NejnovějšíPřed pěti dny

Poslechněte si podcast: Jak se správně dělá káva? A z jejího pití pravý rituál? Mistrovský kurz baristky Lucie Sládkové

Životní cestu jí definitivně umocnila návštěva farem v Jižní Americe, kde poprvé ochutnala kávovou třešeň. „Zastavil se mi dech i vnímání světa,“ popisuje. Lucie Sládková se ve světě baristiky pohybuje už deset let a otevřením espresso baru s pražírnou v Českých Budějovicích si splnila životní sen. Ochutnejte život s vůní kávy, která není pouhým černým mokem, ale vzácným rituálem. Káva navíc spojuje lidi i kultury a správný barista má tak vřelý vztah hlavně i k lidem.

23:56

Mistrovský kurz

Vydává: Český rozhlas

Učte se od nejlepších. Mistři svých oborů vám v necelé půlhodince předají to nejdůležitější. Přední osobnosti odhalují mýty a zbytečné chyby. Otevírají novou dimenzi zajímavých oborů a témat a sdílejí osobní zkušenost. Objevte kouzlo dovedností, do kterých jste se ještě nepustili. A zlepšujte se v tom, co vás zajímá... Všechny díly pořadu najdete na webu dvojka.rozhlas.cz a v aplikaci mujRozhlas.

Web

Před týdnem 21:50

Mistrovský kurz hry na kytaru Ivana Boreše. Tipy pro začátečníky bez znalosti not i pokročilé

Nejrozšířenější hudební nástroj, který potvrzuje rčení „Co Čech, to muzikant“, je kytara. Ať už hrajete jakýkoliv styl nebo byste se teprve rádi naučili pár akordů, určitě vám pomůžou rady i svérázný pohled na hudbu pedagoga, skladatele a virtuosa Ivana Boreše. On sám svou cestu ke klasické kytaře nastartoval jako metalový nadšenec a žák strojního učiliště.

Před 2 týdny 24:49

Jak mít doma klidného rodinného psa? Mistrovský kurz psího psychologa a trenéra Marka Beneše

Výchova psů přirozeně. Bez povelů. S respektem k tomu, co dělá psa psem. Tak mluví o vlastních metodách Marek Beneš, který se výcviku psů věnuje už 26 let pod značkou Skvělý pes. Sám si prošel životní lekcí, která ho přivedla k myšlence vychovávat psy jinak. Nečekejte tedy od něj dril a výcvik psa k dokonalé poslušnosti. Ale spíš způsob, jak porozumět psí duši. Učte se od těch nejlepších!

Před 3 týdny 25:14

Mistrovský kurz ultramaratonského cyklisty Jiřího Hledíka: Jak psychicky i fyzicky zvládat bolest

„Nejsou to žádné složitosti. Žádné poučky z knížek a rychlokurzů. Psal to sám život, a to v extrémních podmínkách, kde nic neokecáš.“ Jiří Hledík má rád život, pohyb a změny. Jeho Mistrovský kurz by klidně mohl směřovat do oblasti jaderné fyziky, která jej živí už čtyřicet let. Ale místo do nitra atomů zve k prozkoumání jiné své vášně. Jeho doménou jsou totiž ultramaratonské závody v cyklistice. I přes docela pozdní start se v nich stal skutečným mistrem světového formátu.

14. duben 2022 25:28

Mistrovský kurz sestry Andrey: Jak najít svou duchovní cestu

Pochází z ateistické rodiny, chtěla se stát slavnou divadelní umělkyní a už od dětství se snažila urovnávat každý svár a nespravedlnost. Přesto, že se jí plnily takřka všechny sny, šťastná a spokojená nebyla. Řádová sestra Andrea Hýblová našla víru před 22 lety, když se cítila být úplně ztracená. V Mistrovském kurzu o hledání duchovní cesty se podělí o své zkušenosti a poradí, jak můžete najít tu svou. Učte se od nejlepších!

7. duben 2022 23:43

Mistrovský kurz Terezy Jandové: Jak zvládnout dálkový pochod a ultra trail i bez vybavení a tréninku

I chůze krajinou se může změnit v opravdovou vášeň. Samozřejmě že k několik stovek kilometrů dlouhým pochodům, tzv. trailům, se člověk dostává postupně. Ale i obyčejná túra nebo trek na Šumavě má své kouzlo. Tereza Jandová nejprve absolvovala cestu do Santiaga de Compostela, načež dálkovým trasám zcela propadla.

31. březen 2022 25:39

Mistrovský kurz jogínky Terezy Bonnet Šenkové: Jak přijmout životní změny a připravit se na stárnutí

Někdejší tanečnice ve slavném pařížském kabaretu Moulin Rouge a později cvičitelka bikram jógy Tereza Bonnet Šenková vás naučí, jak přijmout životní a přípravit se na fyzické ubývání sil. Učte se od těch nejlepších!

24. březen 2022 20:28

Mistrovský kurz Renaty Zezulkové: Jak realizovat vlastní sen a uvařit nejlepší marmeládu v zemi

Sny se mají plnit bez ohledu na to, kolik je vám let, říká dnes Renata Zezulková. Dáma, která nechala úředničiny a vrhla se na profesionální výrobu marmelád a džemů. Brzy získala prestižní ocenění v Británii a cena MarmelLady na trhu výrazně poskočila. Ale stejně jako s chutěmi i v byznysu experimentuje. Místo vlastní velkovýrobny šla ekonomicky výhodnější cestou. Pronajímá si provozovnu, kde vaří, když je v ní volno. Jaké jsou její další obchodní i kuchařské tipy a recepty?

17. březen 2022 23:34

Mistrovský kurz sebeobrany Jasmíny Houdek spolu s tipy, jak získat sebevědomější postoje

Nejde jen o nebezpečí. Sebeobrana je také o tom, jak dovolíte, aby se k vám lidé chovali i v běžných situacích. Schopnost vnímat své hranice a chránit je potřebuje podle instruktorky moderní sebeobrany Jasmíny Houdek každý z nás. Prvním krokem je změna vlastního vnímání. O tom, jak opustit představu oběti a najít v sobě sílu, je Mistrovský kurz sebeobrany. Učte se od nejlepších!

Sezóna 1Epizoda 210. březen 2022 25:30

Mistrovský kurz Davida Grubera: Jak zvládnout rychločtení a superefektivně porozumět textu

David Gruber je propagátor technik duševní práce a autor knih o osobním rozvoji, komunikaci a přijímání i využití informací. Inteligentní čtení, jak jej už čtyřicet let vyučuje, rozvíjí schopnosti důkladnějšího pochopení textu. Jeho originální mozkové zbraně využijete ale i při poslouchání rádia nebo při hodnocení různých zpráv a textů na internetu. Jak se stát lepším čtenářem i posluchačem? Učte se od nejlepších!