Magazín Experiment
10. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Mobil bez bakterií a fasáda bez graffiti. Brněnští vědci představili samočisticí povrchy

Páteční noc byla pro české výzkumníky sváteční. Už po devatenácté totiž připravili Noc vědců a na ní přes dva tisíce experimentů, přednášek, výstav a prohlídek. To vše pro desetitisíce návštěvníků, mezi kterými byl i reportér Experimentu Michal Šafařík. Ten se vypravil na brněnské Vysoké učení technické, kde ho – stejně jako další návštěvníky – zaujaly hlavně samočisticí materiály z expozice tamní chemické fakulty.

03:58

Magazín Experiment

Vydává: Český rozhlas

Vědecko-technologický magazín Radiožurnálu. Zabýváme se nejnovějšími vynálezy a zjišťujeme, nad čím bádají nejen čeští vědci. Zajímá nás také zákulisí vědy, jak vlastně žijí lidé, kteří zasvětili život vědě a jak fungují špičkové laboratoře. Nezapomínáme ani na moderní technologie – jaké je čeká budoucnost, jak budou sloužit člověku… nebo to bude jinak?

Web

Včera 03:43

Informuje, objedná, přesměruje. Pacienty volající do FN Motol bude vítat voicebot Irena

Fakultní nemocnice v Motole bude mít nového robota, přesněji řečeno voicebota. Po telefonu bude virtuální Irena pacientům pomáhat zodpovídat jejich dotazy týkající se nemocnice i jejich zdravotního stavu. Personálu by tak měla usnadnit jeho každodenní práci.

Před šesti dny 03:26

Letový provoz mohou řídit jen lidé s talentem orientace v prostoru a čase. Co všechno to obnáší?

Sobotní akce virtuálního řízení letového provozu Česká 30 se kromě desítek pilotů sedících doma u svých simulátorů zúčastnili také amatérští řídící letového provozu. Akce české divize virtuální letecké organizace IVAO se letos poprvé konala na Fakultě dopravní ČVUT v Praze. Tam působí také Stanley Schmidt z Ústavu letecké dopravy, kterého se reportéři Ondřej Vaňura a Martin Pařízek zeptali, jak náročné je řídit letový provoz a co je k tomu vlastně potřeba.

Před týdnem 03:35

Pilotem nanečisto. Vojenské letecké simulátory připraví letce do bojových misí

Simulátory armádní techniky jsou dnes už neodmyslitelnou součástí výcviku pilotů nebo třeba posádky bojových vozidel. Armáda České republiky využívá takzvané full-mission simulátory, na jejichž vývoji spolupracuje s výrobci techniky. Věrně napodobují nejen samotné stroje, ale i prostředí konkrétního místa. Reportér Magazínu Experiment Michal Šafařík si vyzkoušel, jak se takové simulátory ovládají.

Před týdnem 21:13

Magazín Experiment ŽIVĚ z akce Česká třicítka na pražské ČVUT

00:00 témata speciálu00:59 rozhovor s organizátorem akce Jindřichem Šiklem05:18 řízení letového provozu virtuálně09:54 výcvik dispečerů a rozhovor se Stanley Schmidtem13:30 simulátory české armády17:49 řízení letišť na dálku a rozhovor s Jakubem Krausem

Před 2 týdny 04:20

Moderní výuka může být dostupná všude, říká inovátorka. Její multimediální učebna se vejde do batohu

Kvalitní vzdělávání v 21. století často vyžaduje přístup k elektřině a internetu. Dostat je do nejodlehlejších míst teď už nemusí být nákladné, říká britsko-finská podnikatelka Yesika Aguilerová. Spolu s týmem dalších mladých lidí vyvinula například přenosnou multimediální učebnu s vlastní elektrárnou. Obojí se dá doslova sbalit na cesty letadlem nebo pěšky divočinou. Svoje vize představila tento týden na konferenci mladých inovátorů v Praze.

Před 2 týdny 21:01

Jaká je budoucnost biočipů? A budeme si brzy dělat řidičák ve virtuální realitě?

00:00 témata magazínu00:40 terénní biosenzor detekující bakterie v jídle04:55 události Týdne Akademie věd09:10 VR simulátor jízdy v autě12:48 recyklace vícedruhového textilu16:42 přenosná multimediální učebna s elektrárnou

Před 2 týdny 04:24

Jak správně topit tuhými palivy? Osvojte si desatero správného topiče

Pevná paliva patří sice stále k nejdostupnějším zdrojům vytápění, ani jim se však nevyhnul nedávný rekordní nárůst cen energií. Navíc jsou zdrojem lokálního znečištění ovzduší a také přispívají ke klimatické krizi. Přitom jejich dopad na kvalitu ovzduší i změnu klimatu je možné omezit, a ještě přitom ušetřit. Jak na to, s tím poradí desatero, které vzniklo na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě.

Před 3 týdny 04:09

Odhalí rez na suchu i pod hladinou. Čeští vědci upravují laboratorní spektrometr pro průmysl

Mohly by zjistit první známky rzi pod lakem aut anebo pod hladinou ponoru u lodí. Takzvané Mössbauerovy spektrometry dnes dokážou zjistit přesné chemické složení hornin nebo léků s obsahem železa, ale třeba taky odhalit falzifikáty starých obrazů. V industriální výrobě ovšem své uplatnění zatím nemají. Vědci z Univerzity Palackého proto dostali tříletý grant, aby tuto vědeckou laboratorní techniku připravili také pro průmysl.

Před 3 týdny 04:16

I biozemědělství někdy znamená pro přírodu víc škody než užitku. Jak pěstovat a neničit?

Jakékoli zemědělství je velký zásah do přírody, výjimkou není ani biozemědělství, které páchá obrovské škody na rozmanitosti druhů. Ukazuje to například výzkum vědců z cambridgeské univerzity publikovaný v roce 2018. Jak najít řešení udržitelné pro lidstvo i pro přírodu? Na to hledali odpověď nizozemští filmaři Karsten de Vreughd a Hidde Boersma. Na pražském festivalu populárněvědeckých filmů se s nimi setkal reportér Martin Srb.

31. říjen 2023 03:21

Změna času není přirozená. Přechod na letní čas víc bolí naše tělo i psychiku, vysvětluje psycholog

V noci ze soboty na neděli skončil letní čas a všichni jsme si museli přeřídit hodinky o jednu hodinu nazpátek. Původně střídání času šetřilo elektrickou energii, šlo především o efektivnější využívání přirozeného světla. Jak ale taková změna působí na lidské tělo? Právě světlo a jeho pravidelné střídání je totiž pro náš biorytmus klíčovým faktorem.