Omeletky
26. srpen 2023

Poslechněte si podcast: „Místo kamene hodil tatínek do Macochy stopky.“ Omeletky Haliny Pawlowské na téma výbuchy

V Omeletkách si dnes budeme povídat o tom, kdy a co a jak v kom bouchlo. Můj tatínek se taky jednou moc špatně ovládal. Byli jsme na rodinném výletě u propasti Macocha. Stáli jsme nábožně u zábradlí a tatínek v touze mě vzdělat, držel v ruce stopky a kámen, abych viděla, jak je propast hluboká a jak kámen bude dlouho padat. Tak otec se rozmáchl, hodil, no… a v ruce držel kámen! Od Haliny Pawlowské uslyšíte povídku V nás všech koluje vražedná krev.

25:15

Omeletky

Vydává: Český rozhlas

Víkendová popolední show s Halinou Pawlowskou. Pořad, který chutná.

Web

Dnes 26:21

„Pomluvila mě osoba, kterou jsem považovala za kamarádku.“ Omeletky Haliny Pawlowské o drbech

V Omeletkách se pustíme do drbů a pomluv. Doslechla jsem se, že mě ve společnosti zkritizovala osoba, kterou jsem do té doby považovala za kamarádku. Líčila jsem to další kamarádce. A ta mě utěšila: „Nic si z toho nedělej, ta nemá vlastní názor a jenom papouškuje, co říkají všichni!" O pomluvách si budeme povídat s Vaškem Šandou. Uslyšíte povídku Aleny Němcové Jak jsem potkala veksláka. A Halina Pawlowská přidá recept na zeleninovou mísu.

Před šesti dny 27:19

Omeletky Haliny Pawlowské se spouští na všechny možné způsoby

Spoušť způsobili včera naši psi. A někdo má občas v duši spoušť anebo v hlavě. A taky zemětřesení a vlny tsunami způsobují spoušť a taky, když chce někdo někoho zastřelit, tak musí zmáčknout spoušť. A slovo spoušť mi připomíná poušť a na poušti je vše vyprahlé a já jsem taky často vyprahlá a mám pocit zmaru a že je všude spoušť. Uslyšíte prázdninový příběh posluchače Oldřicha Faměry Doufám, že jedeme na Horažďovice a Halina Pawlowská přidá recept na pomazánku z ančoviček.

Před týdnem 31:56

Jak se dá chápat slovo velikán? Omeletky Haliny Pawlowské

Dvojka smaží Omeletky a naplnila jsem je dnes velikány. Slovo velikán se dá chápat všemožně, má maminka hledala velikány zásadně v lese. Vždycky, když jsme vyrazili na houby, tak volala: Velikáne, velikánoviči, ukaž nám svou velkou hlavu, uctíme pak tvoji slávu! Dále uslyšíte příběh Reginy Krchňákové Královna trapasů, báseň Věry Zikanové a o velikánech promluví Vašek Šanda. Halina Pawlowská přidá nakonec recept na Pikantní Halinu.

Před týdnem 26:43

„Na škole jsem netušila, že se vyhýbám Kusturicovi.“ Omeletky Haliny Pawlowské o kariéře

V Omeletkách si dnes budeme povídat o kariéře. Na FAMU, mne pořád oslovoval takový zvláštní člověk. Mluvil špatně česky, tvářil se divně. Pořád říkal, abych mu dala něco přečíst, že by to rád natočil. Já se mu mistrně vyhýbala. Asi za pět let jsem zjistila, že to byl režisér Emir Kusturica, který právě v Cannes vyhrál hlavní cenu. Uslyšíte povídku Stanislava Jugy ‚Schody‘. A Halina Pawlowská přidá recept na kuřecí stehýnka Raniery, a švestkový dezert.

Před 2 týdny 27:57

„Proč se mnou chodíš? Odpověď: mám to při cestě, sebevědomí nepřidá.“ Omeletky Haliny Pawlowské

Omeletky jsou naplněné sebevědomím. Bylo mi asi čtrnáct, když mi navrhl spolužák, že bychom spolu mohli chodit. Taková nabídka podporuje sebevědomí. Když jsem se ovšem zeptala, proč chce chodit zrovna se mnou, tak upřímně pravil: „ No, protože bydlíš blízko. Mám to prakticky při cestě.“ V Omeletkách uslyšíte příběh Heleny Jílkové Reparát. O sebevědomí bude vyprávět zpěvačka Hanka Křížková. Halina Pawlowská přidá recept na meruňkový krém a Ladislav Šobíšek povídku Kouzlo ženy.

Před 2 týdny 22:12

„Srdce je v písničkách nejčastějším slovem.“ Omeletky Haliny Pawlowské o srdci

V Omeletkách dnes budeme mluvit o srdci. Podle starých kultur sídlí v srdci vědomí, cit, myšlení, vůle, duše a intuice. Víte, že lidské srdce vytváří takový tlak, že by krev mohla stříkat až do 10 metrové výšky? A že slovo srdce je v písničkách jedno z nejvíc užívaných? Vašek Šanda vás pozve na srdceryvný film. Halina Pawlowská přečte povídku Jiřího Čutky s názvem Kdo nemiluje s námi, miluje proti nám. A prozradí recept na italskou antipastu s lilky.

Před 3 týdny 27:10

„Rčení o sto šest prý vzniklo kvůli sázce.“ Omeletky Haliny Pawlowské za tajemstvím českých rčení

V Omeletkách se vydáme za tajemstvím českých rčení. Často je vyslovujeme, ale nevíme, jak vznikla. Taky používáte výraz, že pracujete o sto šest? Znamená to dělat věci naplno. Vše prý začalo sázkou dvou přátel uzavřenou v roce 1880. Jeden z nich byl zamilovaný do dívky a chtěl ji získat do svátku sv. Jana Nepomuckého. Zbývalo do něj 106 dní. Dále se dozvíte, jak vznikla rčení: jdi do háje, jsem z toho jelen, houby s octem, oslí můstek, kout pikle, je to v čudu a chytat lelky.

Před 3 týdny 24:54

„Baví mě poslouchat divadelní historky.“ Omeletky Haliny Pawlowské o divadle

Tématem Omeletek je divadlo. Baví mě hrát, a ještě víc mě baví poslouchat divadelní historky. Nezřízený aplaus měla Jiřina Šejbalová, když v Brechtově Kavkazském křídovém kruhu se měla ve vypjaté scéně zeptat: „Co tu chcete, pane vojáku?" Ale z ní vyjelo: „Co tu chcete, pane Nováku?" V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Jindry Rousové Znojmo, vidím tě dvojmo a příspěvek Věry Zikanové. Halina Pawlowská přidá recept na toasty s mozzarellou.

20. srpen 2023 28:46

„Po žádných kapičkách jsem se o několik čísel nezmenšila.“ Omeletky Haliny Pawlowské o svobodě

V Omeletkách meditujeme v lehkém duchu o svobodě. Teď o mě na internet koluje článek, že jsem pozřela jakési kapky na hubnutí a celá jsem se zmenšila o několik čísel. Nezhubla jsem a žádné kapičky nelikvidují žádná kila. Bohužel nebo bohudík, z jakého úhlu se to vezme, jsem taková jaká jsem! Uslyšíte povídku Lukáše Zajíčka Svatební cesta. Halina Pawlowská přečte svoji povídku Jak zabránit nevěře. Přidá recept na smaženici z hříbků a klouzků, jak ji dělal její tatínek.