Zprávy ČRo Ostrava
23. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Místo parkoviště před kostelem bude zeleň a vodní plocha. O parkování ale lidé nepřijdou

Zhruba do tří let má začít rekonstrukce okolí kostela svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu. Město už má k dispozici vítězný návrh z architektonické soutěže. Teď kostel obklopují hlavně parkoviště. Radnice je ale chce dostat pryč a celý prostor upravit. Vítězný návrh tam počítá s více zelení, plochou pro konání akcí, ale i dětským hřištěm či zázemím pro letní kino.

01:43

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Včera 02:01

Čtrnáct budov v areálu frýdeckomístecké nemocnice propojí nově potrubní pošta

Frýdeckomístecká nemocnice začne v únoru budovat potrubní poštu. Největší výhodou bude rychlost, s jakou se potrubím vzorky s biologickým materiálem dostanou do laboratoře. Na výsledky tak budou lékaři i pacienti čekat kratší dobu. Spletitá síť potrubí povede v podhledech pod stropy a kolektorech v podzemí a spojí čtrnáct budov v areálu nemocnice.

Před dvěma dny 01:30

V centru Opavy dál chátrá vzácný městský zámek, tzv. Blücherův palác

Desítky let už chátrá jedna z nejcennějších památek v centru Opavy. Takzvaný Blücherův palác z 18. století. I když s jeho obnovou ministerstvo kultury počítá a rekonstrukce je součástí Národního investičního plánu, zatím není jasné, kdy začne a kolik bude stát. Podle odhadu by to měly být stovky miliónů korun.

Před dvěma dny 02:13

Prezidentské volby: Jak se hlasovalo v Moravskoslezském kraji

Miloše Zemana na Hradě vystřídá Petr Pavel. Generál ve výslužbě ve finále prezidentské volby zvítězil s víc než 58 procenty hlasů a porazil tak bývalého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Letošní volbu provázela rekordně vysoká volební účast. O tom, kdo bude dalších pět let prezidentem, rozhodlo v druhém kole přes 70 procent voličů.

Před šesti dny 00:11

Ve Frýdku-Místku přibude velké parkoviště určené především pro dodávky

Frýdek-Místek připravuje nové parkoviště pro auta a dodávky blízko centra města. Bude v prostoru pod estakádou. Pozemek u stadionu Slezan teď město získalo do vlastnictví.

Před týdnem 01:58

Vodu ze starého dolu chtějí využít v Horním Městě na Bruntálsku

V Horním Městě na Bruntálsku chce vedení radnice začít využívat vodu ze starého rudného dolu. Obec by tak mohla ušetřit třeba na zalévání zeleně nebo za vodu pro místní hasiče. V tamní staré štole je voda celý rok. Jak je kvalitní a jak je zásoba vydatná, teď zjišťují odborníci z Akademie věd ČR.

Před týdnem 01:56

V kopřivnickém re-use centru můžou lidé přispět na městskou zeleň

Za peníze z kopřivnického re-use centra nakoupí radnice městskou zeleň. Od září až do této chvíli si mohli lidé odnášet věci zadarmo. Sami ale přišli s podnětem, že chtějí fungování provozu nějak podpořit. A tak město vyhlásilo sbírku.

Před týdnem 00:35

Nové zubní ordinace v Bohumíně přijmou tři tisíce klientů

Bohumínská městská nemocnice otevře novou stomatologickou kliniku. Bude mít tři ordinace, první začne fungovat v březnu. Registrace zájemců začne už 30. ledna.

Před týdnem 02:00

Ostrava připravuje projektovou dokumentaci pro parkovací dům v centru města

Sedm nadzemních a dvě podzemní podlaží bude mít nový parkovací dům v centru Ostravy. Architekti teď pracují na projektové dokumentaci k budově, která vznikne ve velké proluce u Masarykova náměstí. V plánech provedli i některé úpravy. Dům třeba navrhují tak, aby se některé části v budoucnu daly přestavět na byty. Oproti původním propočtům stoupla i cena celé stavby.

Před týdnem 00:48

Na přejezdu v Ostravě-Třebovicích se srazil vlak s autem, zemřely dvě děti

Po dnešní srážce vlaku s osobním autem na přejezdu v Ostravě-Třebovicích zemřely dvě děti, které jely v autě. Sdělila to policejní mluvčí Soňa Štětínská. Provoz na trati mezi Opavou a Ostravou byl přes čtyři hodiny přerušený.

Před týdnem 01:49

Hokejisté ostravské Poruby se chtějí pokusit o postup do extraligy

Porubští hokejisté přes středeční prohru 0:2 se Zlínem stále vedou druhou nejvyšší soutěž. Už druhým rokem klubové vedení mluví o ambicích pokusit se o postup do extraligy, kam vede cesta přes úspěch v play off a pak přes případnou baráž.