On Air
27. únor 2023

Poslechněte si podcast: Mladé zajímá válka na Ukrajině i astrologie, říká šéfredaktorka publicistického webu pro Gen Z

Pohled na svět mladýma očima – tak zní claim platformy HEY FOMO, která cílí především na generaci Z. Za jejím zrodem stojí mimo jiné nynější šéfredaktorka Karolína Čumriková, která přijala pozvání do studia Radia Wave. Jaké výzvy s sebou nese práce v mladém kolektivu? V čem je cílení na generaci Z specifické? A snaží se Karolína brát ohledy na psychické zdraví redakce a čtenářstva?

27:15

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Dnes 08:37

Pro dva dny v týdnu bez elektřiny jsem všemi deseti, říká hudebník Pantha du Prince

Výjimečná postava německého elektronika Hendrika Webera alias Pantha du Prince se po šesti letech vrací koncertně do Prahy. Autor v mezidobí natočil dvě přírodou výrazně ovlivněná alba, a tak není divu, že v rozhovoru dostane velký prostor téma ekologie. Ostatně na mezidobí mezi oběma návštěvami Prahy mířila i první otázka.

Včera 06:42

Vydavatelský byznys vyčerpal i rockového queer boha. Novinka Yvese Tumora má kouzlo, ale nepřekvapí

Tři roky od posledního alba Heaven to a Tortured Mind vydávají ikoničtí američtí hudebníci Yves Tumor novou desku. Čím dál víc se přibližují velkému popovému světu, ke spolupráci na nahrávce přizvali třeba dvorního producenta Kanyeho Westa. Na cestě od ambientí produkce ke glam rocku pro tiktokovou generaci tak podnikli další velký krok. I přesto ale album působí trochu vyčerpaně. Hudba Yvese Tumora pořád nabíjí extatickou nadpozemskou energií, velké překvapení se ale nekoná.

Před třemi dny 16:27

Bylo nás devět. My kluci, co spolu chodíme a souhra divadelních komponentů

Improvizační soubor My kluci, co spolu chodíme je parta čtyř performerů – Andreje Lygy, Lukase Blahy, Šimona Plisky a Václava Wortnera, dvou hudebníků Tomáše Kůgela a Michala Von Klauna, light designéra Jonatána Vnoučka a produkčních Žanety Špánkové s Lucií Mlejnkovou. Našli si k sobě cestu už na seminářích DAMU a HAMU, po nichž začali společně tvořit. Uskupení ve svých produkcích využívá zpěv, tanec, rap, ale i prvky z klauniád.

Před čtyřmi dny 07:03

Plakáty, výlohy a rozhlasové skeče. Jak vypadala reklama a spotřební imaginace státního socialismu?

Nakladatelství Akropolis vydalo objemnou mezioborovou publikaci Spotřební imaginace státního socialismu, kterou editovali Ondřej Táborský a Lucie Česálková. Katalog plakátů, inzerátů nebo třeba televizních a rozhlasových reklam mapuje propagační výstupy napříč médii v Československu v letech 1948–1989.

Před týdnem 09:52

Odlište se, radí hudebníkům směřujícím na showcasový festival zpěvačka Aiko

Hudebnice Aiko zvítězila v desátém ročníku hudebně exportního projektu Radia Wave Czeching. V rámci výhry natočila singl s videoklipem a také se vypravila na největší evropský showcasový festival Eurosonic Noorderslag v holandském Groningenu. Právě tam se jí hned bezprostředně po vystoupení podařilo uzavřít smlouvu s velkou bookingovou agenturou. Jak vnímá celou zkušenost v Czechingu? A jak zabodovat na showcasovém festivalu?

Před týdnem 08:02

Ten film není o tom, jestli je Kočner vinný nebo ne, říká režisér dokumentu Kuciak: Vražda novináře

Do české distribuce uvádí festival Jeden svět dokumentární film Kuciak: Vražda novináře. Ján Kuciak a Martina Kušnírová byli zavražděni v roce 2018. Je rok 2023, padlo několik rozsudků i slovenská vláda a podezřelí Marián Kočner a Alena Zsuzsova jsou ve vězení. Ale ne za vraždu Jana s Martinou. Matt Sarnecki, americký novinář a filmař žijící v Bukurešti se případem zabýval se svým štábem a úzkým okruhem přátel z prostředí investigativy několik let.

Před týdnem 14:19

Respondentky jsme nechtěly stigmatizovat, říká o portrétech k podcastu Krása duo Shotby.us

Lenka Glisníková a Karolína Matušková fotí pod značkou Shotby.us napříč českou fashion a design scénou a v jejich portfoliu najdeme editorialy, šperky nebo portréty. Pravidelně si jich všímá porota cen Czech Grand Design, naposledy letos za vizuál k podcastu Lindy Bartošové Krása. Věnují se i volné tvorbě a aktuálně spolupracují třeba s festivalem Tanec Praha.

Před týdnem 22:37

Bolestivá menstruace není normální. Endometriózou trpí každá desátá žena. Proč neznáme příčinu?

„Endometrióza je nezhoubné onemocnění, které postihuje každou desátou ženu v reprodukčním věku. Způsobuje bolesti během i mimo menstruaci (záleží, jak je nález rozsáhlý), neplodnost, problémy při vyprazdňování či močení a také bolesti při pohlavním styku. Jsou to buňky podobné děložní výstelce, které se objevují kdekoliv v těle, nejčastěji v pánevním dnu. Ty pak napadají orgány, nejběžněji ty reprodukční, ale objevují se i na jiných místech,“ říká Misha Lebeda z ENDO Talks.

Před 2 týdny 05:50

Máš někdy pocit, že padáš? Slowthai na desce UGLY levituje v meziprostoru všech žánrů a definic

Výrazný britský přízvuk, radikální politické statementy, syrové texty a filmovými referencemi nabité vizuály – to je britský rapper a zpěvák Slowthai. Jeho třetí studiové album s názvem UGLY (U Gotta Love Yourself) je venku a levituje v meziprostoru všech žánrů a definic.

Před 3 týdny 06:09

Fever Ray se na nové desce noří do sebe. Ve spolupráci s bratrem Olofem křísí ducha The Knife

I po více než dvou dekádách sourozenci Dreijerovi dokážou přijít s hudbou, která vzbuzuje pozornost širší veřejnosti. A to jak svým poselstvím, tak i jedinečným hudebním obsahem. Třetí album projektu Fever Ray nazvané Radical Romantics je oproti předchozímu radikálnímu manifestu Plunge niternější zpovědí. I tak nastoluje řadu otázek, které není jednoduché zodpovědět.