Příběhy z Vysočiny
22. září 2022

Poslechněte si podcast: Místo galerie si v humpolecké 8smičce prohlédneme výtvarná díla v bytě. Otevřeno je jednou týdně

Místa, kam si chodíme prohlédnout výtvarné umění, to jsou ve velké většině galerie. V humpolecké 8smičce se ale dá sbírka obrazů a soch prohlédnout v bytě.

03:00

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Včera 02:59

V Jihlavě se narodila autorka nejznámějšího portrétu Mozarta. Známe ho z bonbónů

V Jihlavě se ve druhé polovině 18. století narodila malířka, s jejímž nejznámějším obrazem se dodnes setkáváme v cukrárnách i v peněženkách.

Před čtyřmi dny 03:02

V Jihlavě ještě v polovině 20. století stával zámeček. Patřil rodině Bechiniů z Lažan

V Jihlavě kdysi stával zámek rodiny Bechinie z Lažan. Sídlo rodu, jehož rodokmen sahá až do dob Jana Lucemburského, za komunismu zbourali.

Před pěti dny 03:04

Před více než sto lety zavraždili v Kobylnicích hajného. Jeho hlavu našli v hrnci na plotně

Malá vesnička Kobylnice, která leží u Bystřice nad Pernštejnem, byla na začátku 20. století svědkem neuvěřitelně drastické vraždy.

Před šesti dny 03:00

Už dvacet let sídlí Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě. K návštěvě zve i ty, kteří nečtou

Je velká, prosvětlená, pohodlná a vybavená. Do Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě můžete vejít, aniž byste byli registrovaní čtenáři. Můžete si zajít na přednášku, ale třeba i jen posedět v kavárně.

Před týdnem 02:47

Koncem listopadu 1944 padl u Dukly Jiří Chlubna. Ve stejnou chvíli se narodil jeho prasynovec

Ve vstupní chodbě jihlavského gymnázia visí pamětní deska se jmény padlých učitelů a studentů v období druhé světové války. Je mezi nimi i Jiří Chlubna. Jeho příběh vypráví hrdinův prasynovec Pavel Chlubna z Jaroměřic nad Rokytnou.

Před týdnem 02:59

Na baskytary Miroslava Vlčka hrají muzikanti z Kamelotu, Čechomoru nebo u Žalmana. Jednu má i Sting

Miroslav Vlček postavil svou první baskytaru před více než 22 lety, když na trhu nenašel, co si jako muzikant přesně představoval. Díky tomu, že se vyučil leteckým mechanikem, umí kytaru nejen postavit ze dřeva, ale také ji vybavit vlastní elektronikou. Ví, jaké dřevo má jaký zvuk, jak pevný má být krk a většinu práce na každé baskytaře udělá ručně.

Před týdnem 02:50

VIDEO: Bubák zatím neměl na své psí pány velké štěstí. Uvítal by sportovce

V útulku Městské policie Jihlava žije už od června černý kříženec Bubák. Je mladý, zdravý a rád běhá. Potřeboval by pána aktivního a zároveň důsledného ve výcviku.

Před týdnem 02:58

Děti si prohlédly koláže a přímo v galerii je zkusily vytvořit. I jejich dílo si veřejnost prohlédne

Letos uplynulo dvacet let od úmrtí výtvarníka Jiřího Koláře, který se ve světě proslavit zejména nápaditými kolážemi.

Před týdnem 02:54

Ručně šité dobové šaty zaberou desítky hodin poctivé práce. Ctí se i původní materiály

První šicí stroj vznikl na konci 18. století. Do té doby šily švadlenky šaty výhradně ručně. A byly to i složité barokní kostýmy, na kterých trávily hodiny a hodiny času.

Před 2 týdny 02:59

Jsou různého věku, spojuje je focení. Fotofandové z Moravských Budějovic znovu vystavují

Už po šestnácté se skupina nadšenců do fotografie z Moravských Budějovic schází, aby na společné výstavě předvedla, co mají všichni společného.