14. duben 2022

Poslechněte si podcast: Mistrovský kurz sestry Andrey: Jak najít svou duchovní cestu

Pochází z ateistické rodiny, chtěla se stát slavnou divadelní umělkyní a už od dětství se snažila urovnávat každý svár a nespravedlnost. Přesto, že se jí plnily takřka všechny sny, šťastná a spokojená nebyla. Řádová sestra Andrea Hýblová našla víru před 22 lety, když se cítila být úplně ztracená. V Mistrovském kurzu o hledání duchovní cesty se podělí o své zkušenosti a poradí, jak můžete najít tu svou. Učte se od nejlepších!

25:28

Mistrovský kurz

Vydává: Český rozhlas

Učte se od nejlepších. Mistři svých oborů vám v necelé půlhodince předají to nejdůležitější. Přední osobnosti odhalují mýty a zbytečné chyby. Otevírají novou dimenzi zajímavých oborů a témat a sdílejí osobní zkušenost. Objevte kouzlo dovedností, do kterých jste se ještě nepustili. A zlepšujte se v tom, co vás zajímá... Všechny díly pořadu najdete na webu dvojka.rozhlas.cz a v aplikaci mujRozhlas.

Web

Před třemi dny 25:24

Jak si správně navrhnout vlastní zahradu. Mistrovský kurz zahradní architektky Dany Makrlíkové

Zřejmě si ji pamatujete jako moderátorku zpráv na Primě. Působila i v Českém rozhlase. Největší profesní změnou ale prošla před několika lety, když vystudovala zahradní architekturu a vrhla se na vlastní byznys. Její zásluhou nyní vznikají okrasné zahrady spokojených klientů, kteří vlastní okolí svěřují do rukou profesionála. Tím se částečně můžete stát i vy. Proč s výběrem stylu zahrady nespěchat a proč jsou důležité relaxační zóny? Učte se od nejlepších!

Před týdnem 23:35

Jak včelařit. Mistrovský kurz chovatele včel Jaroslava Bajka

Jak si pořídit vlastní včely? Jaký úl a kam ho nejlépe umístit? A jaké jsou rozdíly mezi volně žijícími a chovanými včelstvy? V Mistrovském kurzu o včelaření na to vše odpoví chovatel včel Jaroslav Bajko. Ten sám vyznává tzv. přirozené včelaření. „Nesnažím se o maximální produkci medu. Snažím se vybalancovat vztah člověka a včelstva tak, aby z toho oba měli svůj profit,“ popisuje v Mistrovském kurzu. Učte se od nejlepších!

Před 2 týdny 24:37

Jak se na lodi naučit ovládat přírodní živly i svůj život. Mistrovský kurz námořního kapitána Dušana

Jak a kde si půjčit loď a sbírat první zkušenosti na sladké vodě i moři. Praktické tipy a rady námořního kapitána vám pomohou sebrat odvahu a vypůjčit si loď. Co na palubě dělá plavčík, co má na starosti lodník a co všechno kapitán? Jak získáte průkaz malého kapitána? Upřesníme si, které doklady potřebujete. Vyplujeme na vodu a naučíme se sledovat počasí. Dušan Sahula poradí, co dělat, když se loď řítí do nebezpečí. Jak zachovat klid a věřit si. Učte se od nejlepších!

Před 3 týdny 23:24

Jak zlepšit kondici i zdraví a myslet pozitivně? Mistrovský kurz biohackingu s Veronikou Allister

Za hranice své mysli a svého těla. Právě tam se dostane v Mistrovském kurzu Veroniky Allister o biohackingu. Trenérka mentální a fyzické odolnosti vás naučí, jak převzít odpovědnost za své zdraví a naslouchat potřebám svého těla. Na cestu biohackingu, tedy životního přístupu, který má kontrolovat naše zdraví, ji samotnou přivedly vlastní zdravotní problémy. Učte se od těch nejlepších!

26. květen 2022 22:53

Jak se naučit správně plavat a překonat strach z vody. Mistrovský kurz Gabriely Minaříkové

„Začít plavat můžete jako dítě, ale i v dopělosti. Třeba v devadesáti. Je to nádherný pohyb, zdravý pro duši i pro tělo,“ říká plavecká trenérka, úspěšná plavkyně, instruktorka zdravotního plavání I. třídy a absolventka kurzu vodní záchranář. Jak se naučit správně plavat kraul, znak, motýlka, ale i pod vodou? Učte se od těch nejlepších!

19. květen 2022 24:30

Jak najít svůj osobní styl a být v něm spokojení? Mistrovský kurz módní návrhářky Heleny Fejkové

Vyrůstala v neobvyklém prostředí sběrných surovin. Už tenkrát ji fascinovaly pravdivé materiály, jako je papír, sklo, textil. Chtěla být zahradnicí a k profesi módní návrhářky se dostala náhodou. „ Za totality nám nic jiného nezbývalo, než si sednout za šicí stroj a něco si ušít, protože ke koupi toho moc nebylo,“ vysvětluje Helena Fejková. V Mistrovském kurzu o hledání vlastního osobitého stylu se podělí o své zkušenosti a poradí, jak najít ten svůj. Učte se od nejlepších!

12. květen 2022 23:56

Jak se správně dělá káva? A z jejího pití pravý rituál? Mistrovský kurz baristky Lucie Sládkové

Životní cestu jí definitivně umocnila návštěva farem v Jižní Americe, kde poprvé ochutnala kávovou třešeň. „Zastavil se mi dech i vnímání světa,“ popisuje. Lucie Sládková se ve světě baristiky pohybuje už deset let a otevřením espresso baru s pražírnou v Českých Budějovicích si splnila životní sen. Ochutnejte život s vůní kávy, která není pouhým černým mokem, ale vzácným rituálem. Káva navíc spojuje lidi i kultury a správný barista má tak vřelý vztah hlavně i k lidem.

5. květen 2022 21:50

Mistrovský kurz hry na kytaru Ivana Boreše. Tipy pro začátečníky bez znalosti not i pokročilé

Nejrozšířenější hudební nástroj, který potvrzuje rčení „Co Čech, to muzikant“, je kytara. Ať už hrajete jakýkoliv styl nebo byste se teprve rádi naučili pár akordů, určitě vám pomůžou rady i svérázný pohled na hudbu pedagoga, skladatele a virtuosa Ivana Boreše. On sám svou cestu ke klasické kytaře nastartoval jako metalový nadšenec a žák strojního učiliště.

28. duben 2022 24:49

Jak mít doma klidného rodinného psa? Mistrovský kurz psího psychologa a trenéra Marka Beneše

Výchova psů přirozeně. Bez povelů. S respektem k tomu, co dělá psa psem. Tak mluví o vlastních metodách Marek Beneš, který se výcviku psů věnuje už 26 let pod značkou Skvělý pes. Sám si prošel životní lekcí, která ho přivedla k myšlence vychovávat psy jinak. Nečekejte tedy od něj dril a výcvik psa k dokonalé poslušnosti. Ale spíš způsob, jak porozumět psí duši. Učte se od těch nejlepších!

21. duben 2022 25:14

Mistrovský kurz ultramaratonského cyklisty Jiřího Hledíka: Jak psychicky i fyzicky zvládat bolest

„Nejsou to žádné složitosti. Žádné poučky z knížek a rychlokurzů. Psal to sám život, a to v extrémních podmínkách, kde nic neokecáš.“ Jiří Hledík má rád život, pohyb a změny. Jeho Mistrovský kurz by klidně mohl směřovat do oblasti jaderné fyziky, která jej živí už čtyřicet let. Ale místo do nitra atomů zve k prozkoumání jiné své vášně. Jeho doménou jsou totiž ultramaratonské závody v cyklistice. I přes docela pozdní start se v nich stal skutečným mistrem světového formátu.