Mistrovský kurz
5. leden 2023

Poslechněte si podcast: Jak objevit, co vás skutečně baví a být v tom dobrý? Mistrovský kurz karatisty a kouče Pavla Morice

Víte, co vás v životě baví a naplňuje? Dáváte svým vášním prostor? Sedminásobný mistr karate Pavel Moric radí, jak umět objevit a rozvíjet vlastní potenciál. Vynechává obecné poučky a přistupuje konkrétně k věci, aby vás reálně navedl k dosažení stanovených cílů. Pokud chcete být v něčem dobří a nevíte, kde začít, zaposlouchejte se do slov sportovního trenéra a životního kouče v Mistrovském kurzu na Dvojce.

24:50

Mistrovský kurz

Vydává: Český rozhlas

Učte se od nejlepších. Mistři svých oborů vám v necelé půlhodince předají to nejdůležitější. Přední osobnosti odhalují mýty a zbytečné chyby. Otevírají novou dimenzi zajímavých oborů a témat a sdílejí osobní zkušenost. Objevte kouzlo dovedností, do kterých jste se ještě nepustili. A zlepšujte se v tom, co vás zajímá... Všechny díly pořadu najdete na webu dvojka.rozhlas.cz a v aplikaci mujRozhlas.

Web

Před dvěma dny 23:43

Jak si sami předpovědět počasí? Mistrovský kurz meteoroložky Aleny Zárybnické

Znáte ji z televizního vysílání, ve kterém coby rosnička seznamuje s předpovědí počasí. V Mistrovském kurzu vás meteoroložka Alena Zárybnická tentokrát naučí sestavit si předpověď vlastní, pouze z pozorování přírody. Podle čeho poznáte, že se ochladí, nebo oteplí? Jak odhadnete, že se blíží bouřka? Co umí moderní meteorologie? Na které informace o předpovědi se můžete opravdu spolehnout? A co pranostiky?

Před týdnem 25:39

Jak si správně navrhnout vlastní zahradu. Mistrovský kurz zahradní architektky Dany Makrlíkové

Zřejmě si ji pamatujete jako moderátorku zpráv na Primě. Působila i v Českém rozhlase. Největší profesní změnou ale prošla před několika lety, když vystudovala zahradní architekturu a vrhla se na vlastní byznys. Její zásluhou nyní vznikají okrasné zahrady spokojených klientů, kteří vlastní okolí svěřují do rukou profesionála. Tím se částečně můžete stát i vy. Proč s výběrem stylu zahrady nespěchat a proč jsou důležité relaxační zóny? Učte se od nejlepších!

Před 2 týdny 23:42

Jak levně a na vlastní pěst procestovat celý svět. Mistrovský kurz cestovatelky Teru Menclové

Mistrovský kurz cestovatelky Teru Menclové přinese rady a tipy na levnou dovolenou. Dozvíte se, jak vyhmátnout levné letenky, za jaké ubytování vyměnit drahé hotely a jak se stravovat chutně a kvalitně mimo vyhlášené turistické restaurace. Teru Menclová bude mluvit i o tom, proč někdy není na škodu vyrazit na cesty úplně sám a na vlastní pěst.

Před 3 týdny 22:50

Poznejte s arteterapií sami sebe. Mistrovský kurz psycholožky a arteterapeutky Mariany Štefančíkové

Jak můžeme pomocí kreslení nebo malování poznat lépe sami sebe? Jak skrze barvy vyjádřit negativní životní zkušenosti? O spontánní malbě a jejích účincích na psychiku bude Mistrovský kurz s klinickou psycholožkou a arteterapeutkou Marianou Štefančíkovou. Jak nejlépe malovat, abyste se pak cítili lépe? A jaké otázky si potom klást, abyste se v sobě lépe vyznali?

11. květen 2023 22:49

Jak se zbavit trémy. Mistrovský kurz Ivo Tomana

Jak obstát v situacích, ze kterých můžete mít strach? Lektor Ivo Toman se sám s podobnými obavami potýkal, protože má Touretteův syndrom. Jak se s tím vypořádal? Co pomohlo jemu a co může pomoci vám? Proč byste se neměli snažit trémy zbavit za každou cenu, ale spíš se s ní skamarádit? Kdy před vystoupením na veřejnosti pomůže třeba rozcvička? A opravdu fungují spolehlivé rady, že trému zažene sladké jídlo?

4. květen 2023 23:11

Proč je méně více? Jak na kvalitnější život pomocí minimalismu. Mistrovský kurz Veroniky Bernard

Minimalismus jako životní styl vyznává bloggerka Veronika Bernard a nejdůležitější rady a tipy pro ty, kteří by svůj život chtěli také výrazně zjednodušit, předá ve svém Mistrovském kurzu. Ukáže například, že minimalismus sice začíná od snížení počtu hmotných věcí, které člověk vlastní, ale promítá se i do vztahů s ostatními lidmi. A vede tak k lepší duševní pohodě.

27. duben 2023 23:04

Jak kritické myšlení využít ve svůj prospěch. Mistrovský kurz s šachovým velmistrem Jánem Markošem

Šachový velmistr Ján Markoš bude mluvit o tom, jak lidskou superschopnost – myšlení – využít ve svůj prospěch, abyste byli odolnější vůči lhářům a manipulátorům a třeba i svobodnější ve svých životních rozhodnutích. Ale také abyste se stali oporou pro své blízké, kteří se sami možná v záplavě dezinformací ztrácejí. Jak s nimi hovořit, když třeba uvěří falešným zprávám?

20. duben 2023 23:47

Zbavte se digitální závislosti. Mistrovský kurz Vladimíra Kmocha

Psychiatr Vladimír Kmoch se pět let věnuje léčbě digitálních závislostí, například na hraní online her nebo třeba sociálních sítích. V Mistrovském kurzu bude mluvit o zásadách digitální hygieny, tedy jak využívat digitální technologie zdravým způsobem. Proč je třeba důležité mobil nebrat na některá místa? A která místa to jsou? Kdy byste měli zkusit mobil odložit na celý den?

13. duben 2023 24:29

O seznamování a randění. Mistrovský kurz Markéty Šetinové

Vztahy přináší do života radost a vyrazit na rande můžete v každém věku. Jak se seznámit s protějškem, kde si domluvit první schůzku a kdo má za koho platit? S přípravami vám pomůže psychoterapeutka a socioložka Markéta Šetinová.

6. duben 2023 23:58

Mistrovský kurz Terezy Jandové: Jak zvládnout dálkový pochod a ultra trail i bez vybavení a tréninku

I chůze krajinou se může změnit v opravdovou vášeň. Samozřejmě že k několik stovek kilometrů dlouhým pochodům, tzv. trailům, se člověk dostává postupně. Ale i obyčejná túra nebo trek na Šumavě má své kouzlo. Tereza Jandová nejprve absolvovala cestu do Santiaga de Compostela, načež dálkovým trasám zcela propadla.