Moci bez nemoci
NejnovějšíPřed třemi dny

Poslechněte si podcast: Chronické onemocnění střev. Pohledem prvního pacienta v ČR lečeného novým lékem i jeho lékaře

Co pro člověka znamená, když střevo není schopno plnit svoji základní funkci zajištění výživy organismu? Jaké možnosti nabízí současná medicína? Nový lék představuje MUDr. Petr Wohl, Ph.D., diabetolog, endokrinolog, vedoucí programu Centra domácí parenterální výživy diabetologie IKEM. V audiozáznamu mluví i Jakub, který je jako první pacient v České republice léčen novým lékem a jeho stav se rapidně zlepšuje. Poslechněte si další díl o medicíně a naději na život.

35:44

Moci bez nemoci

Vydává: Český rozhlas

O zdravotních diagnózách a nových metodách léčby se Šárkou Volemanovou.

Web

Před týdnem 34:46

Vaginoplastika a labioplastika. Plastické operace, které navracejí ženám sebevědomí

Vlivem spontánních porodů nebo stárnutí dochází k ochabování poševních stěn, což může vést i k nekontrolovatelnému úniku moči. Řešením je plastika vaginy, kterou lze velmi dobře kombinovat i s plastikou poševního vchodu, úpravou svalů hráze nebo stydkých pysků. Intimní téma přiblíží Vanesa Lovětínská z Kliniky plastické chirurgie 1. LF UK a FN Bulovka a Eva Dřevínková z Kliniky plastické chirurgie FN Královské Vinohrady a 3. LF UK. Prolomit tabu se rozhodla i pacientka Věra.

Před 2 týdny 37:44

Klinické studie: Vznik a testování nových léků i léčebných postupů pohledem pacientů i lékaře

Jak vznikají nové léky vedoucí mnohdy k záchraně života? Kdo se do klinické studie dostane? Jak probíhají a jaká je jejich úspěšnost? Anebo jak dlouhá cesta je od objevení nového léku k jeho registraci a léčbě? Svůj příběh budou vyprávět dva pacienti, kteří jsou do klinických studií zařazeni, a také lékař, který se těchto studií účastní a léčí v jejich rámci své pacienty, MUDr. Martin Šmakal, klinický onkolog, vedoucí lékař Onkologického stacionáře Nemocnice Hořovice.

Před 3 týdny 36:52

Skalpace hlavy. Unikátní operace pohledem ženy, která málem přišla o obličej

Unikátní operace se podařila plastickým chirurgům v čele s Prof. MUDr. Andrejem Sukopem, Ph.D. , přednostou Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a plastickým chirurgem kliniky Laser Plastic. Zachránili obličej ženě, které vrtačka skalpovala hlavu. Přišla o víčka, celé čelo a okolí kolem ušních boltců. Operace trvala devět hodin. Je to paní Petra, která vypráví svůj příběh o naději na život. S ní přišel do studia i manžel Martin.

28. červen 2022 38:27

Transplantace jater. Unikátní operace mezi žijícím dárcem a dospělým příjemcem pohledem obou

V roce 2022 vůbec poprvé v ČR část svých jater darovala vážně nemocné pacientce její sestra. Obě jsou hosty pořadu se svým skutečným a velmi osobním příběhem. Unikátní operaci provedli lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Skupinu vedl Doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM. Další díl pořadu Moci bez nemoci přináší jedinečnou naději na život.

21. červen 2022 35:31

Rakovina vaječníků: nová biologická léčba v silném příběhu pacientky i lékaře

Tato nemoc patří dlouhodobě mezi zhoubná onemocnění s velmi omezenými šancemi na úspěšnou léčbu. Moderní postupy a nové léky mají ovšem velký přínos pro kvalitu a délku života pacientek. Novinka v podobě biologické léčby nabízí nejen kvalitní život, ale i možnost vyléčení. Mluví o ní prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí onkologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Se svým silným příběhem se svěřila paní Ivana, pro kterou život málem skončil.

14. červen 2022 30:03

Výduť břišní aorty: nový operační zákrok, který zachraňuje životy, pohledem pacienta i lékaře

Aneurysma nebo také „tichý zabiják“, protože ve většině případů dochází k prasknutí výduti bez jakýchkoliv varovných příznaků. Svůj příběh vypráví pacient Josef, který byl touto novou metodou v cévní chirurgii operován. Život mu zachránil MUDr. Robert Vlachovský Ph.D., cévní chirurg, zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum II. Chirurgické kliniky Masarykovy univerzity, Fakultní nemocnice u sv. Anny Brno.

7. červen 2022 35:26

Odstranění vbočeného palce: nový mini invazivní zákrok očima ortopeda i pacientky

Hallux valgus neboli vbočený palec je získaná deformita nohy. Nejspíš k ní dochází kombinací nevhodné obuvi s vrozenou dispozicí kostry. Novinku z hlediska chirurgického zákroku představuje doc. MUDr. Rastislav Hromádka Ph.D., ortoped z I. Ortopedické kliniky 1. LF UK a FN v Motole a vedoucí lékař ortopedie a vedoucí lékař operativy Canadian Medical. Krátce po mini invazivním zákroku je i paní Jana, která se v audioznáznamu dělí o svoji zkušenost.

31. květen 2022 32:32

Genová terapie: unikátní novinka v onkologii. Personalizovaná léčba očima odbornice i pacienta

Lék, který přemůže rakovinu? Novinka v onkologii na základě genetického kódu a rozboru genetické struktury u jednotlivého pacienta určí léčbu vhodnou přímo pro něj. O personalizované léčbě v audiozáznamu mluví MUDr. Kateřina Kopečková, Ph.D., zástupkyně přednostky pro vědu a výzkum, Onkologická klinika 2. LF UK a FN Motol. A Tomáš, který vzhlíží k této možnosti léčby jako k naději na svůj život. Pořad o medicíně, novinkách v léčbě a naději na život.

24. květen 2022 37:03

Lékařská etika v komunikaci: Pacientka popisuje dvě různé reakce lékařů u stejného problému

Komunikace mezi lékařem a pacientem je velmi důležitou složkou, která může duši i tělo léčit, ale také jim ublížit. Marcela, která si našla bulky v prsu, zažila dvě různé reakce lékařů u stejného problému. Po té první se propadla na psychické dno, druhá ji motivovala zpátky k životu a víře, že všechno dobře dopadne. V podcastu kromě ní mluví i doc. Laura Janáčková, která se věnuje psychosomatice onkologických pacientů a o komunikaci a vztahu pacienta a lékaře přednáší.

17. květen 2022 32:56

Systémová sklerodermie: Nová cílená biologická léčba očima pacientky, kterou nemoc zaskočila

Vzácné autoimunitní onemocnění, při kterém se kolagen ukládá v nepřiměřeném množství do kůže i vnitřních orgánů. Může postihnout plíce, srdce, ledviny, trávicí trakt, pohybový aparát nebo třeba nervový systém. Svoji zkušenost popisuje Michaela, kterou tato nemoc zaskočila absolutně nepřipravenou. Velkou úlevu nachází právě v nové- cílené biologické léčbě, kterou jí nabídl a o které mluví prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, FASN, přednosta Kliniky nefrologie VFN v Praze.