Seriál Radiožurnálu Sport
22. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Místo gólu Bohemians penalta pro Slavii. O čem rozhodl VAR při vršovickém derby?

V tradičně vyhecovaném duelu mezi vršovickými celky to bylo 0:0, když v 21 minutě útočník Bohemians Puskás překonal brankáře Slavie. Domácí se ale z vedení radovali jen chvíli. Sudí Královec šel přezkoumat situaci a po zhlédnutí videa gól neuznal. Navíc hosté dostali k dispozici penaltu, kterou proměnili a utkání nakonec ovládli pohodlně 3:0. Tehdejší kouč Bohemians Martin Hašek byl hodně rozzlobený. Komise rozhodčích fotbalové asociace ale uznala rozhodnutí VAR jako správné.

02:10

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Včera 02:53

Hokejový klub Lev Praha zažil v KHL pouze dvě sezony. Vyprodával i 02 arenu, pak ale skončil

Po druhé sezoně to museli v hokejovém klubu Lev Praha rozpustit. Klub vlastnili ČKD Group a ruskošvýcarská firma A-energy. Později se Lev majetkově propojil se Spartou, se kterou sdílel holešovickou Tipsport arenu. „Hráli jsme skvěle a mrzí vždy prohrát poslední zápas sezony. Byli jsme blízko k výhře Gagarina,“ říkal po prohraném finále KHL obránce Ondřej Němec. V pražském klubu, který vyprodával i O2 arenu, peníze došly a už se nenašel sponzor, který by KHL v Praze udržel.

Před dvěma dny 02:50

Petr Málek: Stříbrný olympijský medailista ze Sydney 2000

V roce 2000 na olympijských hrách v Sydney uspěl český střelec Petr Málek v disciplíně skeet. Stříbrná medaile se ale nerodila snadno. V kvalifikaci i ve finále minul jediný terč a v souboji o cenné kovy byl úspěšnější jen Ukrajinec Milčev. Málek rok po úspěchu v Sydney ukončil kariéru a stal se nejprve reprezentačním koučem Kypru, následně šéfoval reprezentaci Kuvajtu.

Před třemi dny 02:00

Kostelecký v roce 2008 opanoval olympijské finále v Pekingu. V rozstřelu předčil Alipova

V roce 2008 vstupoval střelec David Kostelecký v Pekingu do olympijského finále na děleném prvním místě. Stejný počet terčů totiž trefil i olympijský šampion z Athén Rus Alipov. „Byl jsem celý závod klidný, za ty roky už vím, jak se ovládat. Sám se divím, že to bylo tak klidné,“ zazpomínal Kostelecký. Ve finále na 25 ran byl neomylný a rozhodl o triumfu. „V tu chvíli jsem si uvědomil, že se mi splnil sen. Uvědomil jsem si, kolik dřiny za tím stálo,“ přiznal rodák z Brna.

Před pěti dny 02:45

První Lipták, druhý Kostelecký. Legendární souboj českých střelců o zlato v olympijském Tokiu

Jestli nějaké sportovce před závody trápí nervozita, dvojice střeleckých matadorů mezi ně rozhodně nepatří. 29. července 2021 se v Tokiu zapsala do historie českého sportu. V rozstřelu o první místo vyhrál Jiří Lipták před Davidem Kosteleckým. „Chvílemi jsem si nepřipadal, že střílíme o zlato na olympiádě, často soupeříme v českém poháru, takže jsme si to nazvali český pohár Tokio, “ říkal s nadhledem stříbrný Kostelecký.

Před šesti dny 02:16

Jan Kůrka si na olympiádě v Mexiku 1968 vystřílel zlatou medaili

Jan Kůrka na šedesát ran vleže zapsal do statistik 598 bodů ze 600 možných. V roce 1968 to v Mexiku znamenalo nový olympijský vyrovnaný světový rekord a hlavně zlatá medaile. „Měl jsem 86 soupeřů, kde všichni uměli zastřílet přes 590, deset nás umělo přes 598, ale prodat to v tom obrovském presu bylo náročné. Navíc se bojovalo s nadmořskou výškou 2400 metrů nad mořem,“ vzpomíná olympijský šampion Kůrka.

Před týdnem 02:47

Na olympiádě v Barceloně 1992 získal Petr Hrdlička překvapivé zlato, teď vede Kosteleckého a Liptáka

Na olympijských hrách v roce 1992 uspěl střelec Petr Hrdlička, který v disciplíně trap zvítězil a zachránil letitou tradici brokových střelců, kteří se z vrcholných závodů nikdy nevracejí bez medailí. „Byl jsem v takovém stresu, že jsem chtěl pokračovat dál. Najednou to skončilo a byl jsem dojatý, že jsem první. Bylo to pro mě jako kdybych vyhrál běžný závod,“ vzpomíná šampion na okamžiky bezprostředně po zisku zlaté medaile. Nyní koučuje hvězdy Liptáka a Kosteleckého.

Před týdnem 03:45

Střelkyně Kateřina Emmons: Trojnásobná olympijská medailistka, mistryně světa a mistryně Evropy

Na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 vybojovala zlatou a stříbrnou medaili střelkyně Kateřina Emmons. „Na to stříbro jsem ani nepomyslela, spadlo to jako z nebe. Ostatní to pokazili. Kdyby to nepokazili, tak bych se tam nedohrabala a skončila čtvrtá. Hrálo mi to vše do noty a pěkně to vyšlo,“ říká česká střelkyně. Mimo úspěchů na olympiádě je i mistryní světa a Evropy. Na svých posledních olympijských hrách v Londýně v roce 2012 skončila na čtvrtém místě.

Před týdnem 03:19

Kamil Jáša: Borec, který ze současné sestavy Radiožurnálu Sport komentuje pořad nejdelší dobu

Začínal bez počítače a s tužkou a papírem. Reportér Kamil jáša je borec, který ze současné sestavy redakce Radiožurnálu Sport vysílá v pořadu S mikrofonem za hokejem nejdéle. „Nebyly mobilní telefony, takže vstupy pro regionální stanice jsme dělali po pevné lince. Dnešní generace už si to nedokáže představit. Pevná linka byla vyvedena do kabiny, alespoň tedy v Českých Budějovicích. Čekalo se až telefon zazvoní, pak jsme k němu rychle běželi,“ vzpomíná Jáša.

Před týdnem 02:53

Poslouchají samotní hokejisté pořad, který je nedílnou součástí každého extraligového kola?

Pořad S mikrofonem za hokejem poslouchají i samotní hokejisté. „Když jsem byl menší, tak jsme vždy s otcem pustili v kuchyni rádio a brilantní komentátor pan Procházka tam jednoznačně vyčníval,“ vzpomíná David Moravec. K příjimačům často usedli i současní hokejisté. „Poslouchal jsem to v autě a pak i doma. Určitě mi utkvěli v paměti Aleš Procházka a Sigmund. Letos budu poslouchat, když se nám bude dařit a bude nálada,“ vyjmenovává a směje se Plekanec.

Před týdnem 02:08

Do živého vysílání patří i přeřeky. Co se reportérům na hokejových stadionech nepovedlo?

„Vedení hubeným rozdílem 1:1, zakázané vyhonění, Olomoučané teď roze.írají v pětiúhelníku puk mezi sebou.“ I to může zaznít z rozhlasového vysílání během přímého přenosu. Živé vysílání bez scénáře má svá specifika, proto se občas něco nepovede. Problémem někdy můžou být i jména a do přenosu by se neměly dostat ani přezdívky. Jednoduchá vyjádření bez příkras jsou vždy nejúčinnější, v opačném případě se může stát, že se do toho reportér zamotá.