Moci bez nemoci
NejnovějšíPřed třemi dny

Poslechněte si podcast: Moci bez nemoci: Ireverzibilní elektroporace. Revoluce v léčbě srdeční arytmie

Ireverzibilní elektroporace je pravděpodobně převratná novinka. Hovoří a píše se o ní jako o revoluční léčbě srdeční arytmie. Svůj příběh nám bude vyprávět pan Pavel, který má s poruchami srdečního rytmu a takovým zákrokem zkušenost. Ten jej společně s lékaři vrátil zpátky do života. Hostem je profesor Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiologie IKEM.

36:24

Moci bez nemoci

Vydává: Český rozhlas

O zdravotních diagnózách a nových metodách léčby se Šárkou Volemanovou.

Web

Před týdnem 32:41

Zlomenina lopatky. Unikátní operační zákrok vrátil do života hudebního producenta Karla Vágnera

Není to tak dlouho, co byly zlomeniny lopatky léčeny pouze konzervativně. Dnes vám nabídneme unikátní operační zákroky právě při zlomeninách lopatky. Svůj příběh přijde vyprávět hudební producent, skladatel a podnikatel Karel Vágner. On komplikovanou operaci podstoupil a vrátila jej zpátky do života. Hostem vysílání je profesor Jan Bartoníček, přednosta Kliniky ortopedie 1. LF UK Praha a ÚVN.

Před 2 týdny 30:48

Moci bez nemoci: Transplantace Langerhansových ostrůvků. Pomoc při onemocnění slinivky břišní

Transplantace Langerhansových ostrůvků pomůže při onemocnění slinivky břišní. O jakou metodu jde a v čem je potřebná pro pacienty s onemocněním slinivky? Jak jim pomáhá a jak usnadňuje jejich život? Se svým příběhem přijde do studia pan Tomáš, který má tuto transplantaci za sebou a jeho život se mnohonásobně zlepšil. Hostem je ošetřující lékař Peter Girman, přednosta Kliniky diabetologie IKEM.

Před 3 týdny 31:24

Moci bez nemoci: Primární ciliární dyskineze. Příznakem jsou častá onemocnění dýchacích cest

Jedná se o vzácné geneticky podmínění onemocnění. Jeho příznakem jsou častá onemocnění v oblasti horních a dolních dýchacích cest, často spojených s poruchami sluchu. Včasná diagnostika může zachránit život. Svůj příběh dnes do studia přijde vyprávět maminka Zuzana. Té se s touto vadou narodily dvě děti. Pozvání přijala ošetřující lékařka Vendula Martinů z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

8. leden 2023 37:03

Lékařská etika v komunikaci: Pacientka popisuje dvě různé reakce lékařů u stejného problému

Komunikace mezi lékařem a pacientem je velmi důležitou složkou, která může duši i tělo léčit, ale také jim ublížit. Marcela, která si našla bulky v prsu, zažila dvě různé reakce lékařů u stejného problému. Po té první se propadla na psychické dno, druhá ji motivovala zpátky k životu a víře, že všechno dobře dopadne. V podcastu kromě ní mluví i doc. Laura Janáčková, která se věnuje psychosomatice onkologických pacientů a o komunikaci a vztahu pacienta a lékaře přednáší.

27. prosinec 2022 36:48

Nepřímá kalorimetrie. Novinka ve změně životního stylu a hubnutí pohledem pacientky i lékaře

Laicky řečeno, jde o možnost měření, kdy zjistíme, jak funguje naše tělo, jak mu pomoci při nastavení stravovacího režimu, a také jak účinně a s dlouhodobým účinkem zhubnout a nezatěžovat svůj organismus. Svoji zkušenost přijde vyprávět Soňa, které tento systém v mnohém změnil život. A spolu s ní RNDr. Pavel Suchánek, výzkumný a vývojový pracovník Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), odborný garant a spoluzakladatel Institutu dietologie a výživy.

20. prosinec 2022 27:18

Diagnóza HUS: nová biologická léčba vzácného selhání ledvin pohledem pacienta i lékařky

Diagnóza HUS, atypický hemolyticko-uremický syndrom. Jedním z jeho závažných projevů je selhání ledvin. Jakou novinkovou pomoc nabízí současná medicína? Tím, kdo se bál o svůj život, je pan Jaroslav. Ten dostal druhou šanci v podobě léčby a také transplantaci ledviny. Pozvání přijala docentka Alena Paříková, zástupkyně přednosty Kliniky nefrologie, vedoucí Dialyzačního a metabolického oddělení IKEM.

13. prosinec 2022 34:24

Alergenová imunoterapie. Jediná účinná léčba pohledem pacienta i imunologa

Alergie trápí mnohé z nás. Alergenová imunoterapie je v současné době jedinou léčbou působící přímo na příčinu vzniku alergie samotné. Svůj příběh přijde vyprávět pan Martin, kterému alergie komplikuje život od dětství. Zažil i tak velkou alergickou reakci, že byl v akutním stavu převezen do nemocnice. Pozvání přijal docent Petr Čáp, vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce.

6. prosinec 2022 36:22

Psoriáza neboli lupénka. Nový typ biologické léčby pohledem pacientky i lékaře

Stud za šupinatá bílorudá kola na kůži, opovržlivé pohledy, zápach černé dehtové masti. I takové vjemy mohou mít pacienti s tímto onemocněním. Psoriáza neohrožuje pacienta na životě, ale v mnoha ohledech mu ho znepříjemňuje. S příběhem přijde do studia paní Simona, pro kterou je lupénka životní stigma. Pozvání přijal docent Spyridon Gkalpakiotis, primář Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

29. listopad 2022 33:55

Škola chůze a nová aplikace pro amputáře. Svůj příběh vypráví cyklista Jiří Ježek i fyzioterapeutka

Novinky v rehabilitaci pro ty, kteří přišli o svoji končetinu nebo její část. Svůj příběh přijdou vyprávět dva muži. Jednomu nemoc vzala dolní končetinu vysoko nad stehnem a Jiřímu Ježkovi, nejúspěšnějšímu českému cyklistovi paralympijské historie, část dolní končetiny v jedenácti letech. Pozvání přijala Hana Kohoutová, fyzioterapeutka a lektorka Školy chůze a Rehabilitační kliniky Malvazinky v Praze, spoluzakladatelka občanského sdružení No foot, No stress, No.

22. listopad 2022 36:10

Digitální stomatologie: Zubní náhrada s dokonalou přesností. Výsledky hodnotí pacientka a stomatolog

Pacientovi je nascanován odlitek jeho čelisti a může být s téměř dokonalou přesností vyrobena zubní náhrada nebo protéza. Svůj příběh bude dnes vyprávět paní Alena, která se po dlouhých letech dočkala funkčního chrupu. Pozvání přijal i stomatolog Radek Mounajjed, vysokoškolský pedagog specializující se na protetickou stomatologii na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, vedoucí lékař D.C.M. kliniky Hradec Králové.