Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Mnislav Zelený, antropolog a cestovatel

Napsal výzvu všem mladým, kteří po světě demonstrují za zlepšení klimatu, že to si musí zajistit oni sami. Vzkazuje jim: žádné stipendium, vzít batůžek, makat, vydělat si a pak studovat. Jak je s touto výzvou mezi mladými populární? Proč si myslí, že už jsme byli na vrcholu naší civilizace? A není současná energetická krize příznivá zpráva pro stav klimatu? Moderuje Barbora Tachecí.

25:14

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Včera 25:57

Fodorová: Strana byla pro rodiče něco neotřesitelného, i přestože nechala matku v 50. letech uvěznit

Její matka Lenka Reinerová, o které Anna Fodorová napsala knihu Lenka, byla členkou komunistické strany. Ta ji v 50. letech nechala uvěznit, přesto vstoupila zpátky do strany. Oba rodiče „prohlédli“ až během okupace v roce 1968, kdy už si ale jejich dcera budovala nový život v Anglii, kde žije dodnes. Jak se Anna Fodorová vyrovnávala s traumatem komunistického věznění své matky a se smrtí širší rodiny během holokaustu? A jak o takové zkušenosti mluvit s dítětem?

Před třemi dny 26:17

Filozof Petříček: V Rusku už není s čím lež srovnávat. Jde o nemožnost rozpoznat jakoukoliv pravdu

Ruská agrese vůči Ukrajině nekončí. Putin navíc používá geopolitické strategie, aby Ukrajinu zcela rozložil. Má smysl Ukrajině pomáhat? Co se dá říct o Putinových vizích? Bývalý disident, intelektuál a pedagog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Miroslav Petříček během zahájení ruské agrese oprášil svoji ruštinu a párkrát se podíval na oficiální ruskou televizi. „To, co jsem viděl a co jsem cítil, bylo mimo měřítka mých emocí,“ řekl.

Před šesti dny 25:59

Politici neprojevují zájem se o potřebách vozíčkářů bavit, říká ředitel Centra Paraple Lukeš

Lidé na vozíku se denně potýkají s mnoha problémy. Překážkou jim jsou zejména bariéry ve městech a nedostatečná připravenost na jejich potřeby. Politická debata o tom, jak těmto lidem usnadnit život přitom uvázla na mrtvém bodě. Jak složité je pro lidi s postižením fungovat ve společnosti či si najít partnera?

Před týdnem 26:51

Problém Andreje Babiše není Čapí hnízdo, ale druhé kolo prezidentských voleb, věří novinář Štindl

K naplnění představ ideálního prezidentského kandidáta stačí Ondřeji Štindlovi prý málo: šance porazit Andreje Babiše (ANO) a nebýt přitom evidentně horší než on. O dalších stránkách boje o prezidentství hovoří tento spisovatel, novinář a publicista v pořadu Osobnost Plus.

Před týdnem 25:47

Historik: Zelenskyj má obrovský kredit. On jediný zvládne manévrovat budoucí poválečnou obnovu země

Volodymyr Zelenskyj se zatím osvědčil jako perfektní válečný vůdce. Zvykli jsme si jej vídat ve vojenském oblečení apelujícího na celý západní svět, aby s pomocí Ukrajině neotálel. Kvůli konfliktu však stojí jeho politické plány a cíle zcela stranou. Jaký je tedy ve skutečnosti politik? Jak chce poválečnou Ukrajinu změnit?

Před týdnem 26:44

Němeček: Už to není boj vojáka proti vojákovi. Jen ležíte v zákopu a čekáte, až na vás něco spadne

Kameraman České televize Pavel Němeček dokumentoval první linie bojů na Ukrajině a byl blízko smrti, když pouhý metr o něj dopadl kus ruské rakety. Jak vnímá válečnou realitu ruské agrese na Ukrajině a co radí při setkání s ruským dronem?

Před týdnem 25:59

Martin Kodl, sběratel a galerista, majitel aukční galerie Kodl

"My obrazy nevlastníme, obrazy vlastní nás," říká muž, jehož rodina je s uměním spjata už v pěti generacích. První aukci spoluorganizoval v říjnu 1989 ve strachu ze zatčení. Letos na jaře prodal obraz za víc než 100 milionů korun. Když Christies a Sothebys zrušily aukce ruského umění, bylo to jen gesto, nebo se teď opravdu přestali na nějakou dobu ruští umělci prodávat? Jak by si poradil s obrazem ukradeným ruskými vojáky na Ukrajině? A proč si myslí, že výtvarné umění je v současném světě finanční jistotou? Moderuje Lucie Vopálenská.

Před 2 týdny 26:05

Jan Vevera, profesor, přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, bývalý vojenský psychiatr

Co ho v charakteristice dvou vůdců Putina a Zelenského napadne jako první? Je podle něj dobře nebo špatně, když vůdci přiznávají své chyby, zvláště ve válce? A z čeho soudí, že válka na Ukrajině bude čím dál krvavější? Špičkový odborník Jan Vevera bude odpovídat na naše a vaše otázky, pište své dotazy na adresu valka.vevera@rozhlas.cz. Moderuje Barbora Tachecí.

Před 2 týdny 25:47

Mádl: Příliš dlouho jsme se paktovali s diktátorskými režimy. Musíme se začít spoléhat sami na sebe

Někteří v něm stále vidí jen mladého kluka z filmu. Tak úplně mladý už ale Jiří Mádl není a jeho tvůrčí aktivity se za ta léta velmi rozrostly. Vedle hraní, režírování a scenáristiky mu taky vyšla kniha. Nyní pracuje na historickém filmovém projektu s názvem Vlny, jehož kulisy tvoří Československý rozhlas v letech 1967 a 1968.

Před 2 týdny 26:02

Karel Oliva, jazykovědec

Léta profesně sleduje zblízka jazyk a jeho používání. Sám několik jazyků ovládá. Jak dlouho vydrží novotvary jako Putler, Russko nebo covidárium? Který ze současných českých politiků je podle něj rozeným rétorem? A změnila nějak češtinu politická korektnost? Moderuje Barbora Tachecí.