i imunologa

Alergie trápí mnohé z nás. Alergenová imunoterapie je v současné době jedinou léčbou působící přímo na příčinu vzniku alergie samotné. Svůj příběh přijde vyprávět pan Martin, kterému alergie komplikuje život od dětství. Zažil i tak velkou alergickou reakci, že byl v akutním stavu převezen do nemocnice. Pozvání přijal docent Petr Čáp, vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce.

6. prosinec 2022 36:22

Psoriáza neboli lupénka. Nový typ biologické léčby pohledem pacientky i lékaře

Stud za šupinatá bílorudá kola na kůži, opovržlivé pohledy, zápach černé dehtové masti. I takové vjemy mohou mít pacienti s tímto onemocněním. Psoriáza neohrožuje pacienta na životě, ale v mnoha ohledech mu ho znepříjemňuje. S příběhem přijde do studia paní Simona, pro kterou je lupénka životní stigma. Pozvání přijal docent Spyridon Gkalpakiotis, primář Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

29. listopad 2022 33:55

Škola chůze a nová aplikace pro amputáře. Svůj příběh vypráví cyklista Jiří Ježek i fyzioterapeutka

Novinky v rehabilitaci pro ty, kteří přišli o svoji končetinu nebo její část. Svůj příběh přijdou vyprávět dva muži. Jednomu nemoc vzala dolní končetinu vysoko nad stehnem a Jiřímu Ježkovi, nejúspěšnějšímu českému cyklistovi paralympijské historie, část dolní končetiny v jedenácti letech. Pozvání přijala Hana Kohoutová, fyzioterapeutka a lektorka Školy chůze a Rehabilitační kliniky Malvazinky v Praze, spoluzakladatelka občanského sdružení No foot, No stress, No.

22. listopad 2022 36:10

Digitální stomatologie: Zubní náhrada s dokonalou přesností. Výsledky hodnotí pacientka a stomatolog

Pacientovi je nascanován odlitek jeho čelisti a může být s téměř dokonalou přesností vyrobena zubní náhrada nebo protéza. Svůj příběh bude dnes vyprávět paní Alena, která se po dlouhých letech dočkala funkčního chrupu. Pozvání přijal i stomatolog Radek Mounajjed, vysokoškolský pedagog specializující se na protetickou stomatologii na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, vedoucí lékař D.C.M. kliniky Hradec Králové.

15. listopad 2022 34:37

Videokymografie. O problémech hlasivek očima pacienta a jeho ošetřující lékařky

Dnes se budeme věnovat hlasivkám a našemu hlasu. Přiblížíme novou vyšetřovací metodu videokymografii. Je to metoda pro zobrazení a vyhodnocení chování hlasivek, které je klíčové pro tvorbu hlasu. Svůj příběh bude vyprávět pan Jiří, kterého dlouhodobě sužoval chrapot a to ovlivňovalo i jeho profesi. Spolu s ním přišla i jeho ošetřující lékařka, prim. MUDr. Jitka Vydrová - otorinolaryngoložka z Hlasového a sluchového centra Praha, ředitelka společnosti MEDICO.